Philip Catherine se slovenskými AMC Trio vystoupí v Praze

Do Prahy zavítá na konci září legenda belgického jazzu, kytarista Philip Catherine. Společně se slovenskými AMC Trio představí výsledky čerstvě navázané spolupráce, která v podání těchto dvou významných hudebních těles nemůže dopadnout jinak než jako záruka skvěle stráveného večera.

Philip Catherine, festival 2003 Philip Catherine, festival 2003 www.angrajazz.com

Kytarista a skladatel Philip Catherine se narodil na začátku druhé světové války v Londýně anglické matce a belgickému otci. Významnou roli v jeho životě měl dědeček, který byl vůbec prvním houslistou v London Symphony Orchestra a díky kterému se naučil lásce k hudbě a začal pěstovat svůj hudební sluch. Když poprvé slyšel kytaru a zpěv George Brassense, významného francouzského hudebníka, byl ovlivněm jazzem a inspirován umělci tohoto období. Brzy, v šedesátých letech v Belgii, kde v té době žil, dostal příležitost s některými z nich navázat spolupráci. Byli to mimo jiné Billy Brooks, Edgar Bateman, John Lee, Gerry Brown, Jean Luc Ponty, Larry Coryell a mnoho dalších. V šedesátých letech, kdy se již prohrál do popředí evropské jazzové scény, byl členem Jean-Luc Ponty Quintetu. V roce 1971 spatřilo světlo světa jeho první debutové album Stream.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
O rok později spolupracoval s Johnem Scofieldem, Ran Blakem, George Bensonem v Bostonu. V pokročilých letech sedmdesátých začala jeho spolupráce s holandskou kapelou Focus, která sice netrvala dlouho, ale plody své práce v podobě jednoho vydaného CD měla. Tato část jeho kariéry dokazuje, že je všestranným umělcem, ne jen famózním jazzmanem. V osmdesátých letech začal hrát s Chet Baker Trio, také navázal spolupráci s Charlesem Mingusem. Právě on mu dal přezdívku „Young Django", v překladu mladý Django, a proto když se v roce 1995 konal historicky první ročník vyhlášení cen Golden Django, nemohla volba vítěze padnout na nikoho jiného než na něj. Dnes, startujíc již šestou dekádu své hudební kariéry, kdy je považován za dědečka belgického jazzu, aktivně účinkuje na domácí scéně. Jeho hra se vyznačuje především vysokou mírou jisté lyričnosti, jedinečným přístupem, procítěností a oddaností hudbě.

 

 

Slovenská posila

To kořeny uskupení AMC Trio nesahají tak daleko, i když společně odehraných let mají také mnoho. Jejich kariéra začala v roce 1993 soutěží mladých talentů, kde získali jednu z hlavních cen. Skupina je triem bez lídra, to znamená, že každý člen je vyváženým, ale odlišným kouskem. Navzájem do sebe zapadají jako části skládačky. V tvorbě prolínají obvyklé jazzové standardy s různými hudebními žánry. Můžeme najít kousky inspirované jak východoslovenskými folklórními nápěvy, tak lehce popově inspirované skladby. Soustřeďují se výhradně na vlastní tvorbu, pod kterou se podepisují všichni členové. S kytaristou Catherinem spolupracují od roku 2013.

Na jejich společný koncert v podzimní Praze se těší všichni, jak zastánci klasických jazzových postupů, tak posluchači inovovaného jazzu v podání AMC Tria. Symbióza těchto čtyř instrumentalistů bude neopakovatelná, nenechte si ujít jejich jediný letošní koncert 24. září v Česku.

 

Další informace

Zanechat komentář

?>