Unikátní koncert Collegium Musicum v Jazz Docku Doporučený

Do klubu Jazz Dock zamíří v únoru kroky legendární česko-slovenské skupiny Collegium Musicum, která si na poli art rockové hudby vydobyla svoji pozici již ke konci šedesátých let minulého století.

Marián Varga na Beatfestu 2008 Marián Varga na Beatfestu 2008 Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Klávesistu Mariána Vargu asi není třeba dlouze představovat. Tento introvertně vyhlížející umělec ohromil rockové posluchače zejména tím, jak nápaditě pojil vlivy rocku s prvky vážné hudby. Laicky řečeno – Collegium Musicum představovalo jakousi československou obdobu skupiny Emerson, Lake & Palmer. Na rozdíl od nich ovšem Marián Varga směroval koncept klávesové kapely více do umělečtějších vod, kde si svoji divokost vybíjel spíše v náročných sólech a vyhrávkách než prachobyčejným rozbíjením Hammondových varhan, které navíc v tamních podmínkách byly obtížně dostupné.

 

Čtěte také: Van der Graaf Generator jako stroj proti času

Základ dnešního repertoáru skupiny Collegium Musicum bezesporu stojí na slavné dvojdesce Konvergencie z roku 1971, kdy už samotný koncept vydání dvojalba vykazoval tehdy neobvyklost. Nalezneme zde mimojiné v živém podání i zřejmě nejznámější skladbu – slavnou Hommage à J.S.Bach inspirovanou tématem Sarabande con Partite C-dur od Johanna Sebastiana Bacha.
Ačkoli od vydání této legendární československé desky uplynulo již více jak čtyřicet let, neztrácí nic ze své dravosti a nekonvenčnosti. Navíc, paradoxně, se možná Collegium Musicum nyní nachází ve své nejlepší možné sestavě, kdy post bubeníka obsadil mladý a talentovaný Martin Valihora, který si již vybojoval ostruhy na jazzrockovém poli například ve skupině japonské klavíristky Hiromi Uehara, u níž se dokonce podílel na natáčení jejích nejlepších desek.

 


Zbytek kapely drží osvědčení veteráni – kytarista Fedor Frešo, charismatický baskytarista a zpěvák František Griglák a samozřejmě klávesista Marián Varga. Ten, přestože již překonal mnoho zdravotních obtíží, i nadále podává vrcholové výkony, kterými upoutává pozornost posluchačů nejen na území bývalého Československa, ale i za jeho hranicemi. Koneckonců ho již v 70. letech ocenil samotný klávesista a skladatel Jon Lord, tehdy velký průkopník ve hře na hammondky!
Koncert skupiny Collegium Musicum se uskuteční 19. února, cena vstupenek se pohybuje od 550 do 1490 korun.

Další informace

  • Název akce: Collegium Musicum
  • Datum: středa, 19 únor 2014
  • Místo: Jazz DockPraha
  • Cena: 550-1490 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář