úterý, 28 únor 2012 19:00

Enter Shikari vydali znamenitou novou desku. Pojďte si o ní přečíst trochu víc

Napsal(a)
Přebal alba A Flash Flood of Colour Přebal alba A Flash Flood of Colour Zdroj: přebal CD

Fanoušci kytarové, zejména té tvrdší, hudby se mohou těšit z nové desky Enter Shikari. Na svět se vylíhla ani ne před čtvrt rokem a už sklízí velmi kladná hodnocení. Není se čemu divit. A Flash Flood of Colour je v rámci hedebního světa zásahem do černého.

Banda floutků Enter Shikari pochází z britského města St. Albans. Z jakýchsi pozůstatků party Hybryd se kapela dala dohromady v roce 2003. Skrze předešlá alba Take to the Skies a Common Dreads se pomalu, ale jistě, dostala na vrchol. A to nejen na vrchol skupin, které experimentují se žánry, jakými jsou taneční trance a kytarový hardcore, ale jejich jméno se blýská na vrcholu hudebních elit napříč nejrůznějšími styly.

Album se otevírá skladbou s názvem System…, která zprvu připomíná part symfonického orchestru. Hudba je doprovázena hlasy frontmana i zbytku kapely, jež vytvářejí jakýsi chór. Vskutku delikátní začátek. Po ní přichází …Meltdown. Klasická, převážně bubenická parádička, tak jak ji umí jen Enter Shikari.  To Sssnakepit vás donutí tančit už na svém počátku. Energie tohoto songu by se dala opravdu krájet. Jistě osloví i nedubstepové fanoušky.

Ze začátku tiše číhá na svou kořist a poté na ni s jistotou zaútočí. Poté si s ní chvilku hraje a opět zabodává drápy do těla oběti. V následující písni Arguing with Thermometers snad poprvé nachází posluchač bravurní vyvážení tanečních rytmů a kytarového hardcoru. A nejen to, další odměnou všem příznivcům této skladby je skvělý scream. Naopak Stalemate bez námitek útočí na titul nejklidnější písničky na této desce. V polovině dokonce trochu připomíná tuzemské Sunshine.

Gandhi Mate představuje vypalovačku, jež začíná proslovem následovaným kvalitně provedeným elektronickým soundem, který převažuje nad kytarovou složkou. Hlavně díky hlasu zpěváka patří také Warm Smiles Do not Make You Welcome Here do kategorie klidnějších songů na desce. To mu ovšem neubírá na kvalitě. Podobně si stojí i následující Pack of Thieves, která ale naopak za převážného doprovodu bicích a zvuků electrohraček ztvrdne po první minutě. A v této náladě běží až do svého konce.

Enter Shikari dokážou i rozplakat

Melodie Hello Tyrannosaurus, Meet Tyrannicide zní tak trochu jako z filmu Nightmare Before Christmas. Filmový začátek je však záležitostí okamžiku. Veškeré spojitosti se rychle rozplynou a nastupuje hardcore obohacený electrohudbou ve vší parádě. Závěrečná tečka se nazývá Constellations a má velmi podobně orchestrální průběh jako první píseň. Emotivně založení jedinci se mouhou dokonce potýkat i s nějakou tou slzou.

Nejnovější album od Enter Shikari pro mě znamená vrchol jejich dosavadní tvorby. Téměř tři čtvrtě hodiny hudby se zarývá do uší nepopsatelně krásným způsobem, až to bere dech. Deska A Flash Flood of Colour se stala diamantem, který bude zářit hodně dlouho. O tom, zda budou skladby znít přesvědčivě také naživo, se můžeme přesvědčit na letošním ročníku Rock for People, kde Enter Shikari předvedou jeden z nejlepších kytarových hardcorů. 

Enter Shikari – A Flash Food of Colour

Systém…, …Meltdown, Sssnakepit, Search Party, Arguing with Thermometres, Stalemate, Gandhi Mate, Gandhi, Warm Smiles Do not Make You Welcome Here, Pack of Thieves, Hello Tyrannosaurus, Meet Tyrannicide, Constellations

42:29

Ambush Reality

leden 2012

Hodnocení: 95 %

Další články

 • Foto: Rock for People 2018, Hradec Králové, 4. 7. 2018 Foto: Rock for People 2018, Hradec Králové, 4. 7. 2018

  The Kooks, Enter Shikari. Z českých zástupců Tři Sestry, Vypsaná Fixa. A ze Slovenska? Legendární Horkýže Slíže. I tyto kapely odstartovaly další ročník festivalu Rock for People 2018 v Hradci Králové. Na první fotografie se můžete podívat už teď.

 • Rock am Ring a Rock im Park ohlašují megalomanský lineup Rock am Ring a Rock im Park ohlašují megalomanský lineup

  Festivaly Rock am Ring, či menší Rock im Park existují již řádku let a oba si vybudovaly slušnou reputaci. Kromě megalomanských jmen headlinerů si letos pořadatelé znovu připravili zvučnou řádku kapel a interpretů, za kterými se vyplatí letos vyjet do sousedního Německa.

 • Enter Shikari natočili nepovedené přistání na měsíci Enter Shikari natočili nepovedené přistání na měsíci

  Pár dní před začátkem oficiálního turné, které odstartuje v Liverpoolu, se elektroničtí Enter Shikari připomínají o pozornost s novinkou The Sights. Od vydání pátého alba The Spark se jedná již o třetí singl, ke kterému byl natočený videoklip. Video k se však nepovedlo. Doslova.

 • Foto: Aerodrome 2017, Letiště Letňany, 11. 6. 2017 Foto: Aerodrome 2017, Letiště Letňany, 11. 6. 2017

  Neděle 11. června patřila, trochu netradičně, muzice. V Praze na letišti v Letňanech se totiž konal očekávaný festival Aerodrome, který kromě Simple Plan nebo Enter Shikari přivezl také Linkin Park. Poprvé po devíti letech tak skupina zahrála pro české publikum.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };