Popa Chubby přiveze I´m Feelin´ Lucky

Letošní podzim s sebou přinese také mnoho bluesových jmen, která jsou již určitě zapsaná v kalendářích leckterého bluesového fanouška. Mezi ně jistě přibude jméno představitele elektrického blues, Američana Popa Chubbyho, který dokáže zaujmout na první pohled svou zavalitou postavou, ale především velkým kytarovým umem.

Popa Chubby při koncertě 14. března 2012 Popa Chubby při koncertě 14. března 2012 Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Za výraznou přezdívkou Popa Chubby se skrývá Theodore Joseph Horowitz, rodák z newyorského Bronxu, který se do povědomí posluchačů dostal především jako zpěvák a skladatel, ale také jako vynikající kytarista. Jako třináctiletý začal Ted hrát na bicí, za které dodnes usedá na svých koncertech. Nicméně krátce na to ho uchvátila hudba kapely The Rolling Stones, která ho přivedla ke kytaře.

Dnes čtyřiapadesátiletý hudebník vyrůstal v sedmdesátých letech, během kterých poslouchal mnohé kapely z let šedesátých. Inspirací mu byli především kapela The Cream, kytarista Jimi Hendrix nebo zpěvačka Aretha Franklin. Počítá mezi ně ale i starší bluesové velikány. Za svoji kariéru stihl vydat nespočet studiových desek, první s názvem Chubby Time však vydal v roce 1991. V tvorbě se navrací také ke svým vzorům, čemuž odpovídá i vydání trojalba Electric Chubbyland, kterým vzdává hold Jimimu Hendrixovi, nebo Old School, na němž odkazuje na Muddyho Waterse.

Během svého života si Popa Chubby prošel mnohým. V sedmi letech přišel o otce, a když se jako mladistvý potloukal po New Yorku, potýkal se se závislostí na heroinu. Bývalý gangster i boxer však do klasického blues dokáže zakomponovat více žánrů. Čerpá taktéž z rocku, hiphopu i funku. Jako skladatel vychází hlavně z pestrosti města New York, které nabízí mnoho kulturních i hudebních odlišností.

 

 

Jeho živá vystoupení slibují vždy velmi dravou a drsnou hudbu. Chubbyho ostrá kytarová technika nenechává posluchače na chvíli vydechnout a přímo se vyžívá v dlouhých rázných sólech i technicky náročných riffech. Naposledy se Popa Chubby objevil v Praze v březnu roku 2012, kdy představil tehdejší novinku Back to New York City, ale i hendrixovskou kytarovou hru. Více se o tomto koncertu dočtete zde. V roce 2013 následovalo další studiové album, které nazval Universal Breakdown Blues.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Letošní koncert Popa Chubbyho a jeho kapely, kterou tvoří baskytarista Erik Boyd a bubeník Sim Cain, se však ponese ve výjimečném stylu. Koncert bude připraven taktéž jako oslava dvaceti pěti let jeho hudební kariéry a zároveň se bude křtít nové album I´m Feelin´ Lucky, které představuje jako blues podle Chubbyho. Album vyjde v Evropě 7. října, v Severní Americe až 14. října. Koncert tedy slibuje nejen show, která se již od hudebníka dá očekávat, ale také mnoho novinek pro jeden večer.

Popa Chubby vystoupí tentokrát na jiném místě, tedy v Rock Café v neděli 9. listopadu od devíti hodin večer. Koncert proběhne v rámci série Prague International Bluenights a ponese číslo 109.

Přehled

 • Název akce: Popa Chubby
 • Datum: neděle, 09 listopad 2014
 • Místo: Rock Café Praha
 • Cena: 590 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Nick Schnebelen Band, Bounty Rock Café, Olomouc, 18. 10. 2019

  Špičkový americký kytarista Nick Schnebelen, kterého jsme viděli v r. 2017 jako jednu z hvězd na šumperském Blues Alive se na svém turné zastavil i v Olomouci. Adam Syrovost jeho bluesové kytary i parádní vokální přednes uchvacuje fanoušky bluesového a bluesrockového žánru po celém světě. V březnu 2019 spatřila světlo světa jeho sólová deska Crazy All by Myself, s níž je momentálně na turné. Společně s bubeníkem Adamem Hagermanem a sošným baskytaristou Cliffem Moorem předvedli i v olomouckém Bounty Rock Café parádní koncert, ze kterého přinášíme fotoreport.

 • Rozhovor s Aronem Mellergårdhem: Před koncertem nejradši spím

  Švédská jazzová kapela Dirty Loops zavítala při svém turné i do pražského klubu Roxy. Před vystoupením se redakci musicweb.cz rozpovídal bubeník Aron Mellergårdh o životě bubeníka, kapele, i o tom, že se rád před vystoupením prospí. 

 • Foto: Laura Mvula, Forum Karlín, 15. 10. 2019

  Metaforicky bývá nazývána Ninou Simone moderní doby – styl její hudby mísí soulové, jazzové a R&B prvky způsobem, který má blízko k současné hudební univerzálnosti. Debutové album Sing to the Moon z roku 2013 poukázalo na její mimořádný talentu, následující deska The Dreaming Room z roku 2016 upevnila pozici Laury Mvuly jako zásadní umělecké osobnosti, již je dobré sledovat. My vám přinášíme fotoreport z koncertu v rámci festivalu Struny podzimu.

 • Začíná festival Struny Teens

  Přední umělci nejen hudební scény se potkají již tuto sobotu 19. října v holešovické La Fabrice, aby pootevřeli dveře a dovolili nahlédnout do svého uměleckého světa. Zdi bývalé továrny ožijí hudbou všech možných žánrů od jazzu, přes pop a beatbox až ke klasice a zkrátka nepřijdou ani příznivci vizuálního umění. Festival Struny Teens, jak už název napovídá, zve všechny „náctileté", kteří chtějí proniknout do umělecké branže, na inspirativní setkání i praktické workshopy.

Další podobné články