19.10.2013 13:00

Osobností letošního festivalu Jazz bez hranic bude Randy Brecker

Ačkoli nepatří plzeňský festival Jazz bez hranic v celorepublikovém měřítku k těm nejznámějším, v jeho programu můžeme každoročně nalézt minimálně jednoho světově významného umělce.

Festival Jazz bez hranic vznikl z iniciativy sdružení stejného názvu již v roce 2005. Tehdy navázal na tradici předchozích jazzových akcí v Plzni (Mezinárodní Big Bandový festival a Jazz na divadle). Festival je na regionální úrovni velmi zajímavý, protože podporuje přeshraniční spolupráci s hudebníky z nedalekého Bavorska. Nutno také vyzdvihnout, že jeho dějištěm není jen Plzeň, ale probíhá i v několika okolních více či méně vzdálených menších městech a obcích, například v Rokycanech, Klatovech, Hrádku u Sušice, či v německém Schönsee.

Čtěte také: Radostný i melancholický jazz v podání kapely Limbo

Náplní Jazzu bez hranic není však jen nabídka zajímavých koncertů, ale i vzdělávání a podpora mladých muzikantů bez ohledu na jejich hudební zkušenosti a praxi. V tomto směru je jistě zapotřebí zmínit jazzovou kytarovou dílnu Junior Jazzguitar Big Band známého německého kytaristy Helmutha Nieberleho a také klasickou Big Bandovou dílnu pod taktovkou Milana Svobody. Obě tyto akce společně s řadou jazzových koncertů, které probíhají vlastně po celý rok (vyvrcholení festivalu je pak většinou na konci října a listopadu), dělají z festivalu Jazz bez hranic velmi zajímavou a pestrou událost, která se navíc dotýká oblasti hudby, jež nemá na Plzeňsku až tak silnou tradici.

Kromě řady místních (nejen) jazzových interpretů se také každoročně v Plzni představuje i nějaká ze známých zahraničních osobností. Letos se organizátorům podařilo nalákat do západočeské metropole hned několik opravdu výjimečných jmen. Tahákem bude bezesporu koncert amerického trumpetisty Randyho Breckera (snad není nutno toto jméno blíže popisovat) společně s triem známého německého kytaristy Paula Morella. Kombinace příliš lákavá na to, aby si ji jakýkoli jazzový fanoušek nechal ujít. Předskokanem bude Quartet Jaromíra Honzáka, ke kterému se připojí známý saxofonista Pavel Hrubý, mimochodem absolvent plzeňské konzervatoře. Koncert proběhne v pátek 25. října od půl osmé večer v Návštěvnickém centru Plzeňského pivovaru. Vstupné na tuto akci je poměrně symbolické, v předprodeji 150 korun, na místě pak o 50 korun více.

Další neméně významnou akcí bude galakoncert v plzeňském Divadle J. K. Tyla, kde se představí jedna z nejlepších amerických vokálních skupin New York Voices, která je mimo jiné ověnčena dvěma cenami Grammy. Už po několika vteřinách poslechu jejich nahrávek je celkem jasné, proč tato čtveřice skvělých hudebníků takto významné hudební ocenění získala. Galakoncert Jazzu bez hranic se uskuteční 9. listopadu od půl osmé večer. Ceny na tento koncert se pohybují v rozmezí od 90 korun do 390 korun.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Závěrečný koncert festivalu proběhne až na začátku prosince, konkrétně 4. prosince opět od půl osmé večer, tentokrát v Domě hudby. Hlavní hvězdou večera bude americký saxofonista David Liebman, bývalý spoluhráč Milese Davise. Patří k nejlepším hráčům na sopránsaxofon a snad pro každého saxofonistu je také známý díky tomu, že vytvořil jednu z nejvýznamnějších učebnic o technice hraní na saxofon. Davida Liebmana doprovodí trio ve složení Phil Markowitz (mimo jiné vynikající klavírista), Richard Andersson a Anders Mogensen. Závěrečný koncert uvede klavírní duo ve složení Václav Greif a František Nedvěd. Vstupné na tuto akci stojí v předprodeji 150 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.