Chick Corea byl oceněn dvacátou cenou Grammy

Za svoji novou desku s názvem Hot House byl odměněn klavírista Chick Corea spolu s
vibrafonistou Garym Burtonem. Jejich vzájemná spolupráce v tomto jazzovém duu trvá již přes čtyřicet let.

Chick Corea Chick Corea Zdroj: presskit

Prvotní spolupráce Chicka Corey a Garyho Burtona se datuje k počátku 70 .let, kdy se tito dva hudebníci spolu potkávali na různých jazzových festivalech. Právě při jednom takovém, v roce 1972, organizátoři vyzvali hudebníky z různých jazzových formací, jestli by nechtěli spolu volně před publikem zajamovat.

Čtěte také: Chick Corea bude hlavní hvězdou festivalu JazzFestBrno 2013

Přihlásili se právě Chick Corea a Gary Burton. Výsledkem bylo představení, které sklidilo bouřlivé ovace. Myšlenka propojit na jednom pódiu čistě hru jen samotného klavíru a vibrafonu se ukázala jako víc než pozoruhodná.

Náhodný koncert tak vyústil v roce 1972 ve společné natočení desky, která byla nazvaná Crystal Silence. S kompozicemi plnými jak příjemných melodií, tak i špičkových improvizací, bylo album okamžitě vysoce ceněné a vyšvihlo se na přední příčky žebříčků oblíbených jazzových alb.

V roce 2011 Chick Corea vystoupil s Garym Burtonem i v Praze

Přestože se poté vývojově proudy obou hudebníků rozcházely, neboť každý z nich hrál v různých svých dalších kapelách, jejich cesty se průběžně opět sbíhaly. Podle vyjádření obou umělců nebylo nikdy těžké se ihned znovu sehrát, i když mezi předchozím setkáním uběhlo i několik let. Přesto však vydržela jejich spolupráce dodnes.

V roce 2008 vyšlo nové album dvojice Corea-Burton nazvané New Crystal Silence. Na tomto albu dokonce podpořil kouzelnou souhru plnou improvizací obou hudebníků orchestr ze Sydney. Následovalo turné, při kterém Chick Corea s Garym Burtonem vystoupili v roce 2011 i v Praze, kdy zahráli i například zajímavou cover verzi beatlesácké Eleanor Rigby, která se objevila nyní i na právě Grammy oceněné desce Hot House.

 

 

Nyní se ale píše rok 2013 a dvaasedmdesátiletý Corea byl tedy oceněn svojí historicky dvacátou cenou Grammy ( na 59 jich byl během svého života již nominován). Získal ji za nejlepší jazzové improvizované sólo ve skladbě Hot House ze stejnojmenné desky, kterou opět točilo duo Burton – Corea.

Potvrzuje se tak, že tento americký klavírista je stále jednou z největších žijících hvězd současné jazzové scény a že ani přibývající léta mu neubírají na invenci. Gary Burton se také ještě nechystá do starého železa a soudě podle toho, že deska Hot House byla nominována na celkem pět cen Grammy, se dá věřit, že myšlenkový potenciál spojení klavíru a vibrafonu je stále ještě nevyužitý a ne zcela probádaný.

Napsal(a):

Zanechat komentář