úterý, 03 listopad 2015 07:57

Rhye odhalí svou identitu pražskému publiku

Napsal(a)
Skrytá identita Rhye Skrytá identita Rhye Zdroj: pořadatel koncertu

Stalo se to v roce 2013. Dva propracované smyslné videoklipy The Fall a Open, ženský vokál, žádné indicie vedoucí k autorům skladeb. Ale koho by to zajímalo, prostě jsme se do alba Woman zamilovali. Do subtilních, křehkých melodií, které lze zařadit do downtempa, neo soulu, R&B. Do romantiky, která nemusí znít kýčovitě - to je předzvěst, že do Prahy míří již za několik dní duo Rhye.

Ale láska je přeci zahalena tajemstvím, takže skrytá tvář autorů snad nikoho neodradila. Poslechnout si nejdříve hudbu bez předpojatosti, o to autorům v první řadě šlo. Někteří tipovali, že hlas patří zpěvačce Sade, nebo připomíná Tracey Thorn. Jaké bylo překvapení, že zmiňovaný kontraalt je ve skutečnosti kontratenor a patří kanadskému hudebníkovi Michaelovi Miloshovi, který se dal dohromady s Robinem Hannibalem, který pochází z Dánska. Seznámili se díky vydávání hudby na stejném labelu a oba, Milosh, tou dobou žijící v Berlíně, a Hannibal v Kodani, shodou okolností a nezávisle na sobě přesídlili do Los Angeles, kde následně stvořili duo Rhye. A intimně působící nahrávku, kde se snoubila elektronická hudba s klasičtějšími postupy, daná Miloshovým studiem hry na cello.

Beaty, basová linka a syntetizátory ozdobené smyčcovými aranžemi, rohy, harfou a například ještě saxofonem. To je hudba Rhye, přičemž všemu ale dominuje Miloshův hlas, ten, jehož identitu třeba někteří odhalí až na pražském koncertě. Po sólových projektech se duo dalo opět dohromady a poprvé se u nás představí 8. listopadu v Meetfactory. Můžeme se těšit i na novinky z připravovaného alba, ale bohužel jen na polovinu dua Rhye, protože Hannibal, který od mládí trpí tinnitem, živě nevystupuje.


 

Doprovodná kapela a Milosh ale slibují ještě hlubší emoce než na albu. Můžeme zde volně citovat Miloshe: „Snažím se zachytit momenty v mém životě v písních. Momenty, které ať už jsou dobré, špatné, nebo smutné, mě v životě ovlivnily. Zabalil jsem je do zvuků, které jsou úžasné a pasují k tomu, co chci vyjádřit." Před intimním, ale zároveň pulzujícím zážitkem v potemnělém sále, zahrají dream-popoví Deaths, původně pražská skupina momentálně usazená v Berlíně, která návštěvníky jistě naladí na tu správnou vlnu.

Přehled

Další články

 • Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně

  Fanoušci hudební legendy Freddieho Mercuryho a skupiny Queen mohou v květnu zažít megakoncert Queen Relived 2020 v O2 areně hned dvakrát po sobě. Pro velký zájem o vstupenky přidávají organizátoři v sobotu 16. května 2020 další show. Jedna z nejlepších světových tribute skupin Queenie tak po 1200 odehraných koncertech po celém světě uvede na domácí půdě dvojitou dávku těch nejlepších hitů legendární britské rockové kapely.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019 Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019

  The Tiger Lillies je tříčlenná skupina, která vznikla v roce 1989. Všichni členové pocházejí z Londýna. Koncertují po celém světě a v České republice koncertují pravidelně od doby svého vzniku. Mrkněte na náš fotoreport z Divadla Archa.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };