pondělí, 16 leden 2012 19:00

Kytarista John Scofield zahraje v Praze s orchestrem. Pod taktovkou Vince Mendozy

Napsal(a)
Vince Mendoza s Johnem Scofieldem Vince Mendoza s Johnem Scofieldem Zdroj: vincemendoza.net

Spojení kapely a orchestru bylo odjakživa výzvou, které se chopilo již mnoho skupin a muzikantů, a které dopadly vždy jinak. Jazzový kytarista John Scofield předvede spolu s dirigentem Vincem Mendozou a Dánským rozhlasovým bigbandem spojeným se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu svoji koncepci tohoto hudebního experimentu v pražském Rudolfinu.

Spolupráce Johna Scofielda s dirigentem a aranžérem Vincem Mendozou se datuje k roku 1991, kdy byl tento americký kytarista přizván na Mendozovu desku Instructions Inside. Od té doby se jejich cesty porůznu znovu střetávaly při hostováních na dalších albech jako je například loňská Mendozova deska Nights on Earth.

Vince Mendoza je v současné době respektovaným skladatelem, aranžérem a dirigentem, který je oceňován za své odvážné experimenty s jazzovými skladbami. Od roku 2005 vede holandský Metropole Orchestra, se kterým například zazářil při vzpomínkovém turné na Joea Zawinula, který zemřel v roce 2007. Se Zawinulem již předtím pracoval na předělávkách jeho skladeb pro bigband.

Dirigent, skladatel a aranžér Vince Mendoza je držitelem šesti cen Grammy, pětadvacetkrát na ni byl nominován

Mendoza tehdy krátce po Zawinulově smrti napsal aranže pro orchestr a vyrazil na turné se svým Metropole Orchestra a členy  Zawinulovy kapely - Joe Zawinul Syndicate. Jazzrockové skladby stavěné na převážně rytmických základech se tak dočkaly zajímavých předělávek Vincenta Mendozy, který tak dokázal účinně propojit hudbu orchestru a kapely.John Scofield je známým kytaristou a skladatelem, který se na jazzové scéně pohybuje již od sedmdesátých let, jedna z prvních významnějších kapel, do které byl přizván, byl společný projekt klávesisty George Duka (ex-Frank Zappa) a bubeníka Billyho Cobhama (ex-Mahavishnu Orchestra) v roce 1976, následovala pak celá řada experimentů s dalšími jazzovými hvězdami.

V roce 1982 dostal nabídku od Milese Davise hrát v jeho kapele, kde následně působil tři roky. Po celou tuto dobu zároveň stihl vydávat své desky, budovat si i svoji sólovou kariéru a i dnes patří k jedněm z nejaktivnějších jazzových kytaristů.

Za zmínku určitě také stojí jeho spolupráce s experimentálním jazzovým triem Medeski, Martin & Wood, se kterým mu loni vyšel na albu živý koncert s názvem In Case the World Changes Its Mind.

Johna Scofielda doprovodí v Praze Dánský rozhlasový bigband a Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Vince Mendozy

Vyvrcholením spolupráce Johna Scofielda a Vince Mendozy je deska z roku 2010 s názvem 54, toto číslo představuje počet členů Metropole Orchestra, který se účastnil natáčení. Vince Mendoza byl za zaranžování Scofieldovy skladby Carlos oceněn cenou Grammy v roce 2011 za nejlepší instrumentální aranžmá roku. Pro Vince Mendozu to tak byla již šestá cena Grammy, pětadvacetkrát však byl již také na ni nominován.

Právě skladby z této desky zazní i na koncertě v Praze, kde vystoupí John Scofield za doprovodu Dánského rozhlasového bigbandu a Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Vince Mendozy. Koncert se uskuteční 25. ledna v pražském Rudolfinu v osm hodin večer na počest zahájení dánského předsednictví Evropské unie.

Oficiální playlist koncertu:

1.    Door #3 (autor J. Scofield, aranž J. McNeely)
2.    Carlos (autor J. Scofield, aranž V. Mendoza)
3.    Jung Parade (autor skladby, aranž V. Mendoza)
4.    Honest I Do (autor J. Scofield, aranž V. Mendoza)
5.    Polo Towers (autor J. Scofield, aranž F. Ross)
6.    Beauty and Sadness (autor skladby, aranž V. Mendoza)
7.    Twang (autor J. Scofield, aranž V. Mendoza)
8.    Say we Did (autor skladby, aranž V. Mendoza)
9.    Out Of The City (autor J. Scofield, aranž V. Mendoza)

Další články

 • Foto: Raul Midón, Palác Akropolis, Praha, 9. 12. 2019 Foto: Raul Midón, Palác Akropolis, Praha, 9. 12. 2019

  One man show amerického jazzového kytaristy a zpěváka poprvé v České republice! Odkojen latinsko-americkou muzikou a od narození slepý ukázal, že špičkový muzikant bez problémů utáhne celý koncert sám a diváky nadchne s akustickou kytarou i za klavírem. O jeho kvalitách svědčí i několikanásobná nominace na Grammy.

 • Ben Miller Band se vrátí v obměněné sestavě Ben Miller Band se vrátí v obměněné sestavě

  Oblíbená kapela Ben Millera, která nese název podle svého zakladatele a zpěváka Ben Miller Ben, se chystá opět do Prahy, kde vystoupí v prostorách klubu Café V lese.

 • Festival Americké jaro představuje program nadcházejícího ročníku Festival Americké jaro představuje program nadcházejícího ročníku

  Jubilejní 15. ročník festivalu Americké jaro zahájí 11. května v multifunkčním sále DOX+ evropskou premiérou projektu Unbounded, který společně představí indicko-americká vokalistka Chandrika Tandon, roku 2011 nominována na cenu Grammy, stejně jako o devět let dříve její hudební partner, jeden z vrcholných pianistů současné americké jazzové scény a zároveň respektovaný skladatel Kenny Werner.

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };