Hvězdami plzeňského festivalu Jazz bez hranic bude Erik Truffaz a Bob Mintzer Quintet

Nejzvučnější plzeňský jazzový festival si pro letošní rok připravil opět velkou porci zajímavé muziky.

Erik Truffaz při pražském koncertě v roce 2013 Erik Truffaz při pražském koncertě v roce 2013 Foto: Martin Chochola/musicweb.cz

Říká se, že Plzeň byla vždy Mekkou rockové hudby, a tak by se mohlo zdát, že ostatní hudební žánry jsou v západočeské metropoli poněkud v pozadí. Je ale pravda, že Plzeň má i v oblasti jazzu už řadu let co nabídnout, a to nejen s ohledem na počet dobrých muzikantů, ale i jazzových akcí. Skutečností ovšem zůstává, že jazzových koncertů s ohledem na to, jak velké (a dle letošního statusu oficiálně i kulturní) město Plzeň je, zde probíhá stále velmi málo. O to více je potřeba vyzdvihnout iniciativu místního občanského sdružení Jazz bez hranic, které již od roku 2005 organizuje (nejen) v Plzni řadu koncertů a klade mimojiné obzvláštní důraz na přeshraniční spolupráci s blízkým Bavorskem, jež je vyjádřena například pořádáním workshopů pro mladé muzikanty (zmiňme například Junior Guitar Big Band pod vedením známého německého kytaristy Helmutha Nieberleho). Festival probíhá prostřednictvím různých jazzových akcí a koncertů po celý rok, ale jeho vrcholem je podzim, zejména pak měsíce říjen a listopad.

I letos si tedy příznivci dobrého jazzu přijdou na své. Již 16. října do Měšťanské besedy zavítá francouzský trumpetista Erik Truffaz se svým kvartetem, který přijede představit především své loňské poslední album Being Human Being (na něm spolupracoval s mexickým elektronickým mágem Murcofem). Naopak na svém nejnovějším albu, které by mělo vyjít v lednu 2016, se velký experimentátor Erik Truffaz nechal tentokrát ovlivnit především spoluprací se současnou jihoafrickou taneční skupinou VUYANI z Johannesburgu. Album dále ozdobila svým hlasem například malijská zpěvačka Rokia Traore a nebo francouzský hip-hoper Oxmo Puccino.

Ačkoli předchozí věty zavání spíše recenzí ještě nevyšlého alba, než pozvánkou na koncert, jejich smysl je spíše naznačit obrovskou šíři záběru a zároveň chuť experimentovat, která je pro Truffaze hlavním poznávacím znamením. Koneckonců i letmý pohled na jeho uplynulá alba (kterých vydal za poslední dvě dekády celkem 19!) tento fakt více než jasně odhalí.

Přečtěte si o minulém koncertu Erika Truffaze v Praze

Naopak mnohem více "typicky jazzovým" koncertem bude o čtyři dny později, tedy 20. října, vystoupení kvintetu Boba Mintzera. Toho jsme mohli jakožto člena legendárních Yellowjackets slyšet na plzeňském náměstí jen před několika měsíci v rámci Bohemian Jazz Festu. Mintzer je ostříleným saxofonistou, významným skladatelem a také pedagogem (řadě muzikantů od saxofonistů po kytaristy budou jistě známé jeho etudy). Na pódiu tento večer kromě jiných uvidíme i známého slovenského trumpetistu Lukáše Oravce.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Oba koncerty začínají shodně v sedm hodin večer a ceny vstupného se pohybují od 250 korun do 350. Další informace je možno nalézt na oficiálních stránkách festivalu.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář