12.07.2023 17:54

Kiefer Sutherland v Lucerně překročil hranice svého žánru Doporučeno

Kiefer Sutherland v Lucerna Music Baru. Kiefer Sutherland v Lucerna Music Baru. Foto: Karla Tallas/musicweb.cz

Již podruhé se v pražském Lucerna Music baru svým fanouškům, představil kanadský herec a zpěvák Kiefer Sutherland. I když tentokrát dorazilo viditelně méně lidí, vystoupení bylo divácky mnohem přístupnější.

Před zvolna se zaplňující hlediště předstoupila nejdříve newyorská bluesová zpěvačka Sari Schorr. Zjevně v dobrém rozpoložení se přivítala s publikem a za doprovodu akustické kytary předvedla strhující vystoupení. Díky absenci plnohodnotné kapely mohla dát naplno vyniknout svému hlasu, jež snese srovnání s velikánkami bohaté historie amerického blues. Přestože se jednalo o unplugged, set jiskřil energií a já jsem si několikrát pomyslel, že písně znějí jako od Bruce Sprinsteena.

Kiefer Sutherland se ještě nedokázal úplně vymanit ze škatulky slavného herce, co taky zpívá a v publiku jsou vidět i fanoušci Jacka Bauera, jeho nejslavnější postavy. Nicméně od roku 2020, kdy se českému publiku ve stejném klubu představil poprvé, ušel pořádný kus cesty správným směrem. Během pandemie Sutherland nahrál svou třetí desku Bloor Street a mě při jejím letmém poslechu přišlo, že se po žánrově pestřejším předchůdci Reckless & Me jedná o jakýsi návrat do vod čistokrevného amerického country. Jak se ovšem ukázalo během nedělního večera, Kiefer se svou muzikou míří přesně opačným směrem.

Devadesátiminutový nedělní set byl totiž nejvíc ze všeho nefalšovanou rockovou show. Možná, že jde jen o nějaké přizpůsobení se evropskému publiku, koneckonců celá doprovodná kapela byla poskládána z evropských muzikantů. V sestavě najdeme kromě bicích, basy a hammondek hned dva sólové kytaristy a Kiefer sám sáhne po akustice jenom sporadicky. Také obligátní klobouk byste na jeho hlavě tentokrát hledali marně. Toto aranžmá písně prokrví a patřičně nakopne.

Setlist tvoří pochopitelně především novinkové věci a v podání tohoto seskupení mají patřičný odpich. Dojde i hned na dvě předělávky klasika Toma Pettyho. Z kapely sálá sehranost a neskutečná pohoda. Publikum sice není vyloženě početné, ale má naposloucháno a vytváří vřelou atmosféru. Dají se tu potkat fanynky až Německa nebo Španělska, jež s kapelou cestují po všech štacích na starém kontinentě. Je tedy zřejmé, že už i tady se začíná tvořit ta správná základna a na tom může kanadský sympaťák do budoucna rozhodně stavět.

Na přídavek už Kiefer odkládá nástroj úplně, aby si uvolnil ruce pro finálové roztleskávání nadšeného hlediště, které se nenechá přemlouvat. Domů odcházejí spokojení. Kiefer Sutherland bude jistě i nadále v naší zemi vítán.

Setlist: Ole' Lonely Life, Can't Stay Away, Chasing the Rain, Going Down, Going Home, Something You Love, Reckless & Me, Two Stepping in Time, Blame It on Your Heart, Bloor Street, County Jail Gate, Ways to Be Wicked, So Full of Love, Set Me Free, This Is How It's Done, Honey Bee, Down in a Hole, Friday Night, Agave

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.