Unikátní hlasy v projektu Bittová & Bitti zazní na festivalu v Náměšti

Návštěvníky letošních, již sedmadvacátých, Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou čeká pestrý výběr hudebníků z nejrůznějších koutů světa. Hned úvodní večer bude patřit hvězdám první velikosti

Tenores di Bitti Tenores di Bitti Zdroj: tenoresdibitti.com

Festival si bere za jeden z cílů bourání bariér a hned úvodní dvojkoncert Ivy Bittové s legendární kapelou Čikori a polyfonního sboru pastevců Tenores di Bitti „Mialinu Pira“ ze Sardinie nás přesvědčí, že v jejich případě žádné bariéry neexistují, naopak souznění jejich hlasů slibuje dokonalý hudební zážitek.

Krása lidského hlasu v podání Ivy Bittové i polyfonního kvartetu

Iva BittovaIva Bittová, patří bezesporu k jedné z nejtalentovanějších zpěvaček a houslistek nejen v České republice, ale také ve světě. O jejím úspěchu svědčí nejen množství vyprodaných koncertních sálů, ale i to, že její CD vydalo prestižní německé hudební vydavatelství  ECM.
Na Folkových prázdninách v Náměšti hrála už několikrát a vždy dokázala něčím překvapit. Nejinak tomu bude i letos, kdy přijede se znovuobnovenou kapelou Čikori, ve které hrají kromě legendárního kytaristy Vladimíra Václavka další přední čeští jazzmani: trumpetista Oskar Török, kontrabasista Jaromír Honzák a bubeník Miloš Dvořáček

 

"Je to částečně mou povahou, vracet se zpátky a prohloubit si zážitky a znalosti z minulosti. Znovu si je jaksi osahat, zhodnotit a pokusit se je více svázat s přítomností. Zažila jsem spoustu skvělého v mladistvém věku, vše nějak rychle uplynulo a dnes se svými zkušenostmi a pohledem na svět mám snahu ty hodnoty více uchopit a prožít si je více do hloubky. S Čikori vznikají úplně nové tvary a barvy zvuku, skladby najednou mají jiný rytmus a čas, jsou to větší hudební plochy a my víme, že není kam spěchat, což je v dnešní době důležité,“ říká o svém vystoupení Iva Bittová.

 

Hlasem vládne i polyfonní kvartet ze Sardinie - Tenores di Bitti „Mialinu Pira“, kteří se do Náměště vrací po 11 letech. Stejně jako na sousední Korsice, i v Sardinii je tradice polyfonních zpěvů stále živá, a tato pouze ústně předávaná tradice byla dokonce v roce 2005 zapsána na seznam UNESCO Mistrovských děl nehmotného dědictví lidstva.

Kapela byla založená v roce 1995 a hlavní myšlenkou, která dala vzniknout tomuto ojedinělému hudebnímu projektu, byla snaha uchránit "su tenore" (jak se umění polyfonnie nazývá) před zapomněním. Výhradně mužský a capella kvartet pochází z města Bitti a jeho obdivovatelem je například Peter Gabriel, který jej přirovnal k " hlasům z nitra země, písním z úsvitu časů" a stejně tak očaroval i Franka Zappu, Ornetta Colemena a Lestera Bowieho.

 

 

Úvodní koncert Ivy Bittové a Tenores di Bitti se uskuteční 21. července. Festival Folkové prázdniny se letos koná od 21.  do 27. července a kromě bohatého hudebního programu se můžete těšit i na řadu workshopů a dílen z nejrůznějších oblastí. V neděli 22. července proběhne tradiční Divadelní den určený pro malé i velké a opět je pro znalce i zájemce o worldmusic připraveno volně přístupné setkání etnomuzikologů, publicistů a hudebních znalců - Kolokvium.

Napsal(a):

Zanechat komentář