Norští Immortal bojují o práva na svoje jméno

Immortal, jedna z nejvýznamnějších norských black metalových kapel, nedávno zahájila bitvu o autorská práva vztahující se k samotnému názvu kapely. Na jedné straně stojí zpěvák, frontman a kytarista Abbath, na té druhé bubeník Horgh společně s jedním ze zakládajících členů, textařem Demonazem.

Norští Immortal mezi sebou bojují o práva na své jméno Norští Immortal mezi sebou bojují o práva na své jméno Zdroj: Immortalofficial.com

Norští black metalisté ze skupiny Immortal jsou od nedávna zapleteni v právních problémech ohledně jejich jména: Immortal. Zpěvák a frontman kapely Abbath (Olve Eikemo) si totiž práva na jméno nárokuje sám pro sebe. Právě proto se nedávno obrátil na norský patentový úřad s žádostí, aby se značka Immortal stala výhradně jeho vlastnictvím.

Jeho žádost však byla zastavena právníky, kteří zastupují bubeníka Horgha (Reidar Horghagen) a autora mnohých textů, současně byvalého kytaristu Demonaze (Harald Nævdal). Horgh s Demonazem se totiž domnívají, že práva na jméno a logo Immortal by měli mít všichni tři členové kapely a protestují tak proti Abbathovu záměru získat je pro sebe.  

Obě soupeřící strany se tak musí k situaci vyjádřit na patentovém úřadě. Ten by měl o celé věci rozhodnout někdy běhěm ledna či února příštího roku.

Skupina je ve své mrazivé domovině známá již od vydání svého prvního dema z roku 1990. Byla založena právě zpěvákem Abbathem a kytaristou Demonazem. Společně s různými bubeníky nahráli svá první alba Diabolical Fullmoon Mysticism (1992), Pure Holocaust (1993), Battles In The North (1995) a s každým nahraným albem získávali Immortal stále větší a větší popularitu i mimo Norsko. V roce 1996 se ke skupině přidal současný bubeník Horgh, a za jeho pomoci bylo o rok později vydáno album Blizzard Beasts.

Naneštěstí ale byl Demonazovi diagnostikován chronický zánět šlach a nemohl tak dále hrát na kytaru. Dodnes však pro Immortal píše značnou část textů. V návaznosti na Demonazovy zdravotní problémy začal Abbath ke zpěvu hrát i na kytaru a od té doby se v Immortal vystřídalo i několik baskytaristů. Skupina vydala alba At The Heart Of Winter (1999), Damned In Black (2000) a Sons Of Northern Darkness (2002), roku 2003 však ukončila svou činnost a na pár let se rozpadla.

K probuzení kapely došlo v roce 2007 a skupina tak začala opět koncertovat a pracovat na novém albu. To vyšlo roku 2009 pod názvem All Shall Fall a o rok později bylo následováno deskou The Seventh Date of Blashyrkh.

Napsal(a):

Zanechat komentář