Vyprodanou Okoř táhl Klus a Kubišová Doporučený

V sobotu 18. srpna si na rozpáleném palouku v podhradí zříceniny Okoř dali dostaveníčko milovníci tuzemské muziky. Tropické vedro naplnilo festivalové místo k prasknutí. Již několik dní předem avizovali pořadatelé, že je vyprodáno.

Festival Okoř 2012 byl beznadějně vyprodaný Festival Okoř 2012 byl beznadějně vyprodaný Foto: Vlastimil Blažek, MusicWeb.cz

Hned na parkovišti bylo vtipné sledovat nesehranost tamních pracovníků, když jeden ukazoval stůj a ten za ním jeď. K tomu všemu ještě počasí dalo provizornímu parkovišti nádech Rallye Dakar. Však nejeden řidič pak při odjezdu marně ostřikoval a stíral přední i zadní okénka svého (v tu chvíli) zaprášeného závodního speciálu. Než se návštěvník dostal z parkoviště do areálu festivalu, absolvoval příjemnou procházku cestičkou vedoucí kolem rybníka, restaurací i potoka. Už na můstku přes potok se obchodovalo se vstupenkami, protože nápisy na pokladně zněly jasně: Vyprodáno.

Jako první dostali příležitost koncertovat Mandrage, kteří se díky ohraným Šroubům a maticím stali takřka přes noc celorepublikovým fenoménem. Následovali je hosté z východu, slovenští Horkýže slíže, kteří to opravdu umí rozjet. Na jejich vystoupení ale stále nebylo osazenstvo před pódiem tak nahuštěné, jako tomu bylo později.

Husí kůže z Kubišové i v tropickém vedru

V patách Horkýže už byli Airfare. Ti se snažili polomrtvé publikum všemožně rozproudit. A když se jim to podařilo, bylo za pár vteřin po všem. Někteří z diváků byli, pravda, již v tuto hodinu značně pod vlivem alkoholu. Opilost ještě násobilo žhnoucí slunce, které vystrkalo rtuť na teploměru nad 30°C a hodně dlouho ji tam drželo. Určitě se ale Airfare v davu významných muzikantů neztratili. Naopak, ještě trocha dřiny a posluchači se mají na co těšit.

První velkou parádou festivalu Okoř bylo vystoupení Marty Kubišové. Ta vlila nostalgickou náladu hity jako Nechte zvony znít, Dobrodružství s bohem Panem či v první chvíli nepochopitelně zařazenou skladbou Ring-o-ding. Jenže Ring-o-ding snad ve všech vzbudila touhu zdobit stromečky, i kdyby to dle teploměru měla být palma. Takovou sílu měl hlas Marty Kubišové. A když jako přídavek začala znít slova: „Ať mír dál zůstává...,“ naznačující jediné, a to Modlitbu pro Martu, bylo vymalováno. Slzy, husí kůže, vzpomínky, ale i zpěv a bouřlivé ovace.

Michal Hrůza, který se svou kapelou přišel na stage hned poté, stihl před vlastním vystoupením Martě Kubišové ještě vyslovit díky a doslova smeknout. A potom začal nejlépe, jak mohl. Bílou velrybou. Když jako třetí singl vytáhl z rukávu Černý brejle, které hrál a zpíval ještě s Ready Kirken, zobali mu všichni pod pódiem z hrsti. Každý song ještě prokládal vtipnými hláškami: „Rádi bychom na pódiu přivítali Lenku Dusilovou,“ začal Hrůza a sklidil za to aplaus. „Ale je v Americe,“ dodal. 

Stačilo, aby se na jeho místě objevil Tomáš Klus (ačkoli teprve nazvučit) a většina podpódiových válejících se oveček se postavila a tleskala ještě při zkoušení. I Klus má spoustu příznivců, jak bylo vidět při festivalu Okoř. Spousta jeho slov a improvizací patřila odsouzené trojici dívek ze skupiny Pussy Riot (odsouzené k dvouletému trestu za to, že v únoru letošního roku zazpívaly v moskevské katedrále Krista Spasitele punkovou modlitbu Bohorodičko, vyžeň Putina – pozn. red.). „Sdílím názor s Pussy Riot, že Putin je idiot...“ voperoval do jedné ze svých skladeb Klus. Jeho bavení publika a improvizace nebraly konce: „Co vy na stráni sedíte jak pecky? Chceme vás tady všecky!“ vmísil do dalších svých kytarových vybrnkávaček. Pomyslnou korunu svým šprýmům nasadil ve chvíli, když přestal hrát a tvrdil, že přerušovaná píseň je bezpečná píseň.Tomáš Klus Okoř

Perlička jeho vystoupení se nestala paradoxně na pódiu, ale za vstupní branou, kam dorazila dodávka s ledem. Při jejím couvání řidič nedbal na to, že za ním stojí dobrá desítka lidí, kteří uskakovali na všechny světové strany. Bonbónek na to vše nasadil řidič hned chvíli poté, když vjel do jakéhosi rygolu a nemohl vyjet. Pokyvoval se v něm jako loďka na vodě.

Okoř po Klusovi navštívila též již zdravá Anna K., stále vtipní a oblíbení MIG21 s Jiřím Macháčkem v čele, reklamami trochu vyčpělí Nightwork a hvězda večera David Koller. Podle ohlasů na oficiálním Facebooku festivalu šlo o nešťastný tah, protože v tuto pozdní hodinu muselo již hodně lidí odjet ke svým domovům.

Je škoda, že i na takový hudební svátek si najdou cestu lidé, kteří se přišli pouze opít a poprat. Bezpečnostní agentura u jedné takové šarvátky zasahovala již kolem šestnácté odpolední. Sečteno a podtrženo: Okoř 2012 se povedla a všichni se již den poté těší na další ročník.

Napsal(a):

Zanechat komentář

?>