06.12.2023 13:36

Islandská zpěvačka Laufey vystoupí na festivalu JazzFestBrno 2024 Doporučeno

Laufey Laufey Zdroj: pořadatel festivalu JazzFestBrno 2024

Mnozí ji přirovnávají k mladé Dianě Krall, pro další je umělkyní, která s milióny zhlédnutí skladeb na TikToku a dalších sociálních sítích dokázala jazzovou hudbou strhnout generaci Z a vrátit ji na úroveň vrcholného popu. Všichni bez rozdílu se ale nechávají okouzlit jejím nezaměnitelně zralým a hlubokým hlasem... Vůbec poprvé do České republiky přijede čtyřiadvacetiletá islandská zpěvačka Laufey, která vystoupí jako jedna z hlavních hvězd festivalu JazzFestBrno 14. května v pro ni komorním prostředí Sono Centra. Na koncertě představí své druhé album Bewitched, které mezi jazzovými nahrávkami v USA dosáhlo v prodejnosti na zlatou příčku a je zároveň nominováno na cenu Grammy za nejlepší tradiční popové vokální album. O její popularitě svědčí zcela vyprodané evropské turné příští rok nebo pozvání na prestižní Montreal International Jazz Festival.

Laufey je jednou z těch, kterým se daří něco, co se ještě před pár lety zdálo nemožné: vrátit jazzovou muziku do obecných žebříčků, na sociální sítě, prostě do přímé konkurence s vrcholným popem. A to rozhodně nikoli jako chudého příbuzného,” říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. „Jsme proto moc rádi, že nabídneme domácímu publiku její koncertní premiéru, navíc v intimním prostředí Sono Centra. V jejím zpěvu se snoubí to nejlepší z jazzové tradice, ale zároveň je to dosazeno do současných souřadnic kvalitního popu,” dodává.

V příběhu čtyřiadvacetileté Laufey Lín Jónsdóttir, jak zní její plné jméno, se snoubí exotika s tradicí i klasika s modernou. Otec, Islanďan, je přesvědčeným jazzovým fanouškem, který svým dcerám odmalička pouštěl desky Billie Holiday, Elly Fitzgerald či Cheta Bakera. Maminka je rodilá Číňanka, talentem i povoláním klasická houslistka. Po klavírní průpravě už od čtyř let Laufey usedla v osmi letech k violoncellu, s nímž to dotáhla až k absolutoriu reykjavícké konzervatoře, kde dva roky studovala i zpěv. Jako patnáctiletá se rozhodla zkusit štěstí jako historicky nejmladší soutěžící v talentové soutěži Ísland Got Talent a dostala se do finále. O rok později si úspěch zopakovala v neméně populární show The Voice Island.

Studium proslavené Berklee v Bostonu, čím dál častější pobývání ve Spojených státech, ale také účinkování v Evropě, třeba spolupráce s Londýnskou filharmonií, to všechno vyústilo ve zpěvaččiny první vrcholně profesionální nahrávky, jež kritika oceňovala nejen za interpretační, ale i autorskou kvalitu. „A ruku v ruce s ohlasem kritiky přišel i enormní posluchačský zájem. I v tom překračuje zpěvačka zvyklosti jazzového žánru: umí skvěle pracovat se sociálními sítěmi a její hudební příspěvky na platformách TikTok a Instagram mají obrovskou sledovanost,” zdůrazňuje Vilém Spilka. Albově debutovala titulem Everything I Know About Love v roce 2022, sklidila nadšené recenze a obratem obsadila první místo žebříčku alternativních debutů v Billboardu. Druhá deska Bewitched je ještě úspěšnější: mezi jazzovými alby v USA dosáhla na zlatou příčku a je nominována na cenu Grammy za nejlepší tradiční popové vokální album.

V rámci JazzFestBrno 2024 dále vystoupí legendární formace Snarky Puppy, dva její členové Bill Laurance a Michael League s akustickým projektem, čerstvá držitelka dvou Grammy zpěvačka Samara Joy, Stingův dvorní trumpetista Chris Botti s vlastní kapelou nebo virtuózní banjista a držitel patnácti cen Grammy Béla Fleck. Dále také jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini, brilantní americký trumpetista Keyon Harrold proslavený tím, že nahrál part Milese Davise v životopisném filmu Miles Ahead, mladá newyorská saxofonistka Lakecia Benjamin, japonský trumpetista Takuya Kuroda nebo all-stars projekt Trio Grande.

Předprodej vstupenek probíhá na webu ZDE, kde najdou zájemci celý program festivalu, více informací i probíhající předprodej na všechny další koncerty.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.