Pořadatelé Colours of Ostrava hlásí další posily programu letošního ročníku

Program 14. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava je opět o něco jasnější. K americkému písničkáři Johnu Grantovi, jehož účast byla potvrzena již v listopadu, přibylo v prosinci několik dalších významných jmen.

Na festivalu vystoupí i britský zpěvák Robert Plant se svým novým projektem Sensational Space Shifters Na festivalu vystoupí i britský zpěvák Robert Plant se svým novým projektem Sensational Space Shifters Zdroj: http://www.colours.cz

Prvním je perkusistické sdružení Les Tambours du Bronx. Toto francouzské sedmnáctičlenné hudební těleso vzniklo v roce 1987 v okresním městečku Varennes-Vauzelles v Burgundsku. Původně happeningový projekt se za dvacet let proměnil ve světový fenomén, který má za sebou účast na turné takových umělců jako Roberta Planta a Jimmyho Page nebo Korn a spolupráci s leaderem slavných post-punkerů Killing Joke Jazem Colemanem. Přestože je soubor označován především jako industriální, věnuje se i jiným stylům, například drum´n´bass, afrobeat, metal nebo hardcore. Za svou dlouhou hudební kariéru vydali šest řadových alb, dva živé záznamy a jedno DVD. Vystoupení na tomto festivalu bude jejich prvním v Česku.

Čtěte také: Závěrečný den festivalu Colours of Ostrava byl v režii Jamieho Culluma

Dalším ohlášeným hostem je alternativní kapela MGMT, známá svým psychedelickým soundem založeným na hojném využívání elektroniky. Její základy položili multiinstrumentalisté Andrew VanWyngarden a Benjamin Goldwasser v roce 2002 ve městě Middletown v americkém státě Connecticut. Dvojice hrála původně pouze pro úzký okruh přátel na večírcích coververze písniček skupin jako Nine Inch Nails. Postupně jim však tento způsob vystupování přestával stačit, a tak se pustili do tvorby vlastního repertoáru pod názvem The Management (později zkráceno na MGMT). Poměrně záhy, již roku 2004, vydávají vlastním nákladem EP We (Don´t) Care a příštího roku zasílají demo pod názvem Climbing to New Lows malé, právě vzniklé nahrávací společnosti Cantora Records. Ještě toho léta jim u tohoto labelu vychází vcelku úspěšné druhé EP Time to Pretend, z něhož pochází stejnojmenný singl, který se stal jejich největším hitem a umístil se na 493. místě v žebříčku 500 nejlepších písní všech dob časopisu Rolling Stone. O dva roky později opět slavili úspěch se svým dlouhohrajícím debutem Oracular Spectacular. Tato deska je učinila jedněmi z nejznámějších a nejoceňovanějších interpretů jejich žánru. Duo, pro koncertní účely obvykle doplňované na kvintet či dokonce na sextet, vydalo ještě další dvě dlouhohrající alba, která jejich pozici potvrdila. Při druhé návštěvě České republiky zahrají nejen staré skladby, ale zřejmě představí i repertoár z aktuální eponymní desky, vydané minulý rok.

 

 

Třetí, a možná největší, hudební událostí je návrat světové pěvecké legendy, držitele Řádu britského impéria za službu hudbě a nezaměnitelného hlasu Led Zeppelin, pětašedesátiletého Roberta Planta. Velikán světového rocku festival navštvil již v roce 2006 se svým projektem Strange Sensation a sklidil ohromný úspěch. Nyní se vrací s projektem novým, pojmenovaným Sensational Space Shifters. Tato superskupina se zformovala již v roce 2009, kdy se nasvětových pódiích spolu s Plantem začalo objevovat věhlasné duo JuJu. To tvořili britský bluesový kytarista Justin Adams, známý i z předchozích projektů bývalého zepelína, a gambijský griot Juldeh Camara. K tradičně tvrdému zvuku Plantovy doprovodné kapely se začaly připojovat tradiční africké jednostrunné housle riti, čímž vzniklo úžasné hudební spojení, v němž se všichni zúčastnění rozhodli pokračovat. Předminulý rok tato spolupráce vyústila v založení velmi silné formace, již kromě výše jmenovaných doplňují známý bristolský triphoper John Baggott za elektronikou, druhý kytarista Skin Tyson, baskytarista Billy Fuller a bubeník Dave Smith. Fuller se Smithem vytvářejí neobyčejně tvrdou rytmiku. Zvuk tohoto uskupení se pohybuje někde mezi klasickým zeppelínovským soundem, pouštním blues a moderními elektronickými experimenty. Tato třaskavá směs byla již odzkoušena minulý rok na velkém turné, a hlavní pořadatelka festivalu Zlata Holušová věří, že na rockového veterána bude v Ostravě čekat publikum, jež bude jeho novému repertoáru rozumět.

Sledujte rock na Facebooku:
 

 

Dalšími potvrzenými účinkujícími jsou americká zpěvačka, básnířka a šampionka slam poetry nigerijského původu Iyeoka a tajuplná švédská rocková formace Goat, která již zazářila na loňském festivalu v Glastonbury. Festival Colours of Ostrava 2014 proběhne od 17. do 20. července v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Kromě bohatého hudebního programu se budou návštěvníci moci těšit na vystoupení různých divadel, promítání filmů, diskuze a na mnohé jiné aktivity. Čtyřdenní vstupenky v současné době stojí v e-shopu 1390 korun, ve formě e-ticketu 1410 korun.

Další informace

  • Název akce: Colours of Ostrava
  • Datum: čtvrtek, 17 červenec 2014
  • Místo: Ostrava
  • Cena: 1390 Kč v předprodeji
Napsal(a):

Zanechat komentář