pátek, 22 srpen 2014 07:00

Legenda jazzového klavíru Ahmad Jamal zavítá do Prahy

Napsal(a)
Ahmad Jamal Ahmad Jamal Zdroj: oficiální stránky festivalu

Pokud máte rádi jazzový klavír, pak je doslova vaší povinností si do diáře zaznamenat datum 19. října. Tento večer totiž bude patřit jedné z legend tohoto nástroje - Ahmadu Jamalovi, který zde vystoupí v rámci festivalu Struny podzimu.

Většina z těch, kteří Ahmada Jamala blíže neznají, by ho původem zařadila někam do oblasti Blízkého východu. A není divu. Málokterému rozenému Američanovi z Pittsburghu v Pennsylvanii je totiž dáno do vínku kromě obrovského talentu i tak neobvyklé jméno. Ale o tom až později.

Nejprve se však přesuňme do předválečných let 20. století, kdy se pittsburghskými ulicemi začínají nést první tóny tehdy ještě tříletého Frederika Russella Jonese. Pod vlivem velkých vzorů, Earla Hinese, Billyho Strayhorna či Errola Garnera (který mimojiné navštěvoval stejnou základní i střední školu) se talent tohoto mladého muzikanta intenzivně rozvíjí. V deseti letech poprvé hraje s Dukem Ellingtonem a o čtyři roky později osobně potkává i dalšího ze svých významných vzorů – klavíristu Arta Tatuma. V 18 letech již stabilně profesionálně koncertuje s orchestrem George Hudsona a o pár let později se přesouvá do Chicaga. Právě toto období je pro mladého umělce zlomové.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

V roce 1950 konverguje k islámu a mění si jméno na Ahmad Jamal a výrazně se také tříbí jeho styl, který je v mnoha případech výrazně odlišný od tehdejších jazzových klavíristů. Podobně jako u Theloniuse Monka začíná být jeho hra výrazně dynamická, rytmická a plná zvratů. Často také využívá ticha, což dobře kontrastuje s tehdy již pozvolna odeznívající bebopovou vlnou. Hra Ahmada Jamala měla také velký vliv na Milese Davise, který jeho styl obdivoval a byl jím i výrazně inspirován (obzvláště v období desky Birth of the Cool). V Chicagu také Jamal zakládá své první trio, kde kromě kontrabasu nalézáme i kytaristu Raya Crawforda. V roce 1958 vzniká asi jeho nejznámější album At the Pershing: But Not For Me. Zde nalezneme také skladbu Poinciana, která se stala i přes dosti nelichotivé recenze tehdejšího Down Beatu doslova masovým jazzovým hitem.

Při pohledu na Jamalovu diskografii se až tají dech. Více než 60 alb v průběhu téměř 60 let ho zařazuje mezi jednoho z "nejvýkonnějších" jazzových hudebníků. Zajímavý je také fakt, že se v průběhu své kariéry věnoval prakticky výhradně jen vlastním projektům. Pro Jamala je příznačné i to, že je po celou svou kariéru věrný jazzovému triu (případně obohacenému ještě o perkuse). Tato sestava totiž dovoluje maximálně vyniknout jeho pojetí hry. Velké rytmické zásahy do celkového zvuku a intenzivní komunikace mezi dokonale sehranými spoluhráči jsou pro něj příznačné. Do Prahy v říjnu přijede se svým stálým triem spoluhráčů - Reginaldem Vealem na kontrabas, Herlinem Rileyim na bicí a Manolem Badrenou na perkuse. Posledně jmenovaného budou možná někteří z vás znát díky spolupráci s Joe Zawinulem.

 

 

Ačkoli je Ahmadu Jamalovi již 84 let, na něm samotném a také na jeho hře to příliš znát není. Z jeho poslední desky Saturday Morning dýchá pohoda, nadhled a láska k jeho jazzovým vzorům a také městu Pittsburghu, které se jako páteř prolíná celým jeho životem a nedá na něj dopustit. V rámci Strun podzimu vystoupí Ahmad Jamal v Dvořákově síni Rudolfina 19. října od půl osmé večer a ceny lístků se pohybují v rozmezí od 290 do 1490 korun.

Přehled

 • Název akce: Ahmad Jamal
 • Datum: neděle, 19 říjen 2014
 • Místo: Rudolfinum Praha
 • Cena: 290-1490 Kč

Další články

 • Foto: Raul Midón, Palác Akropolis, Praha, 9. 12. 2019 Foto: Raul Midón, Palác Akropolis, Praha, 9. 12. 2019

  One man show amerického jazzového kytaristy a zpěváka poprvé v České republice! Odkojen latinsko-americkou muzikou a od narození slepý ukázal, že špičkový muzikant bez problémů utáhne celý koncert sám a diváky nadchne s akustickou kytarou i za klavírem. O jeho kvalitách svědčí i několikanásobná nominace na Grammy.

 • Ben Miller Band se vrátí v obměněné sestavě Ben Miller Band se vrátí v obměněné sestavě

  Oblíbená kapela Ben Millera, která nese název podle svého zakladatele a zpěváka Ben Miller Ben, se chystá opět do Prahy, kde vystoupí v prostorách klubu Café V lese.

 • Festival Americké jaro představuje program nadcházejícího ročníku Festival Americké jaro představuje program nadcházejícího ročníku

  Jubilejní 15. ročník festivalu Americké jaro zahájí 11. května v multifunkčním sále DOX+ evropskou premiérou projektu Unbounded, který společně představí indicko-americká vokalistka Chandrika Tandon, roku 2011 nominována na cenu Grammy, stejně jako o devět let dříve její hudební partner, jeden z vrcholných pianistů současné americké jazzové scény a zároveň respektovaný skladatel Kenny Werner.

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };