pondělí, 01 říjen 2012 17:00

Laco Deczi vyráží na podzimní turné

Napsal(a)
Laco Deczi Laco Deczi Zdroj: lacodeczi.com

Americký trumpetista slovenského původu, Laco Deczi, se do Evropy vrací dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Nejinak tomu bude i letos, kdy během dvouměsíčního turné navštíví Česko, Slovensko a Maďarsko.

Trumpetista, skladatel a malíř Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve slovenské vesnici Bernolákovo. Na trubku začal hrát už na základní škole, vzorem mu byl jeho strýc, a už na střední škole hrál v několika kapelách. Po vojně se rozhodl zůstat v Praze, kde začal působit v divadle Rokoko, v seskupení Jazz Outsiders a dostal angažmá ve slavném souboru S+HQ Karla Velebného a Reduta kvartetu.

Roku 1967 založil kapelu Jazz Cellula, ve které hrály jazzové osobnosti české hudební scény (Karel Růžička, Josef Vejvoda, Laco Tropp a další). V sedmdesátých letech působil v orchestrech Českého rozhlasu (jazzovém i tanečním) a nahrál několik alb, která jsou dnes již legendární.

 

 

Od roku 1986 žije v USA, kde založil kapelu Celula New York a hrál po boku skvělých muzikantů zvučných jmen, jako jsou Elvin Jones, Dave Weckl či Sonny Costanzo. Do Čech se Laco Deczi pravidelně vrací dvakrát do roka. V posledních letech hrál na řadě různých festivalů od Jazzu na Hradě přes Colours of Ostrava až k Rock for People. Laco si rovněž zahrál ve filmu Věry Chytilové Kalamita a je také uznávaný jako malíř. V roce 2003 o něm vyšla kniha Jiřího Šebánka Na plný plyn a o dva roky později  kniha Pravdy.

Kapela, která Laca Decziho na turné doprovází, je složena ze skvělých muzikantů. Za bicími je tradičně syn Vaico, nově na baskytaru hraje Michael Krásný a klávesy ovládne Jan Aleš (známý z kapely Kosmičtí lidé). 

Termíny koncertů v České republice:

2. 10. Praha, Výstava Designblok 2012                                     1. 11. Praha, V.I.P. party

4. 10. Olomouc, Jazz Tibet Club                                               2. 11. Praha, Agharta

12. 10. Vysoké Mýto, M Klub                                                   3. 11. Praha, Agharta

13. 10. Polička, Polička Jazz                                                   7. 11. Praha (bližší informace nezveřejněny)

14. 10. Frýdek - Místek, Stolárna                                              8. 11. Vrchlabí, KD Střelnice

15. 10. Ostrava, Parník                                                            10. 11. Prostějov, Apollo 13

19. 10. Nové Hrady, hotel Rezidence                                         13. 11. Brno, klub Šelepka

20. 10. Mělník, Stará Mydlárna                                                 14. 11. Praha, Balbínova Poetická Hospůdka

21. 10. Plzeň, benefiční festival Apple Day                                 15. 11. Praha, Balbínova Poetická Hospůdka

23. 10. Praha, hotel Regina                                                      16. 11. Teplice, Jazz Club Teplice

24. 10. Praha, Vinárna U Hrušky                                              17. 11. Slaný, Jazz Club Slaný

25. 10. Praha, Novoměstská radnice Prahy 2                             21. 11. Opava, Klub ART

26. 10. Čeladná, hotel Miura                                                     23. 11. Bílá Voda (bližší informace nezveřejněny)

27. 10. Vysoké Mýto, 2. česko-slovenský bubenický festival

31. 10. Karlovy Vary, Divadlo Husovka

Přehled

 • Název akce: Laco Deczi - podzimní turné
 • Datum: úterý, 02 říjen 2012
 • Místo: Designblok 2012 Praha

Další články

 • Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky

  Mezinárodní hudební festival Struny podzimu 2019 je minulostí. Ve středu jej zakončil koncert hip-hopových legend De La Soul. Dramaturgie letošního ročníku doslova naplnila neoficiální podtitul „od Bacha po hip-hop". Bachovy suity totiž zazněly v podání violoncellisty Jiřího Bárty jen pár dní před hip-hopovou party v režii De La Soul. Jak široké hudební spektrum se mezi těmito póly rozprostírá, dokumentovalo dalších osm hudebních večerů, během nichž se publiku představili jazzmani Charles Lloyd, Fred Hersch, Lionel Loueke a Luboš Soukoup, soulová zpěvačka Laura Mvula, soudobou hudbu reprezentující JACK Quartet, Michael Gordon společně s Mantra Percussion a osobnost domácí hudební scény, písničkář Jiří Suchý.

 • Blues Alive završil koncert Kennyho Neala s jeho bratry Blues Alive završil koncert Kennyho Neala s jeho bratry

  Bluesová plejáda v Šumperku dospěla. K poslechu bylo poslední den mnohé, repertoáry interpretů byly stejně pestré jako jejich vlastní životní osudy, o nichž nejen blues tak rádo vypráví.

 • 24. Mezinárodní festival jazzového piana nabídne přehlídku hráčské originality 24. Mezinárodní festival jazzového piana nabídne přehlídku hráčské originality

  Program již 24. ročníku MFJP je tradičně pestrý. Královské klavírní disciplíně bude věnováno osm různorodých sólových recitálů špičkových hudebníků tří kontinentů, které proběhnou během čtyř pražských večerů v termínech od 25. listopadu do 18. prosince. Těšit se můžeme na umělce jako Sunna Gunnlaugs, Andreas Ulvo, Greg Burk či Chris Gall. Že i letošní MFJP bude mimořádný, naznačil ostatně už jarní prolog festivalu v režii Larryho Willise. Po setkání s legendou jsou na řadě koncerty talentů na vrcholu sil.

 • Blues Alive v H-Clubu: Pod střechou melodií Blues Alive v H-Clubu: Pod střechou melodií

  K pátečnímu, druhému a zároveň prostřednímu dni festivalové přehlídky Blues Alive v jesenickém podhůří neodmyslitelně patří i odpoledne strávené v podkroví šumperského H-Clubu. Zdejší prostor s výhledem na koleje místního nádraží tradičně hostí interprety komornějšího projevu, lakájícího k nabytí sil před hlavním programem. Letos střešní trámoví rezonovalo silněji, než tomu bývá zvykem. Oba účinkující totiž disponovali energií, která se netajila ambicí posluchačovu pohodu narušit.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };