Zemřel bluesman a zpěvák kapely Bluesberry Petar Introvič Doporučený

Českou bluesovou scénu dnes zasáhla smutná zpráva. Zakladatel a dlouholetý člen kapely Bluesberry Petar Introvič zemřel v 68 letech na následky zranění.

Petar Introvič patřil mezi nejvýraznější české bluesmany. Petar Introvič patřil mezi nejvýraznější české bluesmany. Foto: Zbyněk Zácha/musicweb.cz

V roce 1971 založil Petar Introvič, jak už samotný název kapely napovídá, bluesové Bluesberry. Během necelých padesáti let hráli skladby světových bluesmanů, ale mnohdy zabrousili taktéž do funku či rocku. Hity hanspaulské kapely jako Já to platím, Dobrejtro blues nebo Šmajchlkabinet se tak do české bluesové historie zapsaly už dávno.

V kapele v posledních letech hráli baskytarista Pavel 'Chozé' Jurda, kytarista Jiří Pospíchal, klávesista Jakub Mach a bubeník Luboš Hnát. Všichni taktéž zpívali. Petar, který se narodil 14. června 1951, byl nejen zpěvákem kapely, ale také skladatelem, kytaristou a vynikajícím hráčem na foukací harmoniku. Taktéž skupina vystupovala na festivalu Porta. Hudebník byl nadšencem a velkým propagátorem cyklistiky.

Pamatuji si koncert v Malostranské besedě v roce 2011, který se konal u příležitosti křtu jejich prvního DVD s názvem A tak jdou roky bluesový… s živým koncertem, který se natáčel na podzim roku 2010 v pražské Retro Music Hall. DVD vyšlo také na oslavu čtyřicátého výročí vzniku kapely. Celý večer se nesl v uvolněné a vtipy protkané atmosféře. Mezi další zahrané písně patřila pocta městu Brandejs a Kočky toulavý. Petar se předvedl nejen jako vtipálek a dobrý zpěvák, ale i jako jeden z nejlepších českých hráčů na foukací harmoniku.

 

 

Petar si v posledních letech prošel svým. V únoru 2012 se večer vracel z koncertu Krausberry a neznámý pachatel ho v Karlíně, před jeho domem, přepadl, praštil do hlavy a okradl. Z přepadení si ale hudebník nic nepamatoval, ale prý se ještě dokázal dostat do bytu, kde jeho syn přivolal policii a sanitku.

Po ošetření zranění oka, čelisti a hlavy byl propuštěn do domácího léčení. V roce 2012 měl první nehodu na kole, když předjížděl auto, které ale do stejného směru začalo odbočovat. Tehdy si poranil žebra a potíže s dýcháním, a proto ho lékaři uvedli do umělého spánku. Z těchto zranění se Petar ale dostal.

Dne 6. června 2019 se na oficiálních stránkách kapely objevila zpráva o tom, že kapela bude muset rušit koncerty, protože Petar měl "opět nehodu na kole, leží ve velmi vážném stavu v nemocnici a zatím to nevypadá moc dobře... Takže bohužel musíme prozatím rušit vystoupení, Petar je hlavní leader kapely a bez něj to nedáme... Je nám to líto, omlouváme se Vám všem a snad to nepotrvá dlouho, než se dá Petar dohromady... Držíme Petarovi palce..." Ze stránek ale slova: Vzhledem k hospitalizaci Petara jsou prozatím koncerty odloženy bohužel nezmizela.

"S hlubokým zármutkem v srdci oznamuji, že dnes v podvečer po dlouhém boji s následky vážného zranění, navždy odešel můj otec, náš bluesový král, cyklista, šoumen, přítel, kamarád a v neposlední řadě dobrý a slušný člověk," uvedl 9. ledna na oficiálním facebookovém profilu kapely Petarův syn, Petr Introvič.

Napsal(a):

Zanechat komentář