11.12.2014 17:00

Neúnavní aktivisté Rise Against míří do Prahy

Rise Against se v létě podívají do Prahy Rise Against se v létě podívají do Prahy Zdroj: Oficiální facebookový profil skupiny Rise Against
Kapela se po třech letech vrátí do pražské Incheba arény. Vyprodají ji jako před pár lety? Koncert se uskuteční 6. června 2015 v rámci turné k letos vydanému albu The Black Market. Kolik nám z něj představí a jak moc budou sázet na svou starší tvorbu? I o tom se můžete přijít sami přesvědčit.
 
Rise Against vznikli v roce 1999 v Chicagu a zdá se, že už konečně našli toho správného kytaristu – poslední tři alba totiž vydali ve stejné sestavě. Z původní, zakládající formace, kdy se ještě jmenovali Transistor Revolt, zbyli jen dva členové: zpěvák, doprovodný kytarista a zároveň frontman Tim McIlrath a baskytarista Joe Principe. Současný bubeník Brandon Bames se k uskupení přidal v roce 2000, a tak ji doprovází těméř celou existenci. Na postu hlavního kytaristy se ale nikdo dlouho neohřál. Až na současného Zacha Blaira, který je pátým v pořadí.
 
Kapela je známá svou politickou angažovaností a podporou různých progresivistických společností a kampaní. Otevřeně hájí například Amnesty International, objevili se na kompilačním albu Rock Against Bush, ze kterého šly výdělky na podporu prezidentské kampaně Johna Kerryho, a dnes jsou spokojeni s politikou Baracka Obamy. Všichni podporují organizaci PETA, jsou vegetariány a součástí hnutí straight edge. Pití se nevzdal jen Brandon.
 
V úplně původní sestavě kapela nikdy nekoncertovala, ale na vlastní náklady vydala EP s názvem Transistor Revolt. Už po vydání začaly první machinace v sestavě. Přesto kapela podepsala smlouvu s labelem Fat Wreck Records, pod kterým si v roce 2001 změnila jméno na Rise Against a vydala své první album Unraveling. Po turné se členové vrátili do studia, aby v roce 2003 nahráli a vydali své druhé album, Revolutions per Minute. Kapela v této době velmi intezivně koncertovala; otevírala koncerty například pro NOFX, Agnostic Front nebo Sick of It All.
 
O rok později se dostali pod Geffen Records, což je dceřiný label známého Universal Music Group. Zde také vydali album Siren Song of the Counter Culture, se kterým se dostali na americký žebříček nejlépe prodávaných desek Billboard 200. Album se setkalo se všeobecně velmi pozitivními ohlasy. Některými mu byla vytýkána jen přehnaná, až nepříjemně podbízivá melodičnost. Na pódiích jsou Rise Against vidět čím dál víc. Další album, The Sufferer & the Witness, vydané v roce 2006, je vystřelilo dokonce až na desátou příčku již zmíněného žebříčku a setkalo se ještě s kladnějším přijetím kritiků. Obsahuje také jejich nejznámější skladbu Prayer of the Refugee. V témže roce se stali headlinery Warped Tour a zahráli si mimo jiné s kapelou Billy Talent.
 
.
 
Obrovské úspěchy kapelu vynesly na největší světové festivaly včetně anglického Download Festivalu. Album Appeal to Reason z roku 2008 jejich sílu jen potvrdilo – stalo se podle Billboard 200 třetím nejprodávanějším albem v Americe. Někteří kritici v této době kapele vytkli, že se oproti své dřívější tvorbě stává prázdným mainstreamem. V roce 2011 vydali své šesté studiové album Endgame, které se věnuje převážně světovým přírodním katastrofám jako například hurikánu Katrina nebo havárii plošiny Deepwater Horizon. V tomto albu také vyhlásili válku homofobii.
 
V roce 2013 oznámili, že začínají pracovat na novém díle, ze kterého se letos vyklubala zatím poslední deska kapely, The Black Market, se kterou se již podruhé vyšplhali na první příčku žebříčku Billboard's Top Rock Albums. Tou první, které se to povedlo, byl předchozí Endgame.
 
Nemusíte být přívržencem organizace PETA ani hájit politiku Baracka Obamy, aby se vám Rise Against dostali pod kůži. Jejich energické skladby s procítěnými texty dostanou téměř každého. Pokud jste tedy z těch, kteří kouzlu tohoto, zdá-se, neúnavného uskupení podlehli, určitě si nemůžete červnový koncert v Incheba aréně nechat ujít.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.