Coldplay: Prahu čeká v září vyprodaný fotbalový stadión

Tahle studená hra alternativního popu s rockem, kytarami a klavírem vznikla v Londýně roku 1997. Název, pod kterým ji všichni znají, byl přijat ale až o rok později. Kapelu založil, a o zpěv a klavír se stará, Chris Martin, ke kterému se přidali Jonny Buckland, Guy Berryman a Will Champion.

Coldplay letos vystoupí v Praze Coldplay letos vystoupí v Praze Zdroj: coldplay.com

Kluci společně pár let experimentovali a hned debutovým albem Parachutes si v roce 2000 získali svět. Mezi desíti klidnými songy si vydobyl prvenství Yellow, v těsném závěsu Trouble nebo Shiver a kapela začala být srovnávána s velikány, jakými jsou Radiohead nebo U2. Za padákové album získala kapela ve svém žánru americkou cenu Grammy a domácí Brit Awards.

Čtěte také: Adele uvede předávání cen Grammy. Možná

Hned v roce 2002 navázali na úspěch dalším albem plným hitů, A Rush of Blood to the Head. Oproti Parachutes je slyšet mnohem větší důraz na nástroje a celková naléhavost písní se posunula kupředu. Mezi nejvýraznější kusy patří jistojistě Scientist, Clocks nebo In My Place a i díky nim kapela opět získala cenu Grammy v kategorii Nejlepší alternativní album roku. Kromě alba jako takového získala ocenění rovněž skladba Clocks.

I třetí studiové CD X&Y bylo přijato vřele, nicméně se poprvé začalo mluvit o podobnosti a snadné zaměnitelnosti skladeb, což je dodnes hlavním nedostatkem kapely. Na druhou stranu, znáte snad skupinu, která se sama nevykrádá a neopakuje? Ale zpět k desce, ta byla vydána v roce 2005 s hity What If, Fix You, Talk nebo Speed of Sound. Opět kapelu neminulo ocenění, tentokráte Brit Awards. Bonusový track Til Kingdom Come měl spolu s Chrisem zpívat legendární Johnny Cash, což už ale bohužel nestihli uskutečnit.

Čtvrtým v pořadí se v roce 2008 stalo o něco více studiové a o něco méně instrumentální CD s dlouhým názvem Viva la Vida or Death and All His Friends. Změna kapele svým způsobem prospěla, opět bodovali na cenách Grammy. Na hity je ale deska relativně slabá, do podvědomí se dostala jen Viva la Vida. Možná ještě Strawberry Swing a Violent Hill. Právě kvůli písni Viva la Vida byla kapela nařčena z narušení autorských práv americkým kytaristou Joe Satrianim (hrál např. s kapelou Deep Purple, pozn.redakce). Kapela obvinění odmítla a se Satrianim se vyrovnala mimosoudně.

Podívejte se také na nominace Brit Awards 2012

Pátou studiovkou je zatím poslední, v říjnu vydané album Mylo Xyloto. S názvy svých desek se Coldplay opravdu nemazlí. Minimálně pět z deseti fanoušků ještě neví, jak jej vyslovit (‘maɪloʊ ‘zaɪlətoʊ, pozn.redakce). Tahle koncepční deska o lásce se, jak jinak, než povedla, a opět je slyšet přesun od alternativních, melancholických kytarovek k středoproudému veselému a dobrodružnému popu. Vedoucími singly jsou Paradise, Us Against the WorldEvery Teardrop Is a Waterfall a Charlie Brown. Opět se dá čekat úspěch na poli cen Grammy, nominace má kapela tři.

Coldplay jsou tedy opravdu vzorem úspěšných hudebníků. Se všemi pěti alby vždy na několik týdnů ovládli vrcholky hitparád, což se před nimi povedlo jen Beatles s jedenácti a Oasis se sedmi alby. S Parachutes začali jako sonda do lidské intimity, u Mylo Xyloto už zpívají spíše o celosvětových tématech. Neúprosný vývoj si uvědomuje i kapela. Sám Chris Martin nazval jejich první tři alba jakousi trilogií a nezbývá než být zvědavi, co vznikne z těch dalších a budoucích. Kapela se v září letošního roku vrátí do Česka, Synot Tip Arena bude 16. září nepochybně vyprodaná.

 

 

 
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Nick Schnebelen Band, Bounty Rock Café, Olomouc, 18. 10. 2019

  Špičkový americký kytarista Nick Schnebelen, kterého jsme viděli v r. 2017 jako jednu z hvězd na šumperském Blues Alive se na svém turné zastavil i v Olomouci. Adam Syrovost jeho bluesové kytary i parádní vokální přednes uchvacuje fanoušky bluesového a bluesrockového žánru po celém světě. V březnu 2019 spatřila světlo světa jeho sólová deska Crazy All by Myself, s níž je momentálně na turné. Společně s bubeníkem Adamem Hagermanem a sošným baskytaristou Cliffem Moorem předvedli i v olomouckém Bounty Rock Café parádní koncert, ze kterého přinášíme fotoreport.

 • Začíná festival Struny Teens

  Přední umělci nejen hudební scény se potkají již tuto sobotu 19. října v holešovické La Fabrice, aby pootevřeli dveře a dovolili nahlédnout do svého uměleckého světa. Zdi bývalé továrny ožijí hudbou všech možných žánrů od jazzu, přes pop a beatbox až ke klasice a zkrátka nepřijdou ani příznivci vizuálního umění. Festival Struny Teens, jak už název napovídá, zve všechny „náctileté", kteří chtějí proniknout do umělecké branže, na inspirativní setkání i praktické workshopy.

 • Kytarista Martin Barre zavzpomínal na Jethro Tull v Paláci Akropolis

  Ačkoli Martin Barre již řadu let upíná své aktivity k sólové dráze, k jeho kariéře neodmyslitelně patří působení v kapele Jethro Tull, jejíž byl po několik desetiletí hlavním kytaristou.

 • Vyprodané Roxy vidělo energický koncert Airbourne

  Australská rocková senzace je od vydání svého debutového alba Runnin' Wild v roce 2017 na stálém vzestupu. Na festivalech Airbourne hrají ve stále prestižnějších časech. Do Prahy přijeli představit nové album Boneshaker, které ale vyjde až 25. října.

Další podobné články