Norsko, fesťák a Vikingové – Svatá Trojice metalu

Na konci prázdnin se na norském pobřeží snoubí dva neodmyslitelné elementy – metal a Vikingové. Dohromady je přivede (a do temnoty sváže) festival Midgardsblot, který v místě bývalého vikingského osídlení nabídne nejenom muziku a doušek historie, ale i široký doprovodný program.

Ponurý design oficiálního webu festivalu Ponurý design oficiálního webu festivalu Zdroj: Midgardsblot.np

Inspirován loňským festivalem Eidsivablot, který se konal v Eidsvollu, taktéž v Norsku, si Midgardsblot klade za cíl podpořit zájem o vikingskou historii, která je studnicí nekonečné inspirace pro mnohé metalové kapely. Zvláště pak ty severské. Není tedy náhodou, že Runu Strindinovou, organizátorku této akce, napadlo svou ideu realizovat právě tímto způsobem. Runa by ráda mimo jiné osvobodila metal i vikingskou kulturu od moderních politických asociací.

Jednou částí programu festivalu bude i promítání ukázek z blackmetalového dokumentu The Blackhearts, na kterém se podílel například íránský muzikant Sina nebo dosti kontroverzní Kaiadas, člen uskupení Naer Mataron, který je nechvalně proslulý svým členstvím v řecké krajně pravicové politické straně Zlatý úsvit. „Dokument The Blackhearts nabízí skvělou příležitost, jak zničit mýty o politické angažovanosti norského extrémního metalu a poukázat na to, jak nepochopeným se žánr občas stává," nechala se slyšet Runa. Na toto téma se také po promítání povedou diskuze, takže Midgardsblot rozhodně nebude jen nějakým průměrným fesťáčkem.

Samo umístění akce již mnohé napovídá – park Borre, který se nachází na norském jižním pobřeží, býval kdysi vikingským osídlením, ze kterého zůstala zachována Velká síň a několik pohřebních mohyl. Vskutku magické místo. Budou organizovány prohlídky těchto pozůstatků a na téma vikingské historie jsou dokonce naplánovány i přednášky. Na festivalu ale samozřejmě nemůže chybět ani muzika, která bude celý tento obřad zastřešovat.

Z kapel a hudebníků se představí například Ihsahn, 1349, Myrkur, Solefald nebo Einherjer, ale i mnoho a mnoho dalších. Například Ravn z kapely 1349 o festivalu promluvil takto: „V tomto místě je zakopáno obrovské kulturní dědictví a historie, která má velkou národní i mezinárodní hodnotu. Najdeme zde hroby dávných králů, stejně tak jako domov jednoho z největších malířů všech dob, Edvarda Muncha."

V samotné Velké síni se chystá speciální představení – představí se zde Ivar Bjørnson z kapely Enslaved, Attila Csihar z uskupení Mayhem a zakladatel skupiny Wardruna, Einar Selvik. Einar je člověkem vikingskou historií naprosto protknutý, a to nejenom díky svému hudebnímu přínosu pro známý televizní seriál Vikingové. Co o Borre říká on sám? „Tato oblast je plná historických památek a také je místem, odkud pochází velká část expozice z vikingského muzea lodí v Oslu." A dodal: „Minulé léto jsem měl tu čest vystoupit před největší zdejší pohřební mohylou a více než sedmi stovkami lidí připomínajících si vikingskou kulturu, takže je pro mě Borre opravdu speciálním místem."

Ať už se tedy zajímáte o Vikingy nebo o severský metal, tento festival je naprostou nutností. Nefalšovaní vikingmetalisté se zhruba 4500 korun v kapse ať si do deníčků, diářů či zápisníků smrti zanesou termín 20. až 22. srpna, pro krátkou přípravu si pustí třeba Wardrunu a navštíví oficiální stránku festivalu, aby se na akci navnadili co nejvíc. Tedy, kdyby to dosud nebylo dost.

Napsal(a):

Zanechat komentář