Zemřel skladatel a klávesista Petr Skoumal Doporučený

Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 76 let populání skladatel (nejen) dětských písní Petr Skoumal. Kromě této tvorby se zapsal do hudební historie i jako skvělý klávesista, režisér i dramaturg.

Petr Skoumal na fotce spolu s Michalem Prokopem 19. prosince 2012 v Divadle Archa Petr Skoumal na fotce spolu s Michalem Prokopem 19. prosince 2012 v Divadle Archa Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Petr Skoumal vystudoval na pražské konzervatoři dirigování, nicméně i přesto, že si ještě navíc na brněnské JAMU přibral ke studiu i řízení sboru, do paměti veřejnosti se zapsal jinými hudebními počiny.

Jeho tvorba je neodmyslitelně spjata se spoluprací s Janem Vodňanským, s nímž natočil řadu desek, které kromě nápaditých melodií uchvacovaly i vtipnými texty. Koncerty dua Vodňanský-Skoumal byly nejvíce populární v 60. letech v Činoherním klubu, nicméně pro svoji nadsázku a společenskou satiru a kritiku (skladba Maršál například obsahovala kritiku vpád sovětských vojsk v roce 1968) byly později během normalizace zakázány. Na scénu se proto dvojice vrátila až po roce 1989.

 

 

Mimo to se Petr Skoumal proslavil řadou dnes již zlidovělých dětských písní jako například večerníčkovské Bob a Bobek, Maxipes Fík, A je to. Právě s televizní tvorbou je jeho životní dráha silně propojena, neboť skládal filmovou hudbu pro cimrmanovké tvůrce ve snímcích Nejistá sezóna, Jára Cimrman ležící, spící, nebo Rozpuštěný a vypuštěný.

Hudební fanoušci ho budou pravděpodobně nejvíce postrádat na scéně rockové, neboť složil i řadu skladeb pro Vladimíra Mišíka a je ho ETC... či Michala Prokopa, kterému složil například jeho velký hit Kolej Yesterday. Petr Skoumal zemřel 28. září 2014 v pražské nemocnici ve Střešovicích. Připomenout si ho můžete i z naší fotoreportáže z koncertu Michala Prokopa v pražském divadla Archa z roku 2012.

Napsal(a):

Zanechat komentář