Hiromi Uehara představí v Praze svůj sólový repertoár

Festival Mladí ladí jazz již odstartoval svoji měsíční šňůru koncertů a po úspěšném koncertu Roberta Glaspera se nyní diváci mohou těšit v nejbližší době na vystoupení skupiny Portico Quartet a sólovou exhibici klavíristky Hiromi Uehara.

Hiromi Uehara na koncertě v pražském divadle Hybernia v roce 2012 Hiromi Uehara na koncertě v pražském divadle Hybernia v roce 2012 Foto: Martin Chochola/musicweb.cz

Talentovaná japonská pianistka Hiromi Uehara se může cítit v České republice jako doma. Poprvé ji mohlo české publikum vidět v jejích pouhých čtrnácti letech, kdy v Praze vystoupila s Českou filharmonií. Od té doby ovšem v hudbě urazila dlouhou cestu, během níž se stala jednou z nejvýraznějších osobností jazzového klavíru. Rukopisem její hry je bezesporu energická technika, přesnost a divoké improvizace.

 

Čtěte také: Festival Mladí ladí jazz byl zahájen koncertem klávesisty Roberta Glaspera

V Praze zahraje již 7. dubna, kdy na Pražské křižovatce vystoupí se svým sólovým repertoárem. Bude to tak bezesporu změna, neboť v posledních letech zde koncertovala vždy s elektricky pojatou kapelou. Jejím příznivcům se určitě vybaví legendární koncert na Staroměstském náměstí, kde excelovala v kapele baskytaristy Stanleyho Clarka.

Ten sem tehdy přijel s opravdu hvězdnou sestavou, což potvrzovala i přítomnost Hiromi Uehara, která již v té době byla sama velmi uznávanou umělkyní. Spolu s ní v této sestavě také hrál například bubeník Ronald Brunner junior, jehož si mohou čeští posluchači pamatovat ze vzpomínkového koncertu na Milese Davise, který uspořádal baskytarista Marcus Miller v roce 2010.

 

 

Z dalších jejích vystoupení v České republice lze připomenout koncert z roku 2012, který proběhl v pražském Divadle Hybernia. Hiromi v rámci festivalu Struny podzimu společně s baskytaristou Anthonym Jacksonem a bubeníkem Stevem Smithem zahrála repertoár z tehdy nové desky Move.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Při všech těchto vystoupeních Hiromi projevila své kvality naplno, návštěvníci festivalu se proto mohou těšit na koncert, který bude mít šťávu. Však jméno Hiromi Uehara se jistojistě objevuje v nočních můrách ladičů pian, neboť po jejích zběsilých exhibicích po ní zůstávají klavírní křídla silně rozladěná. Nejinak tomu bude pravděpodobně i 7. dubna od osmi hodin večer na Pražské křižovatce. Cena lístků se pohybuje od 100 do 800 korun, nižší cena představuje zvýhodněné vstupné pro studenty!

 

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář