12.04.2014 14:30

Festival Mladí ladí jazz přivítal skupinu Jazzpospolita a hudebníky soutěžící o cenu Jazz Fruit

Večer v pražském klubu Jazz Time byl po programové stránce ve čtvrtek 11. dubna opravdu nabitý. Kromě avizovaného koncertu polské skupiny Jazzpospolita mělo dojít k finálnímu střetnutí tří finalistů o nejlepší jazzovou kapelu v soutěži talentů Jazz Fruit.

S drobným zpožděním se jako první kapela večera představilo slovenské uskupení AK Kvartet. Kapela nesoucí zkratku jména svého kytaristy Andreje Karlika postavila svůj večerní setlist na jazzových groovech, chemizovaném zpěvu mladé zpěvačky a výrazné rytmice. Ta se právě možná nakonec ukázala jako kámen úrazu, neboť přebujelý zvuk bicích zatlačoval zpěv do pozadí a hudba samotná tak rychle splývala do nezřetelné směsice nevýrazných melodií.

O něco lépe se své role ujala zlínská skupina TomM Band. Ta postavila své vystoupení na výraznějším tempu skladeb, kdy kromě funkových a jazzrockových postupů předvedla sympatickou pódiovou show, při níž uctila i svého oblíbeného kytaristu „Mika Šterna".

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Sázka na jazzrockové postupy a groovy sice určitě splnila svůj účel, přesto k dokonalosti by toho bylo potřeba ještě více, neboť na koncertech možná taková pódiová show obstojí, ale na deskách může tato tvorba vyznít trochu chudě. A navíc by možná prezentaci neuškodilo i mírné omezení anglicismů v každé druhé větě, když sám kapelník Tom přiznal, že anglicky neumí, což ve výsledku nepůsobilo moc chytře. Přesto kapela odehrála svůj set sebejistě a publikum se v zaplněném klubu dobře bavilo.

To už se program večera dostával do časového skluzu, což způsobilo pozdější nástup třetího finalisty, ostravské kapely Ostrich Kvartet. Ten jako jediný měl ve svém obsazení i klávesy, což po rockovějším nádechu předchozích účastníků byla přeci jen zajímavá změna. Ihned po zahájení své části koncertního večera museli všichni přítomní záhy uznat, že navzdory mládí je tato kapela technicky neuvěřitelně schopná a vyhraná. Saxofonista Štěpán Flagár, který skupinu vede, neváhal do svých sól i doprovodů dávat vše, což ovšem platilo beze zbytku i o ostatních hudebnících. Pianista Jan Kavka využíval klavírních rejstříků svých kláves Nord Lead, čímž na sebe rovněž strhával pozornost přítomných, neboť jeho promyšlená a propracovaná sóla byla plynule provázána i s nápaditými doprovody.

Kapitolou samotnou byla rytmika. Té kraloval kontrabasista Martin Kocián, jehož sólo vzbudilo velký respekt u publika, nicméně v závěru koncertního setlistu na sebe dokázal strhnout veškerou pozornost neuvěřitelně technicky nadaný mladičký bubeník Michal Wierzgón. Ten si svou roli vyloženě užíval a dával plně najevo, co všechno na bicí umí. Jeho technicky promyšlené a propracované sólo zřejmě zůstane hluboko v paměti nad ostatními zážitky z tohoto večera festivalu Mladí ladí Jazz.

Prohlédněte si také fotogalerii z koncertního večera v klubu Jazz Time

Zcela po zásluze tak po hlasování publika a i po poradě poroty, v níž zasedl hudební publicista Petr Slabý, hudebník a majitel klubu Jazz Time Fedja Nanič, bubeník skupiny Limbo Dušan Černák a mistr zvuku Rosťa Koňařík, nakonec byla zaslouženě vítězem soutěže Jazz Fruit vyhlášena skupina Ostrich Kvartet. Ti, co nebyli toho večera přítomni jejich koncertu, ale nemusí hořekovat. Přesvědčit se o jejích kvalitách budou moci již 17. dubna v klubu Jazz Dock, kde bude předskakovat další velké hvězdě festivalu, skupině Tingwall Trio.

09 Jazzpospolita JazzTime Praha 11.04Jen co jedny červené klávesy Nord Lead z pódia zmizely, druhé už byly vzápětí vybaleny. Ty druhé už ale patřily polské nu-jazzové skupině Jazzpospolita. Okolo jedenácté večer tedy nastoupila tato oceňovaná skupina, která si dokonce před nedávnem užívala role předskokana hudebníka a producenta Bonobo při jeho turné. Své hráčské kvality potvrdila rovněž záhy. Kromě klasických jazzrockových postupů bylo ovšem zajímavé sledovat i nové prvky, které se v tvorbě mladé polské skupiny propojovaly.

Jazzrocková psychedelie možná ještě tolik přítomné nepřekvapila, i když v tomto ohledu sklízela kapela velké ovace publika. Z modernějších vlivů byly ovšem patrné náznaky z oblasti post rocku, trip hopu a samozřejmě nu-jazzu. Ačkoliv skladby jako takové nezněly příliš originálně - většina jich přípomínala dávnější i současnou tvorbu norské skupiny Jaga Jazzist - energie, dravost a nadšení bylo z výkonů Jazzpospolity patrné při každém tónu. V oblasti technické byla čtveřice hudebníků rovněž na vysoké úrovni. Vezme-li se v potaz mládí těchto nadaných Poláků, tak se určitě za pár let máme na co těšit, jako tomu bylo podobně u kapely Jaga Jazzist v jejích počátcích. Takový tedy byl večer v klubu Jazz Time, nadšenci do jazzové hudby se v blízké době mohou těšit na další zajímavý koncert, a to na již zmíněné vystoupení skupiny Tingwall Trio, které se uskuteční 17. dubna v klubu Jazz Dock.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.