Zpěvák a skladatel Paul Anka opět přijede do Prahy

Populární kanadský zpěvák Paul Anka přijede v příštím roce koncertovat do pražského Kongresového centra. Do Prahy se tak vrátí takřka po dvou letech.

Paul Anka Paul Anka Zdroj: oficiální stránky

Paul Anka je i v dnešní době považován za jednu z největších osobností světové populární hudby, na svém kontě se může totiž pyšnit například písní Diana či hity, které napsal pro Franka Sinatru, Toma Jonese nebo Michaela Jacksona.

Svůj patrně největší hit, píseň Diana, Paul Anka nahrál již ve svých patnácti letech a tato skutečnost pro něj znamenala vstup na světová podia. Od té doby spolupracoval s lidmi jako Frank Sinatra, Buddy Holly, Frankie Lyman nebo Chuck Berry. Anka je také precizním textařem a skladatelem s vytříbeným citem pro melodii a skladbu slov. Je autorem mnoha světových hitů. Například nejslavnější Sinatrova píseň My Way náleží právě jemu, stejně jako hit Toma Jonese She´s a Lady.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Velkým úspěchem Paula Anky je také spolupráce s králem popu Michaelem Jacksonem. S tím napsal světově úspěšnou skladbu "This Is It", která dala jméno Jacksonově již neuskutečnému turné. Anka je také autorem písně Love Never Felt So Good, která byla vydána jako Jacksonovo posmrtné dílo, svou část na nahrávku nazpíval také Justin Timberlake. Anka mimo jiné stál za startem kariéry současné swingové superstar Michaela Bublého, kterému v roce 2003 koprodukoval album.

V poslední době Anka zaujal hudební odborníky albem Rock Swings. Pro label Verve Music Group složil čtrnáct slavných rockových či popových melodii ve speciálním swingovém aranžmá. Anka vybíral napříč žánry, a tak lze na albu najít písně Tears in Heaven Erica Claptona, Everybody Hurts od R.E.M., Smells Like Teen Spirit Cobainovy Nirvany nebo Lovecats z pera britských britských The Cure.

 

 

Paul Anka se narodil 30. července roku 1941 v kanadské Ottawě. Již od raného dětství se věnoval hudbě, když zpíval v gospelovém sboru. Po následném studiu hry na klavír založil ve svých třinácti letech vlastní vokální skupinu. Se ziskem řidičského průkazu teenager Paula Anka objížděl snad všechny talentové soutěže ve svém okolí, podmínky k tomu však neměl ideální, vždy jezdil tajně matčiným automobilem. V roce 1956 se Anka vydal na cestu do New Yorku, kde vyhrál v jedné z pěveckých soutěží. To byl jeden z hlavních přelomů jeho života. Na základě návštěvy tohoto města byl vydán první singl Paula Anky. O dva roky později již Paula Anka nahrál skladbu Diana, s níž se držel dlouho na prvním žebříčku hitparády. Cesta na vrchol tak byla otevřena.

Dnes čtyřiasedmdesátiletý rodák z Ottawy vystupoval na území České republiky již dvakrát. Poprvé tomu bylo v roce 1966, na druhé vystoupení si fanoušci museli počkat do roku 2014. V únoru 2016 tak potřetí, s kompletní kapelou, vystoupí před českým publikem. Vstupenky na pražský koncert, který Paul Anka odehraje 3. února 2016 v Kongresovém centru v Praze, jsou v prodeji v ceně v ceně od 1090 korun.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář