Kamelot zbrojí, Praha se začíná třást

Americký melodic metalový kolos Kamelot se valí ku Praze. Ve čtvrtek 15. listopadu zapustí své stříbrné trny do Kulturního centra Vltavská. Kapela představí své nové album Silverthorn - první, které bylo natočeno s novým zpěvákem Tommym Karevikem.

Kamelot Kamelot Zdroj: kamelot.com

Kamelot se přehoupli do nové éry. Po období nejistoty po odchodu Khana v dubnu 2011 jsou zase pevně usazeni v sedle a mašírují do světa. Mají na kontě nové koncepční album, doteď sjížděli šňůru s Nightwish a od listopadu vyrážejí na vlastní headline výpravu.

Na novém albu máme poprvé možnost slyšet nový hlas kapely, Tommyho Karevika. Už spolu vystupovali dříve, na turné Poetry for the Poisoned zpíval jako jeden z hostů. Jméno si Tommy udělal především se svou druhou kapelou, Seventh Wonder, s níž se i po vstupu do Kamelot rozhodl pokračovat. Vůbec první ostrý test Karevika za hlavním mikrofonem před lidmi provedla kapela na letošním Masters of Rock.

Reportáž z vystoupení Kamelot na Masters of Rock 2012 si můžete přečíst zde

Nicméně si ho předtím dost proklepli ve studiu. Květen a červen utopili v nahrávacím procesu. Výsledný počin se jmenuje Silverthorn. Jedná se o třetí koncepční album v historii kapely. Příběh pojednává o dívce z devatenáctého století, Jolee, která zemře při tragické nehodě. Pochází z trojčat a její dva bratři jsou svědky celé události.

Nálada na desce je hodně temná a tajemná. Je na posluchači, aby odkryl, co Silverthorn skrývá pod svým závojem. Určitě tam ale najdete oblíbená témata jako tajemství, intriky a zradu. Jako obvykle nechybí ani rozsáhlý seznam hostů: nejšílenější roli obdržel Luca Turilli (Rhapsody), který je v kreditech uveden jako poradce v otázkách latiny.

Metaloví superhrdinové

Velice významnou roli zde sehrála producentská dvojice, Michael „Miro“ Rodenberg a Sascha Paeth. Kromě produkce se Miro zasloužil o orchestraci a klávesové party téměř k polovině písní. Sascha zase jednou ukázal své superschopnosti - nejenže má lví podíl na autorství songů a odehrál téměř všechny přídavné kytarové party, v songu Ashes to Ashes si dokonce i zazpíval. Jakoby mimochodem pak většinu alba nahrál a zmixoval. Těžko si lze představit, kde by dnes byl power metal, kdyby se do něj nezapletli tito dva hudbou doslova nadopovaní šílenci.

O jednoho takového svět bohužel nedávno přišel. Simon Oberender (Trillium, Beyond the Bridge), který dělal desce mastering, zemřel v září za doposud nevyjasněných okolností. Bylo mu 29 let. Jeho poslední počin tak vyšel In Memoriam.

Dívky, které rozložily Nightwish

I po vokální stránce je album více než pestré. Tommyho hlavní linku doprovázely hned dvě slečny, Elize Ryd (Amaranthe) a Alissa-White-Gluz (The Agonist). Obě doposud doprovázely kapelu i naživo. Nutno podotknout, že krátce po koncertu, kdy si tyto dvě dívky vypůjčil Tuomas Holopainen do Nightwish, aby zachránil show, byla dosavadní zpěvačka, Anette Olzon, odejita.

Kvůli Silverthornu byly vytvořeny hned dva sbory. V hlavním „dospěláckém“ figuruje společně s Elize například stará známá Amanda Sommerville. V dětském sboru můžeme nádherně vidět, jak vlohy zůstávají v rodině a jak omladina následuje příkladu „starých psů“. Že vám jsou jména Annelise Youngblood a Emilie Paeth povědomá? Tušíte správně.

 

 

Za Silverthorn se skrývá mimořádně tajemný příběh protkaný nitkami tajemna. Album se pohybuje kdesi mezi životem a smrtí, CD se kutálí po skle starodávně vyhlížejícího zrcadla a neví, na kterou stranu se naklonit, aby náhodou nespadlo a nezůstalo uvězněné navždy. Kamelot nabízejí možnost toto všechno vidět naživo. Pokud dodáme, že si jako předkapelu vybrali Xandrii, zjevně není příliš co řešit. Jen výjimečně se naskytne možnost vidět něco takového dvakrát.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Harlej vydává nový klip a jede na turné s Komunálem

  Skupinu Harlej čekají příští rok oslavy čtvrt století existence. Předtím se chystá do studia, kde se pustí do nahrávání nové řadovky, ze které vypustila první ochutnávku v podobě klipu Nejsem zklamanej. Nejdřív ale vyrazí na společné turné s kapelou Komunál.

 • Vyprodané Roxy vidělo energický koncert Airbourne

  Australská rocková senzace je od vydání svého debutového alba Runnin' Wild v roce 2017 na stálém vzestupu. Na festivalech Airbourne hrají ve stále prestižnějších časech. Do Prahy přijeli představit nové album Boneshaker, které ale vyjde až 25. října.

 • Foto: Airbourne, Roxy, Praha, 2. 10. 2019

  Prohlédněte si náš fotoreport z vyprodaného koncertu australských Airbourne, který se konal ve středu 2. října v pražském klubu Roxy. Úlohy předskokanů se zhostila americká punk-rocková kapela Supersuckers.

 • Kapela The Unity se vrací do Prahy a Zlína

  Gamma Ray sice přes léto odehráli několik festivalů (včetně Masters of Rock), jinak ale moc aktivitou nehýří. Jejich ústřední mozek Kai Hansen totiž vyslyšel volání fanoušků Helloween a po úspěšném turné se věnuje přípravě nového alba. Ostatní členové sestavy se tak mohou volně věnovat svým zálibám.