Khamoro přiveze krále trubek i olašskou kapelu

Patnáctý ročník romského festivalu Khamoro představí šest interpretů během dvou večerů tradiční romské hudby. V neděli 2. června se pak všichni účinkující sejdou v pražském SaSaZu a zahrají na galavečeru.

Kale Kale Zdroj: bandzone.cz

Letošní romský festival Khamoro se bude konat od pondělí 27. května do neděle 2. června. První tři večery se ponesou v rytmu gypsy jazzu a poté budou následovat již zavedené večery v klubu Roxy.

Ve čtvrtek 30. května vystoupí tři kapely. Tuzemská rodinná skupina Kale, která spolupracovala se zpěvačkou Věrou Bílou, není na hudební scéně nováčkem. V své hudbě kapela dokazuje, že romskou hudbu nelze zahrát bez prožitku a emocí. V devadesátých letech podepsali smlouvu s nahrávací společností BMG a v roce 1996 vydali album Rom Pop. Za tento počin získali ve Francii ocenění jedné z nejlepších nahrávek žánru world music.

O dva roky později se přihlásili s albem Kale Kalore, které kapele otevřelo cestu do zahraničí. Vystoupili například ve Spojených státech, Kanadě či Španělsku. Poslední album z roku 2006 nazvali jednoduše Kale.

Jednadvacetiletý hráč na trubku Saša Krstić byl na balkánském festivalu trubek v Zaječaru vyhlášen králem trubek. Již od dětství se pohyboval v hudebním prostředí, jelikož pochází z rodiny trumpetistů a sám v tradici nyní pokračuje. Svým talentem i smyslem pro muziku si vydobyl již v tak mladém věku stálé místo mezi známými a zkušenými trumpetisty. „Hraji skladby, jejichž melodie mě zaujme a hlavně, které se při prvním poslechu usídlí v mém srdci,“ říká ke své hře Saša. Do Prahy zavítá s uskupením Orkestar Saša Krstić, který představí pravou romskou hudbu ze Srbska.

 

 

Opravdu velké množství nástrojů přinesou na pódium rumunští The Zuralia Orchestra, kteří fungují teprve dva roky. Nyní pracují na prvním albu, na kterém představí vlastní rukopis s propojováním mnoha žánrů včetně romské hudby, reggae i orientální hudby a regionálních skladeb. Vše je vedeno pod taktovkou Aurela Mirey, jež diriguje dvanáct hudebníků skupiny. Můžeme se těšit na zvuky akordeonu, kytar, tuby, houslí, trumpet či perkusního nástroje darbuky.

Čtěte také o koncertech gypsy jazzu na festivalu Khamoro

Páteční program zahájí španělská jednadvacetiletá tanečnice Macarena Ramirez. Vyhrála prestižní soutěž, zahrála si ve filmu a spolu s uskupením Compañia de Antonio el Pipa si jako sólistka zatančila na prknech divadel v Rusku či Spojených státech. Mladá vycházející hvězda flamenca se rozvlní i pro pražské diváky.

Maďarsko zastoupí skupina Olah Gipsy Beats, která byla založena v roce 2004. Olašští Romové se živili především prodejem koní nebo výrobou košíků. Pro jejich kulturu byl typický zpěv doprovázený na různé předměty z kuchyně. Poté však lžíce či hrnce vyměnili za nástroje. Představiteli jsou právě Olah Gipsy Beats, kteří propojují mnoho zvuků a melodií s tradicí i moderními směry. Však důležitá romská energičnost a emocionálnost zůstává.

 

 

Z Ruska přijíždí jeden z předních lidových souborů Taborshow. Pod pojmem se skrývá divadelní představení, ve kterém propojují kytarovou virtuozitu, kulturní tradici, zpěvy romských a ruských romancí s kulturou dnešní doby. Soubor tvoří slavní ruští umělci i představitelé mladší generace.

Všichni jmenovaní vystoupí na festivalu Khamoro hned dvakrát. Následovat bude nedělní galakoncert v holešovickém klubu SaSaZu, kde se šest kapel a interpretů setká v jeden večer na jednom pódiu.

Další informace

  • Název akce: Khamoro - tradiční romská hudba
  • Datum: čtvrtek, 30 květen 2013
  • Místo: RoxyPraha
Napsal(a):

Zanechat komentář