SPB a Aneta Langerová završí koncertem letošní čištění Sázavy Doporučený

Projekt Čistá řeka Sázava se již pomalu stává tradiční jarní aktivitou. A ani letošek není výjimkou. Závěrečný večer proběhne opět ve znamení hudby. Odhoďte pracovní rukavice a zaposlouchejte se do melodií Anety Langerové, patronky projektu, a její mateřské kapely SPB.

SPB SPB Zdroj: spb-namiste.jex.cz

Čistá řeka Sázava je unikátním projektem, během jehož trvání dobrovolníci vyčistí více než 150 km řeky. Úklid probíhá v úseku Havlíčkův Brod – Pikovice již posedmé. Nejen místní, ale také rekreanti, kteří si Sázavu oblíbili, každý rok vyrážejí s úklidovým nářadím, aby svou řeku udrželi čistou a krásnou i pro další generace. Do samotného úklidu se zapojila také Aneta Langerová, patronka celé akce.

2012 05_09_SPB

Letošní čištění probíhalo v polovině dubna. Jak vše ale dopadlo, kolik kilometrů se vyčistilo a kolik dorazilo dobrovolníků, se dozvíme až 26. květnaTýnci nad Sázavou v rámci závěrečného večera projektu. Vrcholem pak budou rovnou dvě hudební vystoupení – zazpívá Aneta Langerová a kapela SPB.

Jméno Anety Langerové je s historií formace SPB neodlučitelně spjato. Byli to totiž právě SPB, kterým po několika letech jejich fungování vítr přivál tehdy patnáctiletou Anetu Langerovou. Repertoár, dříve poskládaný z kousků skupin Katapult a Olympic, vzal za své a kapela se v čele s Anetou vydala vstříc vlastním počinům. Rockové a bigbeatové skladby se rodily jedna za druhou a jedna z nejlepších desek kapely, Zadupaná růže, na sebe nenechala dlouho čekat.

V roce 2004 ale nastal pro kapelu zásadní zlom. Televize Nova vyhlásila konkurz na pěveckou soutěž Česko hledá Superstar. Mladičká zpěvačka SPB neváhala a do soutěže se přihlásila. Jak Aneta Langerová soutěží procházela, není třeba zmiňovat. Výherkyně první řady soutěže nového formátu byla na světě, kapelu opustila a rozhodla se zpívat sama.

SPB vznikli v roce 1998, kdy se z jejich zkušebny začal ozývat živelný bigbeat. Zkratka SPB znamená Spolek přátel bigbeatu, nebo také Sázava přináší bigbeat. Kapela má na svém kontě již několik povedených akcí. Za ty nejlepší považuje koncert před tisíci lidmi s Anetou Langerovou poté, co zvítězila v SuperStar nebo účast na festivalech Rock for People a Sázavafest.

SPB však ani na okamžik nezauvažovali, že své nástroje uklidí do skříní a opustí pódia. Naopak si dále prošlapávali cestičku českým hudebním pralesem. Prázdné místo po Anetě bylo zaplněno hned třemi zpěváky – Petrou Čvančarovou, Janou Steklou a Martinem Žemličkou. V roce 2006 byla úplnou náhodou v posázavském zpravodaji nalezena ještě zpěvačka Markéta.

O rok později Petra skupinu opustila. Markéta se tedy ujala hlavního zpěvu a navíc přibrala ještě elektrickou kytaru. Další odpadlík na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 2008 SPB přišli o svého kapelníka a klávesáka v jedné osobě, Vláďu Dvořáka. Poněkud zmrzlou náladu začal rozehřívat až Petr Žarka, který se postavil za klávesy. Jeho nadšení pro hudbu bylo jako sluneční paprsek protínající věčně zataženou oblohu. Kapela se opět sebrala a v koncertování pokračovala.

Po odchodu Jany Steklé se kapela ustálila do současné podoby: Markéta Součková (zpěv, kytara), Petr Vlasák (sólová kytara, saxofon, zpěv), Petr Žarka (klávesy), Vláďa Jech (basová kytara), Petr „Capi“ Capoušek (bicí) a Martin Žemlička (zpěv). SPB spáchali za dobu svého fungování pět studiových počinů. Poslední Vopáčko vyšlo v roce 2009.

SPB se se svojí odchovanou Anetou Langerovou potkají opět před jedním publikem. Závěrečný večer projektu Čistá řeka Sázava připadl na 26. květen. Týnec nad Sázavou se promění v bigbeatovou hudební svatyni. Další možnost slyšet SPB naživo se všem příznivcům naskytne již 9. června, kdy tato nesmrtelná formace vystoupí společně se všemi sázavskými kapelami na druhém ročníku Stodola Vestu.

Další informace

  • Název akce: Čistá řeka Sázava - SPB & Aneta Langerová
  • Datum: sobota, 26 květen 2012
  • Místo: Týnec nad Sázavou
Napsal(a):

Zanechat komentář