Pátek 4.července, tedy druhý den festivalu Rock for People, opět nabídl multižánrový program, který měl za úkol uspokojit posluchače nejrůznějšího zaměření. Až do večerních hodin, kdy vystoupili Chinaski a britští Madness, byl však hradecký festivalpark spíše poloprázdný.

Rozjezd pátečního dne dostala na starost francouzská stoner rocková partička 7 Weeks. Úderní rockeři známí po celé Evropě předvedli výborný výkon, a i přes odpolední vedro se jim podařilo rozpohybovat Staropramen stage. Jako další na řadě se představili oblíbení čeští punkeři Vypsaná fixa, kteří letos v prosinci v pražské Lucerně oslaví dvacáté narozeniny. Divákům nabídli průřez tvorbou a do repertoáru zařadili i song Samurajský meče, který na festivalech příliš nehrají. Třetí rozjezdovou kapelou byla Tricot, tři exotické krásky, které přicestovaly až z dalekého Japonska. Zdánlivě křehké dívky předvedly divokou punkovou show a aby toho nebylo málo, skočila kytaristka Mokoto Kida mezi diváky a ukázala jim, že se umí pořádně opřít do strun.

Fanoušci tvrdé hudby určitě ocenili americkou metalcorovou formaci We Came As Romans. Kapela, jejichž poslední album Tracing Back Roots z roku 2013 dosáhlo v USA na osmou příčku žebříčku Billboard Top 200, to na Staropramen stagei rozjela v plné parádě. Jejich melodický metalcore, v němž se střídaly úderné metalové party s jemnějšími liniemi, diváky nadchnul. Velký ohlas si získaly hitovky Try to destroy us nebo Glad you came, cover od britského boy bandu The Wanted. Zpěvák David Stephens před koncem koncertu prohlásil, že měl obavy, jak budou českým publikem přijati. S radostí ale konstatoval, že ho fanoušci příjemně překvapili.

Japonská kapela Tricot vystoupila na Rock for People 2014

Jednou z velkých zahraničních hvězd, které si organizátoři festivalu pro diváky připravili, byli i Blood Red Shoes. Kapela není v České republice neznámá, letos na jaře vystoupili v pražském Lucerna Music Baru, kde odehráli velice úspěšný koncert. Zdálo se však, že velká open air stage se pro dvojici z Británie tak úplně nehodí.

Zpěvačka a kytaristka Laura-Mary Carter i bubeník Steven Ansell vypadali zpočátku poněkud ostýchavě. Brzy je ale fanoušci v předních řadách přesvědčili o tom, že se nemají čeho bát. Jejich chytlavý indie rock promísený s punkem vytvořil příjemnou podvečerní atmosféru. Na rozjezd kapela zvolila svoji velkou hitovku I wish I was someone better, bohužel se ale potýkala se špatným nazvučením a pískajícím mikrofonem. Velké ovace si vysloužil song An Animal z jejich nejnovější eponymní desky a kapela konečně odhodila stud.

Chinaski a jejich velkolepá oslava

Jedni z hlavních tahounů pátečního dne byla bez nejmenších pochyb česká pop rocková skupina Chinaski. Svědčil o tom hlavně fakt, že se před jejich koncertem výrazně zaplnila travnatá plocha před největší open air stageí v Hradci Králové. Chinaski na festivalu předvedli naprosto odzbrojující show, která nadchla jak zaryté fanoušky, tak diváky, kteří toto pražské seskupení znají jen z ohraných rádiových hitů. Písně jako Drobná paralela, Vrchlabí, Tabáček či jeden z nejnovějších songů Hlavolam nenechaly diváky chladnými. Frontman kapely Michal Malátný si také pro návštěvníky přichystal několik překvapení.

 

 

Nejprve pozval na pódium zakladatele festivalu Michala Thomese a Petra Fořta, aby si společně zahráli a tím oslavili jubilejní dvacátý ročník. Michal Malátný pak oběma pořadatelům poděkoval za to, že akci tak dlouhou dobu neúnavně organizují. Z klasického koncertu se tak stala velká narozeninová oslava na počest Rock for People. Není žádnou náhodou, že narozeninová párty byla svěřena právě Chinaski. Kapela je totiž stálicí, která nevynechala jediný ročník. Na pódiu i pod ním zavládla nostalgická atmosféra, když se při refrénu písně Drobná paralela promítaly fotky z prvních let festivalu. Dalším překvapením byl dívčí pěvecký sbor, který kapele pomohl se starší skladbou Punčocháče, kterou Chinaski naživo moc nehrají.

Po velkolepých Chinaski vystoupili na vedlejší Staropramen stagei grungeoví The Afghan Whigs, kteří se během své kariéry stali jednou z nejoceňovanějších kapel alternativního rocku počátku 90. let. Afgánští chrti, jak zní český překlad názvu skupiny, se sice v roce 2001 rozpadli, o deset let později ale ohlásili svůj comeback. Na Rock for People předvedli precizní, i když poněkud jednotvárný výkon, plný potemnělých hypnotických melodií okořeněných ostrými kytarami, které se člověku zařezávaly hluboko do hlavy. Škoda jen, že se na jejich parádní představení přišlo podívat velice málo diváků. Jejich vystoupení se tak stalo komorní záležitostí, kterou ještě více umocňoval stísněný prosto stanu Staropramen stage.

Ska šílenství na závěr

V pozdních večerních hodinách pak na scénu nastoupila britská legenda Madness, která zásadním způsobem ovlivnila hudební žánr ska. I když kapela vznikla v roce 1976 a na scéně se pohybuje už téměř čtyřicet let, hudebníci se na sobě snažili nedat pokročilý věk znát. Jedním z důkazů byl i téměř sebevražedný akrobatický výkon saxofonisty Lee Jay Thompsona, který během okamžiku po konstrukci stagee vylezl až nahoru k reflektorům, zhoupnul se na rukou a na chvíli se tak ocitnul několik desítek metrů nad zemí. V polovině koncertu si na pódium přizvali jednoho z nejlepších účastníků soutěže Britain’s Got Talent, který zazpíval slavný, ale už značně obehraný song od AC/DC Highway to Hell. Diváci však byli už po celém dni trochu unavení a ani hopsavé rytmy je zcela neroztančily. Skalní fanoušci pod pódiem si ale i přesto vyžádali přídavek. Nadchnuly především hitovky jako Our House, Embarrassement a My Girl.

Prohlédnětě si také fotogalerii: Rock for People, Hradec Králové, 4.7.2014

Na dojezd pak zahráli Tata Bojs a svým koncertem uzavřeli páteční program. Festival vyvrcholí v sobotu 5. července, kdy se odehraje vystoupení další české legendy Lucie. Plánovaným dvouhodinovým koncertem Lucie ukončí své comebackové turné, které odstartovali v květnu. Klávesista Michal Dvořák prohlásil, že se fanoušci rozhodně mají na co těšit. Organizátoři festivalu tak očekávají největší návštěvnost. Kromě Lucie můžou diváci zhlédnout i kapely světového formátu jako jsou například Asian Dub Foundation, The Naked and Famous nebo Chase & Status.

Zanechat komentář