úterý, 17 září 2019 11:50

The Hu překvapují mongolským folk metalem

Napsal(a)
Hu - Gereg Hu - Gereg Zdroj: přebal alba

Mongolští metalisté s dlouhými vlasy, tradičními nástroji a neúprosným hrdelním zpěvem zachvátili internet na konci loňského roku, když vypustili dvě úvodní skladby z chystaného alba. Nyní vydali celou studiovou desku nazvanou The Gereg.

Kapela The Hu přichází s osvědčeným a fungujícím modelem. Fúze tradice - v jejich pojetí tradiční mongolské hudby - hrané na tradiční nástroje, nám Evropanům neznámé, ve spojení s rockovými riffy, metalovou drsností a mongolskými texty prostě funguje. Posluchač slyší exotickou hudbu v hávu něčeho, co mu je blízké, ale přesto ho poslech obohatí o nové vjemy. Právě fúze různých žánrů je cestou odlišnosti na současné hudební scéně, která je zahlcená nepřeberným množstvím nejrůznějších podobně znějících i metalových žánrů.

Galbadrakh Tsendbaatar vystupuje pod přezdívkou Gala a zpívá hlavní vokály a hraje na tradiční strunný mongolský nástroj morin khuur, Enkhasaikhan Batjargal jako Enkush je předním hráčem na morin khuur a taktéž hrdelně zpívá, Nyamjantsan Galsanjamts si říká Jaya a hraje na mongolské flétny, brumle a zpívá a Temuulen Naranbaatar jako Temka v kapele hraje na mongolskou loutnu topsúr a zpívá doprovodné vokály. To jsou čtyři členové The HU, což je druhý přepis jména kapely. Během koncertů mají s sebou ale ještě další čtyři hudebníky, kteří všichni zpívají doprovodné vokály - Jamba hraje na kytaru, Batkhuu na basu, Odko na bicí a další perkuse obstarává Ono.

První skladba Wolf Totem zaujala právě svým pojetím a novým směrem, kterým se metalová hudba může vydat. Drsné opakující se verše rezonují ve sborovém zpěvu, hrdelní zpěv sází na rituální repetici, kterou uhrane a posluchače doslova připoutá k poslechu. Stejně jako žánrové propojení je sázka na mateřský jazyk - v tomto případě mongolštinu - vydařená cesta. Exotika v plném pojetí. Nicméně celá skladba je skvěle vystavěná, graduje, děsí i rytmicky šlape. V další vypalovačce Yuve Yuve Yu už skupina jede na plné obrátky. Dynamičtější a méně temná skladba pokračuje v podobném stylu, znovu skvěle pracuje s rytmikou a atmosféru vykresluje jemnými instrumentálními nuancemi, které lehce ve slokách v pozadí vystupují. Propracovanost vrstvení nástrojů a sborového hlasu je pro celou desku více než typická.

 

 

The Hu přitvrzují, zjemňují, na každém kroku čerpají z vlastní historie, tradice a přírody. V písních přírodu můžeme slyšet v úvodech, ale i díky různým náznakům, které vytváří nástroje. Příkladem je Shoog Shoog. Šamanské rituály přímo dýchají z písně Shireg Shireg, kde dostává prostor i jemná flétna. Dlouhé mollové tóny vyluzují různé strunné nástroje, jejichž melodii protíná rituální vícehlasý zpěv v písní The Same.

V každé z devíti nahraných písní rozeznáme rukopis kapely během několika vteřin, přesto první dva jmenované singly nikterak nevynikají kvalitou nad ostatními. Deska funguje jako celek a případných hitů na ní nalezneme hned několik, které doslova nutí, aby si je posluchač pustil mnohokrát opakovaně za sebou. Kapela se žánrově usazuje někde mezi metalem, rockem i folkem, ale sama svůj žánr nazývá hun rock. Tito Čingischáni na harleyích nahánějí strach nejen hřmotným zpěvem, ale i ve svých videích, příčemž zvolená image žánru sedí. 

 

 

Nad kapelou se vznášela na jejím počátku otázka, zda jejich texty o nájezdech cizinců, hrdosti národa a válčení nejsou příliš drsné a nenávistné, nicméně pokud si poslechneme celé verše a refrény a spojíme si je s hudbou, kterou skupina přináší, jednoduše čerpají z dějin a nebojí se zajít i na pomyslnou hranici, za což by si měli vysloužit další plus. Umění by mělo mít prostor vyjádřit se.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Deska je zajímavým počinem, objevem z kontinentu, který běžný posluchač nemá zcela probádaný. V současném rocku i metalu taktéž rozbouří lehce stojaté vody. Rozhodně stojí za to kapelu sledovat a počkat si na její nové skladby, a především zažít jejich živé vystoupení, které energií rozhodně šetřit nebude. Jediné, za co ubírám oněch 10 % v hodnocení, je počet skladeb. Někdy je sice méně více a souhlasím, že vydat méně skladeb, ale kvalitních a různorodých, je dobrá cesta, ale pokud kapela již cestuje po celém světě a stala se současným fenoménem, přijde mi 9 písní pro první studiovou nahrávku i tak málo.

Přehled

 • Interpret: The Hu
 • Název: The Gereg
 • Formát: CD
 • Skladby: The Gereg, Wolf Totem, The Great Chinggis Khaan, The Legend Of Mother Swan, Shoog Shoog, The Same, Yuve Yuve Yu, Shireg Shireg, The Song Of Women
 • Datum vydání: 13. 9. 2019
 • Vydavatel: Eleven Seven Label Group
 • Hodnocení: 90 %

Další články

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Do Brna dorazí supergroup složená ze členů Guns N' Roses, Mr. Big, Dream Theater nebo Black Country Communion Do Brna dorazí supergroup složená ze členů Guns N' Roses, Mr. Big, Dream Theater nebo Black Country Communion

  Progresivně rocková superskupina Sons Of Apollo, jejímiž členy jsou Mike Portnoy a Derek Sherinian (Dream Theater), Ron „Bumblefoot" Thal (ex-Guns N' Roses), basák Billy Sheehan (Mr. Big, The Winery Dogs) a zpěvák Jeff Scott Soto (Malmsteen, Jorney, Wet, Talisman), bude mít v Brně koncertní premiéru.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };