31.08.2014 0:00

Shahab Tolouie rozvíří v Jazz Docku persko-španělskou fúzi

Již v pátek 5. září zahraje íránský kytarista, skladatel a zpěvák v Praze. Spolu se svým triem zastoupeným basistou Janem Urbancem a perkusionistou Habibem Boushehrim představí pražskému publiku unikátní směs íránské a španělské tradiční hudby.

Shahab se narodil v roce 1975 v severním Íránu ve městě Shahsavar. Vyrůstal v jiném městě se svými dvěma staršími bratry. Jako počátek svého hudebního příběhu uvádí situaci, kdy tatínek přinesl domů akordeon a kytaru. Jelikož tou dobou probíhala v Íránu válka, nebyly tyto věci samozřejmostí. Shahab se chopil akordeonu, neboť jeho starší bratr chtěl hrát na kytaru. Po roce se však sám začal zajímat o šestistrunný nástroj a po pěti letech cvičení se rozhodl hudbu studovat. Už tou dobou se začal zajímat o své kořeny a hudbu předků.

Důležitým milníkem v životě Shahaba se stalo setkání s Arashem Sayyadim. Nově vzniklý kooperační vztah zahájil plodné období studia a experimentování s flamencem, do té doby pro Shahaba nepoznaným světem. Hodiny a hodiny cvičení, poslechu kazet, experimentování se stylovými prvky předurčily směr, kudy se bude umělec ubírat. Po vystudování vysoké školy se Shahab přesunul do Teheránu, kde poznal spoustu význačných tradičních muzikantů. Seznamoval se čím dál více s hudbou své země a s přáteli sdílel své názory a myšlenky. Zároveň se živil hraním, učením a komponováním.

Flamenco

 
Další osudová změna nastalala po přesídlení do Španělska, konkrétně do Sevilly, kde se rozhodl nabrat vědomosti z ohnivého hudebně tanečního stylu charakteristického pro ráz jihu země. Celou dobu si však uvědomoval, že nechce být hráčem flamenca, nýbrž že chce vytvořit svůj osobitý styl. Do kompozic v duchu španělské tradiční hudby začal vkládat perské stupnice a tvořit tak něco ojedinělého.
 
Po získání titulu se opět vrátil do Teheránu, kde nějakou dobu fungoval. Nicméně brzy měla nastat další změna. Spřátelil se s českými muzikanty Martinem Klepetkou a Jiřím Kobzou a vytvořil s nimi kapelu  The Capricorns. S ní o dva roky později vyhrál v České republice první cenu na hudebním festivalu. 
 

Seznámení s novou zemí

 
Začátky v žádné zemi nejsou lehké, pokud jste bez kontaktů a bez znalostí jazyka. Téměř rok trvalo, než si Shahab našel nové přátele, než zjistil, jak funguje česká scéna, a než se adaptoval v novém prostředí. Na jeho cestě ho podpořila zpěvačka Zuzana Navarová. Seznámila ho s organizátorem a kytaristou Stanislavem Barkem, jehož invencí si Shahab mohl zahrát několik let po sobě na kytarovém festivalu vedle hvězd jako Paco de Lucia, Tommy Emmanuel nebo John McLaughlin. Shahab rozjel sólovou dráhu, ale i dráhu muzikanta začleněného v hudební formacích - Persepolis či Arionas.
Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
O čem Shahab snil dlouhou dobu, zatím ale stále nebylo naplněno. Chtěl vytvořit své vlastní těleso, dlouho však nemohl potkat správné muzikanty. To se změnilo v roce 2005, kdy poznal českého bubeníka a perkusionistu Tomáše Reindla, zajímajícího se mimojiné o tabla a Indii, a basáka Jana Urbance. Zpočátku se zdálo, že těleso nebude fungovat, bariéra se však po dvou letech prolomila a od roku 2008 trio koncertuje po celé České republice a navštěvuje zahraniční kluby v Polsku a na Slovensku. V roce 2009 trio podpořilo Shahabovu první desku s názvem Tango Perso a následně přijímá angažmá v Rusku, Moldávii, Turecku a Německu.

 

 

Návštěvníci pražských jazzových koncertů mají dobrou příležitost obohatit své poslechové buňky něčím neobvyklým. Ethno Flamenco čili fúze perské tradiční hudby a flamenca rozezní v pátek 5. září scénu pražského hudebního klubu Jazz Dock. Lístky jsou k sezení za 250 korun a na stání za 150 korun. 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.