Bossa nova a Vinicius Cantuária na Strunách podzimu

Festival Struny podzimu každoročně představí interprety z jazzu, vážné hudby i world music. Pokaždé si pro návštěvníky připraví netradiční hudební zážitky a pozvou neotřelé interprety. Zástupci posledního jmenovaného žánru jsou letos dva – albánský iso-polyfonický sbor s Hysni Zelou a brazilský hudebník Vinicius Cantuária.

Vinicius Cantuária Vinicius Cantuária Zdroj: twitter.com

V loňském roce festival Struny podzimu přivezl do Stavovského divadla brazilskou zpěvačku a kytaristku Joyce Moreno, která zde předvedla komorně pojaté písně bosa novy v portugalštině i několik skladeb v angličtině. Na podobně pojaté vystoupení naváže její krajan, kytarista, perkusista, bubeník, zpěvák a skladatel Vinicius Cantuária.

Muzikant si prošel dlouhým hudebním vývojem. V sedmdesátých letech založil rockovou kapelu O Terço, dále nahrál mnoho sólových alb, přestěhoval se z Rio de Janeira do New Yorku, kde působil na jazzové scéně. Zde také spolupracoval s mnoha experimentálními hudebníky včetně Marca Ribota nebo jazzmanem Billem Frisellem.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Vinicius ve své tvorbě spojuje tradici s vlastními přístupy. Je považován za nástupce zakladatele bosa novy Toma Jobima nebo Caetana Velosy, v jehož kapele nějaký čas působil. Brazilskou bosa novu propojuje s elektronikou, v jeho skladbách je možné slyšet časté odkazy k jazzu a vše je zahaleno pod mlhu avantgardy. Hudebník dokáže představit starší písně i publiku v 21. století tak, aby byly jasně pochopitelné. Jednu píseň nezahraje nikdy stejně, vždy ji oživí novými postupy i akordy, a tím zcela změní její ráz.

 

 

Neobrazilská hudba se dostává i za hranice státu a postupně i publikum objevuje její krásy. Vinicius nahrál okolo patnácti desek, z nichž Sol Na Cara z roku 1996 se zapsala jako jedna z nesmrtelných pro tento žánr. Jeho poslední alba nesou názvy Lágrimas Mexicánas, což je duet s již jmenovaným Billem Frisellem a Índio de Apartamento.

Na Pražské křižovatce v kostele sv. Anny na Starém Městě Vinicius Cantuária vystoupí ve středu 30. října od půl osmé večer. Tento již odsvěcený kostel, který byl založen roku 927 sv. Václavem, je příhodným místem s atmosférou ke komornímu koncertu hudebníka. Vstupenky je možné zakoupit ve dvou kategoriích – za 330 nebo 440 korun.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář