úterý, 15 říjen 2019 09:41

Struny podzimu posilují: Před De La Soul zahraje Chris Dave

Napsal(a)
Chris Dave Chris Dave Zdroj: pořadatel festivalu Struny podzimu

Festival Struny podzimu začíná a pořadatelé ohlásili další programové novinky. Na festival se po sedmi letech od jeho objevu pro pražské publikum vrátí fenomenální bubeník Chris Dave. Se svojí kapelou The Drumhedz zahraje na závěrečném koncertu 13. listopadu v Lucerně, kde příznivce progresivního hip-hopu naladí před vystoupením proslulé americké kapely De La Soul, která v Praze oslaví 30 let od svého zásadního alba 3 Feet High and Rising.

Další novinkou v programu 23. ročníku Strun podzimu je filmová přehlídka, kterou Struny podzimu uspořádají ve spolupráci s Českou televizí od 20. do 22. října v nově otevřeném filmovém klubu Filmhub Edison. Bubeník Chris „Daddy“ Dave obstará úvod večera, jehož otěže následně převezmou průkopníci hip-hopu De La Soul. Dave se na Strunách podzimu představil už v roce 2012 v rámci klubové noci v Roxy, bylo to jeho vůbec první zastavení v Praze. Fanoušci ani recenzenti tehdy nešetřili superlativy. „Když v roce 2012 Chris vystoupil v Praze a v Čechách vůbec poprvé, byl to poprask nejen mezi bubeníky. Těžko si představit lepší sestavu než Daveovy the Drumhedz, která by připravila publikum pro De La Soul,“ těší se prezident festivalu Marek Vrabec.

Chrise Davea si v minulosti přizvali ke spolupráci například Beyoncé, Adele, Sonny Rollins nebo Robert Glasper. Nejvíce prostoru však jeho nezaměnitelný groove dostává při koncertech s vlastní kapelou The Drumhedz, při nichž kombinuje nejrůznější žánrové vlivy od moderního jazzu přes rock až po gospel, R&B či hip-hop. Kapela hraje i coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, D’Angela, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších, zařazuje rovněž autorské kompozice nebo volněji improvizované plochy řazené po vzoru mixtapes hiphopových MCs. Druhou ohlášenou novinkou festivalového programu je další položka doprovodného programu Offstrings: filmová přehlídka Struny ve filmu.

Minifestival oslavuje vztah mezi hudbou, filmem a televizí. Filmoví i hudební fanoušci se mohou v novém filmovém klubu Filmhub Edison těšit na historické i současné hudební dokumenty, kultovní snímky, v nichž hraje významnou roli hudba skladatelů a hudebníků blízkých festivalu, i na perly z televizních archivů. „Díky partnerství s Českou televizí jsme získali přístup do jejích archivů. Díky spolupráci s Filmhubem Edison zase budeme moci uvést některé mimořádné hudební dokumenty. Dramaturgie se bude prolínat s historií i aktuálním ročníkem Strun podzimu,“ prozrazuje Vrabec. Podrobný program zveřejní pořadatelé v nejbližších dnech na webu.

 

 

 

Doprovodný program Offstrings nabídne také již dříve zveřejněný Týden americké hudby. Ten zahájí 3. listopadu Maraton americké hudby v Divadle Archa. Unikátní večer vzdá hold dynamice, inovativnosti a rozmanitosti soudobé americké hudby. Zazní díla proslulých skladatelů, jakými jsou Steve Reich, Lou Harrison či Henry Cowell. Kromě hudebního maratonu se během Týdne americké hudby odehraje také moderovaná diskuse v Dox+ a masterclass na AMU se skladatelem Michaelem Gordonem a ansámblem Mantra Percussion. Sérii zakončí 10. listopadu křest knihy John Cage: Vybrané dopisy. Cageovy skladby v Pianosalonu C. Bechstein zahraje šéfdirigent Filharmonie Brno a zároveň adresát některých Cageových dopisů Dennis Russell Davies.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Společně s ním vystoupí významná cageovská interpretka Maki Namekawa. Doprovodný program Offstrings přináší atraktivní program k hlavní části festivalu. Hlavní program festivalu zahájí již 15. října ve Foru Karlín britská zpěvačka a pianistka Laura Mvula s Filharmonií Brno. Fanoušci se letos mohou mimo jiné těšit také na návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda i na pražské premiéry jazzového pianisty Freda Hersche a amerického avantgardního uskupení JACK Quartet. K vrcholům festivalu bude patřit unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi. Hlavní část festivalu nabídne deset koncertů v devíti večerech. Zbývající vstupenky na Týden americké hudby i na hlavní část festivalu jsou k dispozici na webu.

Přehled

 • Název akce: Struny podzimu
 • Datum: úterý, 15 říjen 2019
 • Místo: různá místa

Další články

 • Sting zamíří do Slavkova u Brna Sting zamíří do Slavkova u Brna

  Zpěvák a baskytarista skupiny The Police, která sklízela největší úspěchy v 80. letech, se příští rok v létě vrátí do Evropy se svou koncertní show nazvanou My Songs. V červenci toto turné nemine ani Českou republiku.

 • Foto: Blues Alive, Šumperk, 15. 11. 2019 Foto: Blues Alive, Šumperk, 15. 11. 2019

  Druhý den Blues Alive zahajovaly polské skupiny Caramel Black a Forsal. Dluholetý moderátor festivalu Marek Hlavice zde pokřtil svoje nové CD, které následně věnoval jedné krásné slečně v publiku. A pak už se rozjel hlavní program naplno. Francouzští Dirty Deep to rozpálili na plné pecky se svojí typickou živelností. Klidnější blues nám zahrál Watermelon Slim na svojí slide kytaru. Zato po něm vtrhla na pódium mladá kapela Beaux Gris Gris & The Apocalypse a kromě skvělé hudby předvedli a strhující podiovou show. Závěr patřil hvězdě tohoto večera Ronnie Baker Brooksovi, který všechny posluchače nadchl svým skvělým chicagským blues. Před koncem se na chvíli vystřídal u jeho kytary Kenny Neal. Nečekané překvapení! Koukněte na náš fotoreport!

 • Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně

  Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně. Očekávaný čas akcí a slev je tady. Pokud hledáte nová sluchátka nebo reproduktory, nastává ideální doba ke koupi. Vybíráme pro vás momentálně ty nejzajímavější kousky od Mobil Pohotovosti. Z čeho můžete vybírat?

 • Foto: Blues Alive, Šumperk, 14. 11. 2019 Foto: Blues Alive, Šumperk, 14. 11. 2019

  Tak už nám to začalo! Největší a nejlepší bluesový festival - šumperský Blues Alive 2019! Začali jej slovenští Kiero Grande a Tony Bigmouth Pearson. Následovalo oficiální zahájení a pak už se to naplno rozjelo. Skvěle zpívající Američanka Lizz Wright s neméně skvěle hrající partičkou muzikantů. Pak to nejlepší! Jak už je tu zvykem, tak to není nakonec (alespoň pro mě). Texasský kytarista Doyle Bramhallm II to tu pořádně roztočil. Spoluhráč např. Erica Claptona byl nejen pro mě parádním překvapením. Prostě paráda! Večer ukončila na vlně boogie woogie letošní sedmdesátnice, ale především zpěvačka a pianistka Marcia Ball.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };