07.01.2013 13:30

Koukněte na pět highlightů Exampla v roce 2012

Komu se nelení, tomu se zelení. Tak praví prosté, leč pravdivé české přísloví, a britský rapper Example by mohl být jeho zářným příkladem. Rok 2012 se mu díky jeho nezměrné píli ve všech směrech vydařil. O svých top zážitcích promluvil na TV stanici Channel 4, kde se mj. svěřil s nejromantičtějším okamžikem uplynulého roku.

Není pochyb o tom, že se zpívající třicátník nachází na vrcholu kariéry. Vydal přelomovou desku The Evolution of Man, skladby Say Nothing a We´ll Be Coming Back se blýskly těsně pod vrcholem hitparád a během letních měsíců pohostil příznivce až 49 koncerty. V listopadu se mimochodem také zasnoubil s bývalou australskou miss Erin McNaught, čímž vypálil rybník zlým jazykům, že kariéra a láska nejdou dohromady.

Rok 2012 lze tedy s nadsázkou nazvat Rokem Exampla. A jak hodnotí loňské měsíce sám hudebník?

 Example-The Evolution Of Man-Frontal Ticketpro 700

1. Nejlepší koncert

Stručně, dvěma slovy: Ten největší. Vyprodat O2 Arenu v londýnské metropoli nepatří k ordinérním praxím každého muzikanta, nelze se tedy volbě britského rodáka divit: „Vyprodat ji mně přišlo jako velký úspěch  po tom jsem toužil celý život 18 000 lidí přišlo jen kvůli mně a zpívali moje písničky, bylo to hodně emocionální" Proč skrývat nadšení, že?

 

2. Nejlepší dovolená

Tak jako si lidé jezdí takříkajíc odfrknout od práce do zahraničí, Example je rád, když na krátkou chvíli zapustí kořeny v australské domovině u svých rodičů. Na jižní polokouli strávil celý leden. Ani tam ale neležel u televize a necpal se burákovým máslem: „Rád cvičím, ale když mám měsíc volno – což se nestává tak často  chodím každý den běhat na pláž, a tak si nejlíp odpočinu." Živelnost povahy je jeho poznávacím znamením, loni na ni ovšem doplatil. Kvůli poranění achilovky musel dát koncertování na čas vale. Na jeho další počínání to ale mít vliv zřejmě nebude: „Nerad sedím na jednom místě," dodává.

 

3. Nejromantičtější moment

Example je až po uši zamilovaný do své snoubenky Erin McNaught. Netřeba nic dodávat, následující výpověď mluví za vše: „Nevím, bylo jich letos hodně, ale mám rád velké koncerty před spoustou lidí, když vedle pódia stojí moje holka. Viděla v létě alespoň třicet koncertů. A je skvělý, že ji má moc ráda celá kapela. Normálně holky s muzikantama necestujou, ale tuhle mou všichni zbožňujou."

 

Přečtěte si také: Example: 5 věcí, které jste o něm (ne)chtěli vědět

 

4. Nejlepší jídlo

Example press shot 2012 credit Rankin resizeV odpovědi na tuto otázku Example příliš konkrétní nebyl, nicméně i tak se díky němu dozvíme, že se přes všechny ty hamburgery a žebírka dá v Americe solidně najíst. Pochlubil se i se specialitami vlastní kuchyně, jejichž časově nenáročnou přípravu by ocenily především šetrné hospodyňky: „Moje specialita je dušené jehněčí, což možná nezní nijak extra Ale dejte do hrnce spoustu zeleniny a maso a duste a uvidíte. Vyzkoušel jsem taky pár třicetiminutovek od Jamieho Olivera. Zaberou mi ale tak hodinu, protože nakrájet mrkev a brambory mi trvá věčnost."

 

5. Letní hit roku 2012

Nejenže závist nemá zapotřebí, ale svého hitparádového přemožitele dokáže jednoduše ocenit. Píseň Heatwave od britského MC Wileyho je sice podle něj odrhovačka, má ovšem svůj drive a letní feel. Podlehl jí při koncertování na Mallorce, Kypru a Ibize: „Té písničce se nedalo utéct. Když pomyslím na léto 2012, vybaví se mi tohle." Nutno podotknout, že tatáž skladba se mu musí vybavit i při pomyšlení na hitparádu, kde jeho hitu We´ll Be Coming Back vyfoukla první místo. Example je ovšem profesionál a na konto předhazované porážky elegantně odpoví: „Fair play."

 

 

Uplynulý rok Exampla tak trochu evokuje reklamu na americký sen po anglicku, proto na závěr přidáváme ještě jeden moment rappera, tentokráte nejhorší.

 

Nejhorší noční spánek

Pro muzikanty by bylo dozajisté jednodušší napočítat spánkově vlídné noci. Example si ale na hororovou noc vzpomíná moc dobře. Tehdy měl odehrát v jeden den dva koncerty ve dvou různých státech, konkrétně se Swedish House Mafia v Anglii a následně v jednu hodinu ráno ve Švýcarsku. Dle rapperova vyprávění vskutku nebyl v kondici: „Byl jsem na sračky. Slezli jsme z pódia ve dvě hodiny a jeli autem tři hodiny do Curychu na letiště, tam jsem spal na zemi na svém zavazadle a pak jsem letěl na Kypr přes Vídeň a Atény. Na konci téhle cesty jsem byl na rozsypání." I hvězdy Examplova formátu zažívají chvíle bez komfortu. A ne jedenkrát. Absolvovat během léta 60 letů a 49 koncertů si zaslouží velký respekt. I tak ale Example souhlasí, že to s prací trochu přepískl, a poranění achilovky ho tedy nepřekvapuje.

 

Britský zpěvák ze svého pekelného pracovního nasazení nesleví ani ve třináctkovém roce. Naplánovanou má rozsáhlou koncertní šňůru po Evropě a jeden jeho uzel bude patřit i České republice. Aktuální desku The Evolution of Man představí v pražské Incheba Areně 15. března. Vstupenky lze zakoupit za 720 Kč bez poplatků v sítích Ticketpro, Ticketportal a Eventim.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.