Kotipelto a Liimatainen představují akustické metalové album Blackoustic

Zpěvák Stratovarius a bývalý kytarista kapely Sonata Arctica spojili síly, aby vytvořili svoje vůbec první akustické album. Novinka dostala jméno Blackoustic a najdeme na něm akustické verze písní od Stratovarius, Sonaty Arcticy, ale třeba i od Deep Purple. Album vyšlo prostřednictvím Ear Music 19. října.

Kotipelto & Liimatainen Blackoustic Kotipelto & Liimatainen Blackoustic Zdroj: propromotion.fi

Duo Timo Kotipelto a Jani Liimatainen spolu po Finsku vystupují už více než dva roky a myšlenka nahrát akustické album původně vzešla od jejich fanoušků. Více o tom, jak projekt vznikl, prozradil Kotipelto: „Fanoušci si nahrávali naše vystoupení na telefony a říkali nám, že bychom měli udělat album, aby nahrávky byly v lepší kvalitě a oni je mohli poslouchat i doma. Nejprve jsme si z toho dělali srandu, ale po nějakém čase jsme si řekli, tak proč ne? Pokud je nám známo, tak mnoho lidí něco podobného ještě neudělalo, alespoň ne v tomto tvrdším žánru. Naším původním plánem bylo vydat album svépomocí, s relativně malým nákladem, a pak je možná prodávat na koncertech.“ Nakonec si však album vzalo pod záštitu vydavatelství Ear Music, které od alba Polaris spolupracuje také se Stratovarius.Na albu najdeme celkem třináct písní, které byly vybrány z repertoáru, jež dvojice hrála živě na svých vystoupeních. Můžeme se tak těšit na hity od Stratovarius, jako jsou Hunting High and Low, Black Diamond, Speed of Light, ale třeba také přearanžované písně ze sólové tvorby Kotipelta Serenity a Sleep Well. Kromě nich na Blackoustic najdeme také zajímavou verzi Perfect Strangers od Deep Purple nebo třeba známou Out of the Fields od Garyho Moora/Phila Lynotta.

Pro tuto desku Jani složil i jednu novou píseň, která dostala jméno Where My Rainbow Ends. O této skladbě Jani řekl: „Vzpomněl jsem si na píseň, kterou jsem složil minulou zimu. Původně se mělo jednat o instrumentální záležitost, ale potom, co jsem jí zpětně poslouchal, jsem si řekl, že melodie by mohla fungovat dohromady s vokální linkou. Přepracovali jsme proto skladbu na akustickou verzi a v noci před posledním nahrávacím dnem jsem pro ni napsal text. Vzešla z toho překvapivě nádherná píseň.“

Deska byla nahrána na Kotipeltově chatě a o mix a finální mastering se postaral kytarista Stratovarius Matias Kupiainen. Blackoustic není první deska, na které Timo s Janim spolupracovali. V roce 2009 Jani Liimatainen vytvořil novou power metalovou skupinu jménem Cain’s Offering a zpěvákem této formace, jak asi již tušíte, se stal právě Timo. Pod jménem Cain’s Offering vyšlo pouze jedno jediné album nazvané Gather the Faithful, což je veliká škoda, protože to je zatraceně dobrá deska, která by milovníkům rychlého metalu neměla určitě uniknout.

Kotipelto & Liimatainen – Backoustic
2012 10_14_blackoustic_coverDatum vydání: 19. 10. 2012
Formát: CD
Vydavatel: Ear Music
Seznam skladeb:
01. Sleep Well (sólová deska Kotipelta)
02. Out In The Fields (Gary Moore/Phil Lynott)
03. Black Diamond (Stratovarius)
04. My Selene (Sonata Arctica)
05. Behind Blue Eyes (Pete Townshend)
06. Hunting High And Low (Stratovarius)
07. Where My Rainbow Ends (nová píseň)
08. Speed of Light (Stratovarius)
09. Perfect Strangers (Deep Purple)
10. Coming Home (Stratovarius)
11. Serenity (sólová deska Kotipelta)
12. Rainbow Eyes (Rainbow)
13. Karjalan Kunnailla (tradiční finská)

Napsal(a):

Zanechat komentář