neděle, 10 listopad 2019 12:56

Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

Napsal(a)
Bohemian Metal Rhapsody - Episode: Cosmos, part I. Bohemian Metal Rhapsody - Episode: Cosmos, part I. přebal DVD

Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

Bohemian Metal Rhapsody poprvé vystoupili před dvěma lety na Masters of Rock. Pařízek měl původně v hlavě koncept jakési české odpovědi na Avantasii. V sestavě měla figurovat česká rocková elita a ve Vizovicích se skutečně na pódiu sešla taková jména jako Kamil Střihavka, Jan Toužimský nebo Lucie Bílá. Celý koncert ovšem působil jako narychlo spíchnutý nedodělek a poslední ránu do vazu mu zasadil katastrofální zvuk. Následně se celá koncepce Pařízkovi zhroutila, když zjistil, že dlouhodobější spolupráce s takto vytíženými hudebníky možná není.

Nevzdal se však a k celému projektu přistoupil jinak. Konkrétně místo známých jmen zaplnit sestavu mladými nadějemi. Z původního ansámblu tak zůstal jenom zpěvák Dogy Roma Izzy Izaiáš a Tanja. Kytary zůstaly v držení jeho kumpánů z Citronu Pavla Hanuse a Djordje Eriče, zatímco basy se chopil jeho syn Radim Pařízek jr. Za mikrofonem jsou asi nejznámějšími jmény Pepa Michálek, frontman kapely Forrest Jump a Lukáš Písařík, jenž se může pochlubit zkušenostmi z pražské Rock Opery a kapel Seven či Jerem.I, jinak zde najdeme samé neznámé tváře, vzešlé z konkurzu. Ne že by se jednalo o nějaké nováčky. Petr Kutheil to dotáhl daleko v Hlasu Československa, Petra Gygy Gyongyosi má vlastní pop rockovou kapelu, growlerka Silvie Chrudinová s pseudonymem Blackwish tvrdí muziku ve formacích ONA či Latexjesus a také Eliška Hondlová s Viktorií Surmovou mají s vystupováním bohaté zkušenosti.

 

 

Tolik tedy stručně ke genezi Pařízkova díla. Mezi fanoušky posílá disk zachycující hned první vystoupení souboru, které proběhlo na festivalu Ostrava v plamenech. To je dost odvážný krok, jelikož zákonitě musí pár koncertů trvat, než se nové hudební těleso patřičně sehraje. V tomto ohledu ostravský koncert dopadl dobře. U nikoho z vystupujících jsem nezaznamenal žádné známky nervozity, naopak jsou plni energie a z jejich performance vyzařuje zdravé sebevědomí.

V rámci klasického festivalového setu za necelou hodinu zazní dvanáct původních kompozic. Vystoupení tak má spád. Zpěváci nejsou zaměnitelní a dobře se doplňují. Celý program má být součástí konceptu, jehož jednotlivé kapitoly uvádí mezi jednotlivými písněmi neviděný vypravěč. Atmosféru pomohlo umocnit také industriální prostředí, v němž se festival konal. Zvuk záznamu si vzal na starosti Djordje Erič. Nahrávka zní skvěle, jenom je místy výrazně znatelné, že do ní bylo dodatečně zasahováno. Jde hlavně o záběry na zpěváky, otevírající ústa v místech, kde se z repro beden neozývá hlas. Není to ale tak časté, aby to bylo vyloženě rušivé. Na pódiu je vidět čtveřice cellistů z tělesa Arrhythmia, slyšet ale nejsou.

Samotné písně má většinou pochopitelně na svědomí sám principál Pařízek, svou troškou do mlýna ale přispěl i jeho syn nebo Petr Kutheil. Dva příspěvky dodal ještě za předchozí reinkarnace Jan Toužimský. Pařízek tu prokazuje schopnost napsat dobrý refrén, skvělého textaře našel v Michailu Fabienovi, tedy Pepovi Michálkovi, který je nejvýraznějším prvkem i na pódiu.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Na disku se nachází ještě trojice videoklipů a dokument. Ten je ovšem spíš domácím videem odhalujícím atmosféru v zákulisí, než aby nějak blíže odhaloval příběh vzniku projektu a jeho cestu na ostravské pódium. Což je jistě škoda... jsem si jistý, že příběh by to mohl být zajímavý. Každopádně ještě nekončí. K Bohemian Metal Rhapsody se po vydání tohoto DVD připojil kytarista a zpěvák TÝR Heri Joensen a celá parta by se nyní měla nacházet v procesu nahrávání debutového alba, na které se upřímně těším.

Přehled

 • Interpret: Bohemian Metal Rhapsody
 • Název: Episode: Cosmos, part I
 • Formát: DVD
 • Skladby: Koncert: Intro, Časoprostor, Obludárium, Vše ti můžu slíbit, Time, Spát v noci sám, Vzdušné zámky, Štít , Vnímám tvůj strach, Zrození vesmírem, Kolikrát, Nejsme vyhořelí Videoklipy: Vše ti můžu slíbit, Nejsme vyhořelíÍ, Štít
 • Čas: 1:24:22
 • Datum vydání: 14.05.2019
 • Vydavatel: Studio Citron
 • Hodnocení: 70 %

Další články

 • Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku

  Na začátku listopadu se na twitterovém účtu amerického zpěváka a textaře Ozzyho Osbourna objevil status, v němž tento stále aktivní muzikant avizoval nový singl. A druhý den jej skutečně vydal. A to nebylo všechno.

 • Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy

  Protože se návrat ztracených synů Michaela Kiskeho a Kaie Hansena do sestavy Heloween setkal s ohromujícím zájmem a následující turné Pumpkins United (se dvěma zastávkami v České republice) dokázalo po celém světě nalákat stadiony nadšených fanoušků, bylo zjevné, že nemůže následovat nic jiného než další studiovka. Kapela práce na ní potvrdila, ale žádné bližší informace neposkytovala. Až dosud.

 • Nakupte audio supervýhodně! Black Friday s obřími slevami vrcholí Nakupte audio supervýhodně! Black Friday s obřími slevami vrcholí

  Do Vánoc zbývá méně jak měsíc a vánoční nákupy nabírají na obrátkách. Pokud chcete na dárcích nějakou tu korunu ušetřit, je ideální nakoupit je v rámci akce Black Friday. Podívali jsme se proto do obchodu Mobil Pohotovost a vybrali ty nejzajímavější kousky.

 • Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest

  Asi nejlepší sestavu vystupujících si na příští rok nachystali pořadatelé příštího ročníku vizovického festivalu Masters of Rock. Nejvýraznější akvizicí jsou bezesporu metaloví pionýři Judas Priest, ale tím výčet zajímavých jmen ani zdaleka nekončí.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };