čtvrtek, 17 květen 2012 13:00

Machine Head: Hvězda letošního Brutal Assaultu

Napsal(a)
Machine Head Machine Head Zdroj: greenobles.com

Srpen se kvapem blíží a seznamy kapel na festivalech se pomalu uzavírají. Největší festival tvrdé metalové muziky Brutal Assault se také může pochlubit hned několika proslulými jmény na postu headlineingu. Jedním z těchto jmen jsou legendární Machine Head, známe je všichni?

Když sebevědomý kytarista Robb Flynn na přelomu let 1991 a 1992 opouštěl kapelu Vio-lence, měl vlastní představu o metalu jasně danou. Četné konflikty Flynna s ostatními členy kapely nakonec vedly k rozdělení cest a potažmo ke vzniku nové trash metalové formace, kterou dnes známe pod názvem Machine Head. Robb k sobě ještě vzal basáka Adama Duce, dalšího kytaristu Madera a bicmana Tonyho Costanzu a za nedlouho bylo na světě demo, které se zalíbilo Roadrunner Records.

 

 

První album s názvem Burn My Eyes byl doslova explozivní materiál. Našlapaný trash metal s Pantera-like groovy riffy oslovil tisíce fanoušků a deska se dobře prodávala. Téměř 400 000 prodaných kusů znamenalo pro vydavatele zatím nejlépe prodávané album. V roce 1997 následovala další deska More Things To Change…, která se umístila na 138. příčce v žebříčku Billboard 200, a následoval masivní tříletý touring.

První rozpaky

V roce ’99 se kapela pokusila navázat na úspěch prvních dvou alb další deskou s názvem The Burning Red, která obsahovala pro kapelu netypické prvky, jako rapované fráze či nu-metalové pasáže s čistými hlasy. Přestože album nebylo kritikou dobře přijato a bylo odsuzováno jako tuctvový nu-metalový produkt, umístilo se na 88. příčce v Billboard 200, dobře se prodávalo a kapela získala tisíce nových fans.

 

 

Robb Flynn a jeho grupa měli ale vždy kritiku tam, kam ani slunce nesvítí, a proto se následující album Supercharger vydané o dva roky později neslo v podobném duchu. Kritikové opět nenechali na albu nit suchou a přes prodejnost 250 000 kusů šlo o nejméně prodávané album MH. Kapela se tou dobou pomalu prodírala mezi metalovou elitu a vymetala největší evropské festivaly.

Deska Through the Ashes of Empires, produkovaná samotným Flynnem, slavila opět velký úspěch a kapela obsazovala na festivalech pozici headlinera čím dál tím častěji.

Čas vrátit se ke kořenům

Šesté studiové album The Blackening, vydané v roce 2007, znamenalo pro Machine Head hudební přelom. Hudebně se kapela vrátila částečně ke kořenům a deska obsahovala i desetiminutové skladby plné hybných riffů i vysypaných trash metalových pasáží. Skladby jako Halo či Aesthetics of Hate se zapsaly krvavým písmem do metalové historie a kritika prohlásila The Blackening za doposud nejlepší album kapely.

 

 

Po čtyřech letech neutuchající koncertní činnosti vstoupili Machine Head do studia znovu v loňském roce, aby nakroutili nové album. Unto the Locust bylo vydáno v září 2011 a lze ho označit za silné pokračování předchozího alba. Deska byla produkována samotným Robbem Flynnem a umístila se na 22. příčce žebříčku Billboard 200. Hudebně velmi vyzrálé skladby se pohybují ve stopáži 7 minut a ukazují kapelu v nebývalé síle.

Oaklandští Machine Head se do České republiky nedostávají zrovna každý rok, a proto doufejme, že si fanoušci nenechají příležitost na letošním Brutal Assaultu ujít.

Přehled

 • Datum: středa, 08 srpen 2012

Další články

 • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

  Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };