Laco Deczi vyráží na podzimní turné

Americký trumpetista slovenského původu, Laco Deczi, se do Evropy vrací dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Nejinak tomu bude i letos, kdy během dvouměsíčního turné navštíví Česko, Slovensko a Maďarsko.

Laco Deczi Laco Deczi Zdroj: lacodeczi.com

Trumpetista, skladatel a malíř Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve slovenské vesnici Bernolákovo. Na trubku začal hrát už na základní škole, vzorem mu byl jeho strýc, a už na střední škole hrál v několika kapelách. Po vojně se rozhodl zůstat v Praze, kde začal působit v divadle Rokoko, v seskupení Jazz Outsiders a dostal angažmá ve slavném souboru S+HQ Karla Velebného a Reduta kvartetu.

Roku 1967 založil kapelu Jazz Cellula, ve které hrály jazzové osobnosti české hudební scény (Karel Růžička, Josef Vejvoda, Laco Tropp a další). V sedmdesátých letech působil v orchestrech Českého rozhlasu (jazzovém i tanečním) a nahrál několik alb, která jsou dnes již legendární.

 

 

Od roku 1986 žije v USA, kde založil kapelu Celula New York a hrál po boku skvělých muzikantů zvučných jmen, jako jsou Elvin Jones, Dave Weckl či Sonny Costanzo. Do Čech se Laco Deczi pravidelně vrací dvakrát do roka. V posledních letech hrál na řadě různých festivalů od Jazzu na Hradě přes Colours of Ostrava až k Rock for People. Laco si rovněž zahrál ve filmu Věry Chytilové Kalamita a je také uznávaný jako malíř. V roce 2003 o něm vyšla kniha Jiřího Šebánka Na plný plyn a o dva roky později  kniha Pravdy.

Kapela, která Laca Decziho na turné doprovází, je složena ze skvělých muzikantů. Za bicími je tradičně syn Vaico, nově na baskytaru hraje Michael Krásný a klávesy ovládne Jan Aleš (známý z kapely Kosmičtí lidé). 

Termíny koncertů v České republice:

2. 10. Praha, Výstava Designblok 2012                                     1. 11. Praha, V.I.P. party

4. 10. Olomouc, Jazz Tibet Club                                               2. 11. Praha, Agharta

12. 10. Vysoké Mýto, M Klub                                                   3. 11. Praha, Agharta

13. 10. Polička, Polička Jazz                                                   7. 11. Praha (bližší informace nezveřejněny)

14. 10. Frýdek - Místek, Stolárna                                              8. 11. Vrchlabí, KD Střelnice

15. 10. Ostrava, Parník                                                            10. 11. Prostějov, Apollo 13

19. 10. Nové Hrady, hotel Rezidence                                         13. 11. Brno, klub Šelepka

20. 10. Mělník, Stará Mydlárna                                                 14. 11. Praha, Balbínova Poetická Hospůdka

21. 10. Plzeň, benefiční festival Apple Day                                 15. 11. Praha, Balbínova Poetická Hospůdka

23. 10. Praha, hotel Regina                                                      16. 11. Teplice, Jazz Club Teplice

24. 10. Praha, Vinárna U Hrušky                                              17. 11. Slaný, Jazz Club Slaný

25. 10. Praha, Novoměstská radnice Prahy 2                             21. 11. Opava, Klub ART

26. 10. Čeladná, hotel Miura                                                     23. 11. Bílá Voda (bližší informace nezveřejněny)

27. 10. Vysoké Mýto, 2. česko-slovenský bubenický festival

31. 10. Karlovy Vary, Divadlo Husovka

Přehled

 • Název akce: Laco Deczi - podzimní turné
 • Datum: úterý, 02 říjen 2012
 • Místo: Designblok 2012 Praha
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Začíná festival Struny Teens

  Přední umělci nejen hudební scény se potkají již tuto sobotu 19. října v holešovické La Fabrice, aby pootevřeli dveře a dovolili nahlédnout do svého uměleckého světa. Zdi bývalé továrny ožijí hudbou všech možných žánrů od jazzu, přes pop a beatbox až ke klasice a zkrátka nepřijdou ani příznivci vizuálního umění. Festival Struny Teens, jak už název napovídá, zve všechny „náctileté", kteří chtějí proniknout do umělecké branže, na inspirativní setkání i praktické workshopy.

 • Seasick Steve přiveze opět své dřevní blues

  Již dvakrát svým strhujícím koncertem okouzlil návštěvníky festivalu Colours of Ostrava, dokonce i na hlavní scéně. V březnu 2019 se svérázný americký bluesman Seasick Steve, který často hraje na vlastnoručně vyrobené kytary, představil poprvé sólově v Praze. A naprosto nadchnul. Proto se do Prahy opět vrátí.

 • Offstrings: Týden americké hudby Strun podzimu

  Hudební maraton, křest unikátní sbírky dopisů konceptualisty Johna Cage a moderovaná diskuse se skladatelem Michaelem Gordonem. To nabídne 23. ročník festivalu Struny podzimu během Týdne americké hudby, který připravil v rámci doprovodného programu Offstrings od 3. do 10. listopadu. Při příležitosti oslav třiceti let svobody vzdává festival hold svobodnému duchu americké hudby minifestivalem, jenž připomene průkopníky americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla.

 • Larkin Poe se po roce vrací do Prahy

  Sesterská dvojice z Nashvillu Larkin Poe oznámila začátkem týdne termíny koncertů evropského turné v roce 2020. Na základě svého letošního úspěchu, kdy sestry Lovellovy ve své koncertní premiéře v České republice zahrály na pódiu beznadějně vyprodaného klubu Paláce Akropolis a doslova uchvátily přítomné publikum, se vrátí i do Prahy.

Další podobné články