08.03.2013 20:30

Sabaton dobyli Prahu

Ve čtvrtek 7. března se uskutečnil v pražské Incheba Aréně dlouho očekávaný koncert kapely Sabaton. Ti spolu s Eluveitie a Wisdom připravili pro metalové nadšence jedinečný koncertní večer, který zúčastněným zůstane dlouho v paměti.

 

Sabaton vydali v květnu minulého roku sedmou desku s názvem Calorus Rex. A jak sami tvrdí, rok 2012 byl jejich rokem. Album Calorus Rex získalo ve Švédsku a Polsku zlatou desku, v mezinárodních žebříčcích se vyšplhalo do horních pozic a jako kapela získali řadu ocenění a byli znovu nominováni na švédské Grammis.

Nové album Calorus Rex u nás Sabatoni už jednou představili, a to na desátém ročníku letního festivalu Masters of Rock. Jejich koncert patřil k tomu nejlepšímu, co mohli návštěvníci ve Vizovicích vidět. V letošním roce pak potvrdili hned tři koncerty pro Českou Republiku v rámci evropské části Swedish Empire Tour. O tom, že jsou u nás Sabatoni velmi populární, svědčí už jenom fakt, že všechny tři koncerty byly kvůli velkému zájmu o lístky přesunuty do větších prostor. Kapacita původně vybraného místa v KC Vltavská byla tak odhadem třikrát, čtyřikrát překročena, a Incheba Aréna se tak z velké části zaplnila.

Čtěte také: MoR 2012: Poslední den završil švédský triumf

Kolem šesté hodiny se začalo pražské Výstaviště výrazněji zaplňovat armádou metalových fandů, kterým se brána do Malé sportovní haly otevřela o půl hodiny později. První kapela, která se večer představila, byla maďarská power metalová skupina Wisdom. Jejich hudba vychází z klasického německého power metalu a kapel typu Gamma Ray, Helloween či Edguy.

Přestože byl jejich čtvrteční koncert českou premiérou, pozornost fanoušků si určitě získali. Hned první skladba uvedla do pohybu velkou část kotle a celých třicet minut si užívala jak kapela, tak publikum. Většinu skladeb hráli z nového alba nazvaného Judas. Příjemným překvapením byla skladba Wasted Years od Iron Maiden, kterou zpěvák Gabor Nagy uvedl jak jinak než klasickou hláškou Bruce: „Scream for Me Prague!“. Půlhodinka uběhla jako voda a Wisdom se odporoučeli do zákulisí.

Za necelých patnáct minut bylo pódium připravené na Eluveitie. Během této krátké doby se hodně lidí odebralo ke stánkům s pitím, aby mohli doplnit „hladinu chmele“ v krvi. Bohužel, v celé Incheba Aréně byly k nalezení takové stánky pouze tři, a tak se v zadní části haly a v prvním v patře tvořily dlouhé fronty. Pro některé pak bylo nepříjemným zjištěním to, že už deset minut stojí ve frontě, před nimi je ještě třicet lidí a v tom se halou rozezní intro k novému albu Eluveitie, které vzápětí střídá folkmetalový nářez v podobě první skladby nazvané Helvetios ze stejnojmenného alba. Samozřejmě, že někteří už frontu vystáli, ale rozhodně by neuškodilo přidat pár dalších stánků

 

 

Veselé melodie hrané na píšťaly, dudy a další keltské lidové nástroje skloubené s tvrdými riffy kytar a death metalovým řevem, dostaly hned do varu většinu lidí ve sportovní hale. Skladby z nového alba tvořily většinovou část v playlistu švýcarských metalistů. Rozhodně to nebylo na škodu, protože novinka Helvetios je setsakra dobré album!

Občas přítomní jen němě zírali, jak dokáže zpěvák Christian „Chrigel" Glanzmann přecházet z hraní vyhrávek na píšťalu do hrdelního zpěvu a naopak. Ač osobně nejsem moc velkým příznivcem folkových kapel, musím uznat, že Eluveitie mě dostali. Výborná show. Před závěrečnou skladbou Christian poděkoval publiku za skvělou atmosféru a vyzval je k vytvoření circle pitu a ještě šílenější atmosféry, což pro jejich fandy v předních řadách žádný problém nebyl.

Přání fanoušků byla vyslyšena

Kolem desáté hodiny se konečně setmělo, dav začal šílet a spustilo se intro. A bylo to dlouhé epické intro, trvalo snad pět minut a všichni přítomní už netrpělivě očekávali, kdy se jejich oblíbenci konečně objeví na pódiu. Po těch pěti minutách se konečně ozvala známá skladba 1648 a dav bouřil. Problém byl ale v tom, že na pódiu stále nikdo nebyl. Sabatoni si za svoje druhé intro vybrali vlastní píseň, takže si dělali předkapelu sami sobě. Po 1648 následovalo další intro, v pořadí už třetí. Zkrátka napínavý úvod.

Po zdlouhavějším začátku se na pódiu konečně objevil Snowy Shaw, který na turné dočasně nahrazuje bubeníka Robbana Bäcka, který se stal čerstvě otcem. Po bouřlivém přivítaní zazněla skladba Ghost Division a jízda mohla začít. Následoval trojlístek skladeb z nového alba: Gott Mit Uns, Carolus Rex a Poltava, během kterých také došlo na známé skandování slov „Ještě jedno pivo!“. Joakim vtipně poznamenal, že během koncertů v Čechách se pivo naučil pít. Vzápětí vybral z publika člověka, kterému dal půllitr, aby ho co nejrychleji vypil. Stopky se zastavily na hodnotě 5,3 sekund, za což si dotyčný vysloužil velký potlesk.

 


Sabatoni vyslyšeli přání fanoušků, kteří jim na Facebook posílali svoje návrhy písní, které by chtěli na koncertech slyšet. Došlo tak třeba i na píseň The Hammer Has Fallen, kterou Joakim Brodén odehrál na piáno, nebo ve švédštině odzpívanou A Lifetime of War. Koncert byl přehlídkou těch nejlepších skladeb, které Sabatoni napsali: 40:1, Midway, Into the Fire, ale i nových písní jako The Lion From the North nebo Far from the Fame. Energie se přelévala z fanoušků na kapelu a naopak. Snad po každé skladbě se vytleskávalo jméno Sabaton. Joakim jen nevěřícně kroutil hlavou, děkoval fanouškům a poukazoval na jeho husí kůži a vymyslel také nové přirovnání: „být šílený jako český fanoušek“.

Jako přídavek zazněly písně The Art of War, Primo Victoria a poslední Metal Crue, která završila výtečný metalový večer v podání kapel Wisdom, Eluveitie a Sabaton.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.