02.11.2013 13:00

Hailu Mergia se chystá do Jazz Docku

Do Prahy se v prosinci chystá etiopsko-americký hudebník Hailu Margia, který dříve působil v kapele Walias Band. Koncertovat nepřijíždí sám, ale se svým triem.

V sedmdesátých letech vznikla skupina Walias Band, která se zaměřila na hru etiopského jazzu v propojení s funkem. Členem kapely byl taktéž Mulatu Astatke. V roce 1981 byla kapela první etiopskou, která vycestovala do Spojených států, kde odehrála turné s etiopským zpěvákem Mahmoudem Ahmedem pro převážně etiopské publikum. Čtyři členové kapely - Girma Bèyènè, Mogès Habté, Mèlakè Gèbrè a Hailu Mergia – tehdy v Americe zůstali a založili novou kapelu Zula Band.

Hailu Margia, který je původem z hlavního města Addis Abeba, se usadil ve Washingtonu, kde se v té době pohybovalo hodně afrických diplomatů. Zde natočil vzpomínkové album nazvané Classical Instrument. Jeho prostřednictvím se obrací ke své vlasti i čerpá z jejích kořenů.

 

 

Ve své hudbě vychází z tradic, jazzu a často se jeho hudba nemíjí s minimalismen. Ovšem k tomuto srovnání je nutné dodat, že je především čirou improvizací, do které vkládá své prožitky. Propojuje zvuky klubů svého mládí s moderním přístupem a moderními zvuky. Hailu sice působí na hudební scéně čtyřicet let, evropský kontinent ho jako umělce objevuje až nyní. Zajímavostí také je, že není pouze klávesistou a skladatelem, ale také taxikářem ve Washingtonu.

Hlavního hudebníka večera doprovodí ještě dva muzikanti. Jedná se tedy o etiopsko-australské seskupení, jelikož další dva spoluhráči tria pocházejí z Austrálie. Experimentátor na alternativní scéně Mike Majkowski v minulosti spolupracoval s mnoha významnými jazzovými interprety včetně Boba Mintzera. V triu působí jako basák. Za bicí usedne světoznámý perkusista a bubeník Tony Buck, který působil v kapele The Necks a jehož ornamentální styl hry je uznávaný jak mezi kritiky, tak i hudebníky. Před třemi roky se pražskému publiku představil v rámci festivalu Alternativa v Divadle Archa s projektem zvaným Transmit.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Hudebník Hailu Mergia vystoupí v rámci série pořádaných koncertů agenturou Rachot, tentokrát však v pražském klubu Jazz Dock v úterý 3. prosince od osmi hodin večer. Vstupenky je možné zakoupit dvojího typu – ke stání stojí 280 korun, k sezení 330.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.