01.02.2019 10:38

Metalisté The HU bodují šamanskými zpěvy

The HU The HU Zdroj: facebook.com

Na konci minulého roku se v Asii vyklubala zajímavá kapela, která propojuje několik žánrů zároveň. Na tom by v dnešní době fúzí nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se nejednalo o mongolskou kapelu, která do metalových a rockových postupů vkládá šamanské popěvky tamního folklóru. To je kapela The HU v kostce.

Na kontě tato kapela nemá zatím žádné studiové album, ale do éteru vyslala jakousi ochutnávku v podobě dvou videoklipů, které se rázem začaly šířit internetem. Skladby nazvané Wolf Totem a Yuve Yuve Yu jsou energickými, šamansky působícími skladbami a zakládají si na opakování určitých linek. Z obou skladeb číší velký důraz a zároveň i chytlavost, jež posluchače nutí, aby si tyto skladby pouštěl dokola. I na to přišli někteří vynalézaví posluchači YouTube kanálu a nahráli zde desetihodinové verze obou skladeb. Zkuste, zdali to sami vydržíte...

Snaha o propojení tradice a současné drsnější hudby není až tak ojedinělá, ale je nutné uznat, že z Asie přece jenom takovýchto objevů nepochází mnoho. Sice z Ruska, konkrétně z Tuvy, pochází například kapela Yat- Kha, která propojuje taktéž zdejší tradiční hudbu s rockem, punkem a kytarami a už několikrát do České republiky zavítala a další vystoupení se chystá na 9. října v Paláci Akropolis, ale z Mongolska jsme tu takový hit ještě neměli. 

 

 

Na své facebookové stránce kapela oznámila, že se chystá vydat na jaře 2019 album, které bude obsahovat devět skladeb, tak se můžeme těšit, co tato kapela ještě nachystá. Nový žánr, o který se kapela snaží, se prozatím nazývá hun rock, ale taktéž si kapela vysloužila označení Čingischáni na harleyích. Posuďte sami, proč zrovna takovéhle označení kapela dostala, z hudebníků jde s nadsázkou i strach.

 

 

 

V klipu si můžete prohlédnout také nástroje, na které hudebníci hrají. Strunné tradiční nástroje v našlapaných skladbách doplňují výrazné bicí, jež ostatně k šamanské až rituální hudbě založené na rytmu neodmyslitelně patří. Co se textů týče, posluchač se tak může lehce seznámit s exotickou mongolštinou, ale s největší pravděpodobností nebude rozumět jedinému slovu. Překlady slov však lze naleznout v angličtině a i ty prozrazují, že se jedná o texty odkazující k mongolské historii hrdého národa a servítky si tahle parta rozhodně brát nebude ani v dalších skladbách. Nechejme se překvapit, jestli i s albem potvrdí výjimečnost nového žánru. 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.