středa, 04 listopad 2015 09:10

Tajemná a skrytá oční identita The Residents

Napsal(a)
The Residents The Residents Zdroj: residents.com

Hudba nemusí být vždy primární umění koncertu. V případě The Residents se jedná o spojení neobvyklé show, výtvarného umění, hudby a divadla na jednom jevišti. O tom se nyní mohou přesvědčit i čeští fanoušci.

Oči. Tento symbol se nejspíš vybaví posluchači, který už o kapele někdy slyšel. Netradiční převleky dotýkající se avantgardy totiž k umělcům neodmyslitelně patří. Kapela, která je na scéně již více než 40 let, sama říká, že je pro ni velmi důležitý postoj publika, koho ovlivňuje a jak, přitom sama se drží spíše v ústraní hudebního průmyslu.

Oči a zase jenom oči. Součástí koncertů kapely jsou nejrůznější převleky, které s sebou nesou tajuplnost, neznámost a anonymitu, jelikož členové neodhalují, kdo se za maskami skrývá. Tento prvek, který v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let využíval především styl shock-rock, kam bychom řadili Kiss nebo i Black Sabbath, však The Residents dotahují do konce. Nejznámější jsou kostýmy oční bulvy, za které byli převlečeni při nejednom vystoupení.

 

 

Totožnost členů je tak opředena tajemstvím a vystupuje za ně společnost The Cryptic Corporation, kteří odmítají fakt, že by byli členy kapely, zároveň členové kapely ani neposkytují rozhovory. V České republice však nebudou vystupovat poprvé – v roce 2013 přijeli představit druhou část koncepční trilogie Randy, Chuck & Bob a nyní, 5. února 2016, dorazí do Paláce Akropolis s novým projektem The Shadowland, čímž bude trilogie po The Talking Light a Wonder of Weird dokončená. Poslední, nová část se zabývá tématem zážitků blízké smrti, tedy reinkarnací nebo narozením.

Toto uskupení se brání jakémukoli odvětví komerce, soustřeďují se na surrealistické texty, zcela bortí koncept západní popové kultury a využívají multimédií, což obdivují jak umělečtí kritici, tak publikum. Jejich tvorba je zároveň vystavená v několika světových muzeích.

Přehled

Další články

 • Guns N' Roses se v červnu vrátí do Letňan Guns N' Roses se v červnu vrátí do Letňan

  Letňanské letiště příští léto zažije velký návrat jedné z největších kapel rockové historie. Guns N' Roses před třiceti lety svým debutem Appetite for Destruction přepsali pravidla rockové hudby. A nyní se v plné síle vrací.

 • Whitney Houston se opět objeví na pódiu. V Praze bude vystupovat její hologram Whitney Houston se opět objeví na pódiu. V Praze bude vystupovat její hologram

  Zpěvačka Whitney Houston bude po Michaelu Jacksonovi, Roy Orbisonovi, Buddy Hollym nebo Marii Callas další umělkyní, která v podobě hologramu vystoupí v rámci turné po celém světě. Pro dosažení maximálně autentického koncertního zážitku nebude na jevišti chybět hudební doprovod její původní živé kapely, zpěváci a tanečníci - vše obklopené velkolepou scénou a osvětlením. Na přípravě turné spolupracují správci pozůstalosti zesnulé zpěvačky s firmou BASE Hologram, pro kterou to bude už čtvrtý počin s virtuálním interpretem. 

 • A-ha vyrážejí na evropské turné, poprvé dorazí i do Česka A-ha vyrážejí na evropské turné, poprvé dorazí i do Česka

  Legendární norská popová skupina A-ha zahraje poprvé v České republice. Na pódiu budou stát všichni tři původní členové A-ha Morten Harket, Magne Furuholmen a Paul Waaktaar-Savoy.

 • Faces on TV představí materiál z připravované desky Faces on TV představí materiál z připravované desky

  Faces On TV zanechali v Praze v roce 2019 veskrze pozitivní dojem. Nejprve energickým vystoupením před vyprodanými Balthazar v Lucerna Music Baru a poté neskutečným koncertem v narvaném Café V lese s celou kapelou. Nyní se vrací se zbrusu novými kousky.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };