Zemřel Bob Brozman, hráč na rezofonickou kytaru

Americký kytarista Bob Brozman, známý především svou hrou na rezofonickou kytaru, zemřel náhle v devětapadesáti letech.

Bob Brozman Bob Brozman Zdroj: wikipedia.org

Bob Brozman se narodil v New Yorku v roce 1954. Hudbě se věnoval od raného dětství, na kytaru začal hrát v šesti letech a ve třinácti objevil zvuk rezofonického nástroje. Na univerzitě ve Washingtonu studoval hudbu a etnomuzikologii a soustřeďoval se hlavně na kořeny amerického delta blues. Stejně tak byl uznávanou autoritou zabývající se historií havajské hudby a zdokumentoval vývoj této muziky z let 1915 až 1935.

Dopis od tehdy osmaosmdesátiletého slovenského rodáka Johna Dopyery, který vynalezl právě onu rezofonickou kytaru, zapříčinil, že oba dva muzikanti se stali blízkými přáteli. Brozmanova znalost hudební historie mu ve své kariéře pomohla vytvořit hravé aranže nejen pro Bob Brozman Orchestra, ale také pro film, rádio, televizi i živá vystoupení.

 

 

 

Vlivy blues, jazzu, gypsy jazzu a mnoho dalších moderních stylů propojoval ve svých skladbách, využíval různých rytmů, které si vypůjčoval z jmenovaných žánrů. Jeho harmonie naopak propojovaly africkou, indickou i karibskou hudbu. Za svou kariéru vydal okolo dvaceti studiových alb a knihu o historii rezofonické kytary. Poslední nahrávka s názvem Fire in the Mind, která vyšla v roce 2012, si vyhrává i s nástroji, které jsou pro blues atypické. Zavítal také na Slovensko, kde se účastnil trnavského Dobrofestu.

Čtěte také: Luboš Beňa a Bonzo Radványi věnovali nové album Johnu Dopyerovi

Kytarista přežil svou manželku o patnáct let. Dcera Zoe a bratři žijí v New Yorku a budou pokračovat v Bobově odkazu - v podpoře muzikantů třetího světa ve světě západním. Muzikant Bob Brozman zemřel v úterý 23. dubna v podvečer ve svém domě v Sound Cruz County, ve státě Kalifornie. Příčina úmrtí zatím není známá. Kytarista odešel náhle v padesáti devíti letech.

Napsal(a):

Zanechat komentář