V Paláci Akropolis vystoupí proslulý Radio String Quartet Vienna

Věhlasné vídeňské kvarteto zavítá po několika brněnských koncertech i do Prahy, kde by mělo předvést na festivale Mladí ladí jazz své zajímavé aranže jazz-rockové hudby, jež tomuto uskupení přinesly největší slávu.

Radio String Quartet Vienna, vlevo Klaus Paier Radio String Quartet Vienna, vlevo Klaus Paier Zdroj: klaus-paier.com

Radio String Quartet vznikl v roce 2006. Založila ho čtveřice nadšenců z Vídně, kteří chtěli experimentovat s aranžemi skladeb různých hudebních směrů, které následně převáděli do neklasické polohy. Kvartet tvoří od svého vzniku houslisté Bernie Mallinger, Cynthia Liao, Igmar Jenner a cellistka Asja Valcic.

Čtěte také: Na letošních Strunách podzimu zahraje i saxofonista Wayne Shorter

Hned první deskou si nasadili mladí hudebníci laťku hodně vysoko. Za úkol si vzali přearanžovat a přetočit hudbu jazzrockové skupiny ze 70 .let Mahavishnu Orchestra. S technicky komplikovanými skladbami Johna McLaughlina z jeho syrového období si Radio String Quartet poradil hravě. Nápadité aranže a skvělé hráčské schopnosti celého kvarteta zaujaly i samotného Johna McLaughlina. Dle jeho vyjádření se jim povedlo vystihnout atmosféru skladeb Mahavishnu Orchestra a zaujaly ho náročné improvizace a experimenty, do nichž se hudebníci pustili.

Tímto revolučním počinem se Radio String Quartet Vienna stal hlavním objevem na jazzovém festivale v Berlíně v roce 2006. Na svůj úspěch navázali vydáním desky Radiotree o dva roky později, na níž se podílel i akordeonista Klaus Paier. Ten samý rok spojili své síly s Ulfem Wakeniusem a na jeho albu společně uctili památku tragicky zesnulého klavíristy Esbjörna Svenssona.

 

 

 

Jejich zatím poslední deska vyšla v letošním roce pod názvem Posting Joe - Celebrating Weather Report – live. Tímto kouskem se Radio String Quartet vrací opět k jazz fusion, tentokrát ke tvorbě skupiny Weather Report. Album zachycuje průřez všemi tvůrčími obdobími Joea Zawinula včetně nejslavnější části, kdy píseň Birdland, na které se podíleli také baskytarista Jaco Pastorius, saxofonista Wayne Shorter a bubeník Peter Erskine, dobývala i komerční hitparády.

Právě s touto deskou přijedou do Prahy Radio String Quartet, aby tak připomněli tvorbu svého vídeňského rodáka Joea Zawinula. Cena vstupenek se pohybuje od 120 do 380 korun, koncert v Paláci Akropolis začíná v půl osmé večer.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář