Palác Akropolis přivítá Yasmine Hamdan Doporučený

Libanonská zpěvačka a ikona arabské undergroundové hudby opět zavítá do Prahy. Po letošním červnovém vystoupení na Respect festivalu, který se konal v parku Ladronka, zazpívá 17. listopadu v Paláci Akropolis.

Yasmine Hamdan Yasmine Hamdan Zdroj: rachot.cz

Osobitá a půvabná Yasmine Hamdan se stala přední osobností arabského undergroundu i alternativní hudby. Svůj jemný ženský hlas propojuje s elektronickou hudbou, a tím tak trochu nabořila vžité představy o arabském světě, pro který by se takové pojetí hudby mohlo zdát netradičním.

 

 

Yasmine pochází z Libanonu, kde před lety spolu s přítelem Zeidem Hamdanem založili první arabské indie-elektronické duo Soapkills. Vydali spolu několik alb a Yasmine se stala undergroundovou hvězdou Blízkého Východu. Některé písně Soapkills si dokonce vybral palestinský filmař Elia Suleiman do svého filmu Divine Intervention. Dnes je jejím manželem

Čtěte také: Goran Bregović zahraje znovu v Praze

Po čase se Soapkills rozpadli a Yasmine se přestěhovala do Paříže, kde spolupracovala například se sesterským duem CocoRosie nebo natočila svůj dosud největší projekt, první sólové album Ya Nass, spolu s Marcem Collinem, vedoucím francouzské kapely Nouvelle vague.
Skladby z tohoto alba, které vyšlo letos na jaře, jsou výběrem písní velkých arabských zpěvaček 20. století, jimiž se Yasmine nechala inspirovat. Nejedná se o příliš známé ženy ve světě, ale jejich hudba významně symbolizovala nezávislost a protest proti nastoupení fundamentalistů. Přestože má hudba Yasmine Hamdan kořeny v tradiční arabské hudbě a propojuje v ní rozličné arabské dialekty, svým zpracováním se jí značně vzdaluje.
Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
Součástí jejího nového alba je i píseň Hal, jakou napsala pro nový film Jimi Jarmusche, kde si Yasmine zahraje samu sebe. Koncert Yasmine Hamdan, který se v neděli 17. listopadu uskuteční v pražském Paláci Akropolis, začne v půl osmé večer. Do 1. října lze zakoupit zvýhodněné vstupné. Jeho cena se pohybuje od 280 do 330 korun. Od 2. října pak můžete vstupenky koupit v cenovém rozmezí 330 až 380 korun.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář

?>