Struny podzimu představí unikátní jazzové trio Danielsson, Możdżer a Fresco Doporučený

Festival struny podzimu i pro letošní ročník připravil programovou část věnovanou jazzové hudbě. Tentokrát ji kromě saxofonisty Waynea Shortera bude zastupovat také mezinárodní trio ve složení Lars Danielsson, Leszek Możdżer a Zohar Fresco.

Lars Danielsson, Zohar Fresco a Leszek Mozdzer Lars Danielsson, Zohar Fresco a Leszek Mozdzer Zdroj: Last.fm

Psal se rok 2004, když se poprvé tato různorodá trojice hudebníků sešla, aby našla společného jmenovatele svých kultur ve formě co nejbližší jazzu. Pod názvem Dream Team tehdy vystoupila na polském festivalu ve Varšavě na festivale Jazz na Starém Městě. Následovalo také vydání prvního společného alba, které bylo pojmenováno Time.

Čtěte také: Bossa nova a Vinicius Cantuária na Strunách podzimu

V jejich podání melancholické melodie s tajuplnou atmosférou obohatil izraelský perkusista Zohar Fresco orientálními doprovody. Na konečné podobě melodíí se na střídačku podílel talentovaný polský klavírista Leszek Możdżer, jehož podpořil nápaditými doprovody švédský kontrabasista a čellista Lars Danielsson. Výsledkem je tak pozoruhodná jazzová fúze různých hudebních postupů různých kultur.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Leszek Możdżer se dříve věnoval především vážné hudbě. Známé jsou například jeho interpretace Chopinových skladeb, díky kterým pronikl na širší hudební scénu, a postupně se zaměřil na jazz. Během posledních deseti let, kdy jeho hvězda dál stoupala, spolupracoval dlouhodobě například se zpěvačkou Annou Mariou Jopek a díky ní se seznámil také s kytaristou Patem Methenym. Na polské scéně se stal hojně vyhledávaným hudebníkem, neboť jeho inovativní přístup ve hře na klavír je zcela unikátní. Spolupracoval také s houslistou Michalem Urbaniakem, kytaristou Johnem Scofieldem, ovšem dlouhodoběji se teď drží v triu s Danielssonem a Frescem či vystupuje solo.

Lars Danielsson je proti Możdżerovi ostřílený veterán, který letos oslaví již své pětapadesáté narozeniny. Během osmdesátých let založil svůj kvartet, s nímž dosud vydal osm studiových alb, na nichž se podíleli mimo jiných také kytarista John Abercrombie či saxofonista Bill Evans. Danielsson ovšem převážně hostuje na koncertech či natáčení desek různých hvězd světové jazzové scény. Kromě hry na baskytaru, kontrabas či cello je ovšem uznávaným producentem. Pomáhal tak vydávat například i desky Orchestru dánského rozhlasu.

 

 

Posledním z trojice je perkusista, skladatel a zpěvák Zohar Fresco. Ani on není žádným hudebním nováčkem, od počátku devadesátých let do roku 2003 byl členem izraelské kapely Bustan Abraham. S tou stihl natočit sedm desek, na jedné z nich také hostoval legendární hráč na tabla Zakir Hussain. Kromě této kapely působil také v kapele Philipa Glasse.

V roce 2007 vyšla zatím jejich poslední společná živá náhravka pod prostým názvem Live, o rok dříve vydali album Between Us And The Light. Jak Możdżer, tak i Fresco ovšem čas od času koncertují v duetu právě s Larsem Danielssonem, takže se dá s jistotou tvrdit, že jsou všichni tři opravdu více než dobře sehraní.

Tímto koncertem Struny podzimu, jak ohlašují sami pořadatelé, hodlají navázat na dřívější vystoupení Avishaie Cohena či Hiromi Uehara. Koncert samotný se uskuteční 8. října od půl osmé v Divadle Hybernia. Cena vstupenek se pohybuje od 350 do 690 korun.

Další informace

  • Název akce: Struny podzimu:Lars Danielsson, Leszek Możdżer a Zohar Fresco
  • Datum: úterý, 08 říjen 2013
  • Místo: Divadlo Hybernia
  • Cena: 350-690 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář