sobota, 10 březen 2012 17:00

Mark Lanegan představí na pražském koncertě novou depresivní desku

Napsal(a)
Mark Lanegan Mark Lanegan marklanegan.com

Melancholie, temnota, hluboký hlas. Americký písničkář Mark Lanegan se tento rok připomene hned dvakrát, a to po bezmála osmi letech. Nová deska Blues Funeral vyšla v únoru a za necelé dva týdny ji hudebník představí Praze na živém vystoupení.

Mark začínal v kapele Screaming Trees, která se svezla na vlně tehdy nově začínajícího žánru grunge. Mnohem větší pozornost než ječící stromy si však získaly skupiny Nirvana nebo Alice in Chains. V roce 2000 se kapela rozpadla a s ní zanikl i styl. Mark Lanegan poté spolupracoval s různými muzikanty a vydal se cestou napříč žánry.

Zprvu spolupracoval se svým kamarádem Kurtem Cobainem na albu The Winding Sheet. Poté si vyzkoušel folkrockové i gospelové melodie nebo působil ve skupině Queens of The Stone Age. Netradičním počinem je také album z roku 2006, Ballad of The Broken Seas, které odstartovalo spolupráci se skotskou zpěvačkou a cellistkou Isobel Campbell. Společně vydali již tři studiová alba, která se liší od Laneganovy sólové kariéry příklonem k indie popu.

V prosinci minulého roku Mark vypustil do éteru novou nahrávku s názvem Blues Funeral. Deska lehce navazuje na předchozí Bubblegum. Leč by název novinky sváděl ke škatulkování do jiného žánru, deska stojí na hranici klasických zastřených grungeových postupů a alternativního rocku. Temné album odkrývá vnitřní Laneganův svět, ve kterém nechybí vypravěčská dovednost.

Depresivní, v určitých částech až nihilistické, texty slušně korespondují s hlubokým hlasem zpěváka. Přímou ukázkou toho je i název singlu The Gravedigger´s Song, který otvírá celou desku.

Nejen novinku přijede Mark Lanegan Band představit do Prahy v rámci turné, které zahrnuje dvacet sedm měst. Již v úterý, 20. března, vystoupí hudebník s doprovodnou kapelou v klubu Lucerna Music Bar od 20 hodin. V předprodejních sítích je možné zakoupit lístky za 395 korun.


Přehled

 • Název akce: Mark Lanegan Band
 • Datum: úterý, 20 březen 2012
 • Místo: Lucerna Music Bar
 • Cena: 395 Kč

Další články

 • Alanis Morissette chystá novou desku. První singl je venku Alanis Morissette chystá novou desku. První singl je venku

  Pětačtyřicetiletá kanadská zpěvačka a skladatelka Alanis Morissette vydává nový singl Reasons I Drink. Je to až k neuvěření, jak dlouho se tato hudebnice na hudební scéně pohybuje. Od vydání jejího úspěšného alba Jagged Little Pill uplyne v roce 2020 25 let. A tak toto jubileum oslaví vydáním nového studiového alba.

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

 • Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019 Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019

  Úžasná Beth Hart byla opět v Praze! Její podmanivý a nezaměnitelný sametový hlas dostal do sedmého nebe všechny návštěvníky vyprodaného sálu Fora Karlín. Tak koukněte se na fotky z jejího koncertu a pusťte si k tomu její písně!

 • Beth Hart: Všestranná bluesová královna Beth Hart: Všestranná bluesová královna

  Do pražského Fora Karlín skoro přesně po roce přijela americká blues-rocková diva Beth Hart. Se tříčlennou doprovodnou kapelou i čistě sólově znovu dokázala, jak obrovský talent v sobě (ne)skrývá, i to, jak pestrou show umí publiku nabídnout.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };