sobota, 21 leden 2012 08:00

Zpěvačka Etta James zemřela po ročním boji s leukémií

Napsal(a)
Etta James Etta James myspace.com

Etta James, která nazpívala písně At Last, Tell Mama nebo Stop the Wedding a její hlas patřil mezi nejvýraznější ve 20. století, podlehla v pátek 20. ledna těžké nemoci.

Etta James začínala v mládí zpívat v kostele a hudba byla vždy její velkou zálibou. Poté prošla několika dívčími skupinami. Největším průlomem v její kariéře bylo podepsání smlouvy s nahrávací společností Chess Records. Tuto společnost založil Leonard Chess, který jako první úspěšně nahrával blues a hudebníci, jako byli Muddy Waters nebo Howli´n Wolf.

U Leonarda Chesse nahrála svůj první hit All I Could Do Was Cry, který se ihned uchytil v žebříčcích s bluesovou a soulovou hudbou. V nahrávací společnosti spolupracovala jako vokalistka na skladbách i s Chuckem Berrym. Ze skladeb, které se objevily na debutové desce At Last!, se staly klasiky a ten samý rok vydala další desku s názvem The Second Time Around.

Během své kariéry natočila mnoho dalších úspěšných singlů včetně I´d Rather Go Blind, Something´s Got a Hold on Me nebo A Sunday Kind of Love, které dnes patří mezi tradiční skladby žánrů gospel, blues, soulu i jazzu. Ettu James však pronásledovala celý život závislost na drogách, která ji později způsobila lecjaké zdravotní potíže. Závislost na heroinu ji mnohokrát dostala na léčení. V pokročilém věku pak závislost pokračovala, brala léky na bolest.

„Život je těžký, někdy je život fajn,“ řekla v rozhovoru pro časopis Rolling Stone před několika lety. „Ale kdybych měla šanci odžít si svůj život znovu, vybrala bych si úplně stejnou cestu.“ V roce 2008 byl podle nahrávací společnosti natočen film Cadillac Records, kde Ettu a její část života ztvárnila Beyoncé. Do Rockové síně slávy byla Etta uvedena v roce 1994.

Zpěvačka byla v posledních letech několikrát hospitalizovaná. Nejprve její syn Donto, který spolu s druhým Ettiným synem Samettem hrál v matčině kapele, v lednu 2010 oznámil, že Etta trpí mozkovou chorobou. Na počátku roku 2011 lékaři zpěvačce diagnostikovali leukémii. S tou bojovala přesně rok a 20. ledna zemřela ve třiasedmdesáti letech. Za pět dní by jí bylo sedmdesát čtyři roků.

Další články

 • Ben Miller Band se vrátí v obměněné sestavě Ben Miller Band se vrátí v obměněné sestavě

  Oblíbená kapela Ben Millera, která nese název podle svého zakladatele a zpěváka Ben Miller Ben, se chystá opět do Prahy, kde vystoupí v prostorách klubu Café V lese.

 • Festival Americké jaro představuje program nadcházejícího ročníku Festival Americké jaro představuje program nadcházejícího ročníku

  Jubilejní 15. ročník festivalu Americké jaro zahájí 11. května v multifunkčním sále DOX+ evropskou premiérou projektu Unbounded, který společně představí indicko-americká vokalistka Chandrika Tandon, roku 2011 nominována na cenu Grammy, stejně jako o devět let dříve její hudební partner, jeden z vrcholných pianistů současné americké jazzové scény a zároveň respektovaný skladatel Kenny Werner.

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

 • Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019 Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019

  Úžasná Beth Hart byla opět v Praze! Její podmanivý a nezaměnitelný sametový hlas dostal do sedmého nebe všechny návštěvníky vyprodaného sálu Fora Karlín. Tak koukněte se na fotky z jejího koncertu a pusťte si k tomu její písně!

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };