08.06.2013 19:00

Do Prahy se vrátí slavná skupina Van der Graaf Generator

Progresivní rocková kapela, která se na hudební scéně poprvé objevila již v roce 1967, vystoupí tentokrát v Divadle Archa. Skupina dodnes působí v původní sestavě pod vedením charismatického klávesisty a kytaristy Petera Hammila.

K obnovení činnosti skupiny Van der Graaf Generator došlo v roce 2005 po dlouholeté odmlce, během které se Peter Hammil pustil do své sólové kariéry. Po roce od obnovení opustil skupinu saxofonista David Jackson, nicméně zbytek se rozhodl pokračovat i přesto dál v triu.

Čtěte také: Nová várka psychedelického rocku projektu Ceramic Dog

Kapelu založil původně trojlístek spolužáků z univerzity v anglickém Manchesteru, název si zvolili podle přístroje Van der Graaf Generator, jenž byl určen k výrobě statické elektřiny. V roce 1970 se k triu připojil David Jackson a v tomto složení skupina působila na hudební scéně až do roku 1972. K dalšímu obnovení činnosti došlo ještě během sedmdesátých let, nicméně na hudební scénu se kapela před nedávnem vrátila po téměř třicetileté pauze.

Od svého zmrtvýchvstání zatím stihli Van der Graaf Generator vydat čtyři sólové desky a dva živé koncerty. Posledním jejich dílem je album nazvané ALT, vyšlo v loňském roce a jedná se o čistě instrumentální dílo.

 

 

Kromě trojice původních hudebníků se při koncertech připojují i různí hosté, čímž zajímavě posouvají nejen dřívější tvorbu do nových rovin. Dá se tedy očekávat i možné podobné překvapení na pražském koncertě.

Legendární britská rocková kapela se právem řadí k těm nejlepším skupinám v art rockové historii spolu s Emerson, Lake & Palmer, Yes, King Crimson, Genesis nebo také Jethro Tull či Gentle Giant. Stejně jako jejich vrstevníci i Van der Graaf Generator stavěli na fascinujícím způsobem komplikovaných kompozicích, které byly obohacovány o vynikající sólové výkony na nejmodernější nástroje té doby.

Skupina Van der Graaf Generator vystoupí již 16. června v osm hodin večer v pražském Divadle Archa ve složení Peter Hammil – kytara, klávesy, zpěv; Hugh Banton – baskytara, klávesy a Guy Evans - bicí. Cena vstupenek se pohybuje od 790 do 1290 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.