06.12.2023 15:05

Série Prague International Bluenight přiveze bluesové hvězdy Doporučeno

Mike Zito Mike Zito Zdroj: pořadatel koncertů Livermusic

Celoroční série Prague International Bluenight oznamuje první koncerty velkých bluesových jmen v roce 2024. Walter Trout se vrací po roce. Letos v květnu odehrál v Paláci Akropolis fenomenální koncert. Dále přijede Matt Schofield, The Reverend Peyton’s Big Damn Band, Wille and the Bandits a Mike Zito, který si letos prošel velkou ztrátou.

Kytarista Walter Trout se blýskl jako spoluhráč takových hudebníků jako John Lee Hooker, Big Mama Thornton, John Mayall & the Bluesbreakers nebo Canned Heat, aby se posléze v roce 1989 vydal na sólovou dráhu. V roce 2015 dokázal za podpory svých fanoušků zvítězit nad závažným onemocněním a jeho návrat byl impozantní: hned rok poté, co mu byla úspěšně transplantována játra, získal dvě hudební ceny. Byl oceněn Blues Music Award za skladbu Gonna Live Again a za album Battle Scars jako Rock Blues album roku. Své nejnovější album Ride vydal v srpnu 2022.

23. dubna 2024 zahraje v prostorách současného Divadla Archa tento výjimečný kytarista a hudebník několikanásobný držitel Blues Music Awards a British Blues Awards, který byl například časopisem Planet Rock vyhlášen pátým nejlepším bluesovým kytaristou všech dob. Ti, kteří navštívili jeho koncert v květnu, rozhodně doporučí si tento zážitek zopakovat. Pro ty, co se letos nedostali, má redakce musicweb.cz jediný vzkaz. Pojďte, bude to jízda! Vstupenky na koncert jsou již nyní k dostání ZDE

Přečtěte si naši reportáž z letnošního koncertu Waltera Trouta v Paláci Akropolis

Na britskou kapelu Wille & The Bandits pějí ódy hudební kritici i rockové legendy jako na jednu z nejvíce dynamických skupin současnosti. Jsou přirovnáváni k Led Zeppelin ve svém přístupu k rockovým rifům i akustickým pasážím. Smyčce, hudební pomlky a steel kytary připomínají směs emotivních Pink Floyd a John Butler Trio, která posluchače rozseká na kusy. Ve středu 15. května ovládnou komorní klub Zasekávák tito divocí britští banditi. Vstupenky na tento koncert koupíte ZDE.

Výjimečný britský bluesový kytarista Matt Schofield je trojnásobným držitelem ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards, členem Britské bluesové síně slávy, dle magazínu Guitar & Bass jeden z deseti nejlepších britských bluesových hudebníků srovnávaný s Ericem Claptonem nebo Peterem Greenem a dle magazínu Guitarist jeden z nejobdivuhodnějších britských hráčů na tento nástroj. Celkově Matt Schofield vydal zatím pět oceňovaných studiových desek a čtyři živá alba. Hned další den po Wille and the Bandits, ve čtvrtek 16. května 2024, přijede do Paláce Akropolis tento virtuózní britský bluesový kytarista, trojnásobný držitel ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards a člen Britské bluesové síně slávy Matt Schofield se svým triem. Vstupenky na Matta dostanete na tomto odkazu.

Reverend Peyton s kapelou The Reverend Peyton’s Big Damn Band patří k nejžhavějším bluesovým jménům současnosti - před dvěma roky například předskakovali na turné před ZZ Top. Navíc přijíždí s označením “bluesový vtipálek”, jeho vystoupení s kapelou spojují hudební virtuozitu se zábavnou show v tom nejlepším slova smyslu. Reverend Peyton je mistr takzvaného fingerpickingu, hráčského stylu, kdy jediný muzikant zvládne vést basovou linku i akordickou stavbu a melodickou nadstavbu. Společně s frontmanem tvoří kapelu jeho žena Breezy, hrající na valchu, a bubeník Max Senteney, jehož souprava je poskládaná z nejrůznějších věcí jako je barel nebo kufr, stejně jako z kusů tradičního bubenického nádobíčka. Čeští fanoušci uvidí v Lucerna Music Baru jedno z nejžhavějších bluesových jmen současnosti a zároveň “bluesového vtipálka” Reverenda Peytona s kapelou The Reverend Peyton’s Big Damn Band 21. května 2024. Vstupenky zakoupíte ZDE.

Louisianský kytarista Mike Zito přijíždí do Prahy jako jedna z nejvýraznějších osobností současného blues, čerstvý držitel Blues Music Awards za bluesrockové album roku Resurrection, celkově pětinásobný držitel této ceny, navíc ještě šestkrát na ni nominovaný. Jak sám říká, velmi si cení upřímnosti a autenticity: "Nic neskrývám, myslím, že se lidem nejvíce líbí moje upřímnost," prohlásil pro magazín Vintage Guitar. “Anders (Osborne) mi kdysi řekl - pokud nevěříš tomu, co zpíváš, nikdy se nestaneš dobrým zpěvákem. Snažím se nepsat vatu, chci, aby každé moje slovo mělo váhu." Letos v létě přišel Zito o manželku Lauru, která podlehla rakovině slinivky v pouhých 48 letech. Lucerna Music Bar rozpálí Mike Zito 2. října. Pořiďte si vstupenky ZDE.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.