Alanis Morissette vypustila další dvě skladby z nového alba

Dnes pětačtyřicetiletá zpěvačka, skladatelka a matka tří dětí Alanis Morissette se po dlouhé odmlce od roku 2012 chystá vydat další, v pořadí devátou studiovou desku Such Pretty Forks in the Road. Původní datum vydání udávala 1. května, ale kvůli současné koronavirové pandemické situaci vydání alba posunula zatím na neznámé datum. Nicméně tři singly jsou již nyní venku.

Alanis Morissette Alanis Morissette Zdroj: youtube.com

Alanis Morissette si splnila sen o velké rodině - s manželem nyní vychovávají hned tři děti. Na rok 2020 si naplánovala nejen 15leté výročí od vydání veleúspěšného počinu Jagged Little Pill, ale také se chystala plně vrátit na hudební scénu - s novým albem a s turné.

První singlem se stala 2. prosince 2019 skladba Reasons I Drink a již ta fanoušky mile překvapila a ubezpečila, že Alanis z 90. let je stále tady. Klavírní výrazná melodie s typickým hlasovým projevem Alanis a niterným (až básnickým) textem se na popové scéně moc často neslyší. A především, Alanis je výraznější, jde do hloubky, hlasově se více přibližuje již zmíněné nahrávce z roku 1995. A tato poloha jí jednoduše sedí. I videoklip zasazený do prostředí terapie alkoholiků píseň posouvá z typického mainstreamu.

Další skladba Smiling vyšla 21. února 2020. Tuhle píseň zpěvačka napsala spolu s Michaelem Farrellem pro muzikálovou show, která je sestavena čistě z jejích skladeb z alba Jagged Little Pill. I v této skladbě odkrývá své já, vyrovnává se svými úspěchy i pády na samé dno a přemítá o svých osobních prohrách. Než aby to v závěru vzdala, přijímá, že dokonalá nebude nikdy. Na počátku zní skladba jemně až depresivně, ale její aranž velmi vyváženě graduje. Především zapůsobí zdařilý refrén. Ač nejsem přední fanoušek muzikálů, musím uznat, že se tato skladba hravě mezi skladby z Jagged Little Pill zařadí.

This is my first wave of my white flag (Poprvé mávám bílou vlajkou)

This is the sound of me hitting bottom (Slyším, jak jsem dopadla na dno)...

 

 

Další, v pořadí třetí singl Diagnoses vyšel 24. dubna 2020. Vyrovnat se s určitými démony, hladce popsat, jaké myšlenky se jí během let honily hlavou, v podobném konceptu pokračuje i dále. I když se jedná o její zkušenosti, vychází ze svého života, nejde se o ploché obecné vyjádření. Alanis umí jít v textech do hloubky, nebojí se skladeb založených na textu a svou písničkářskou výpověď umí velmi dobře uchopit tak, aby jí seděla do hudebního celku.

Klavírní balada, která nepotřebuje o moc více nástrojů ani efektů, otevřeně promlouvá o depresi a duševních chorobách obecně a jejich místě ve společnosti. Jelikož si prošla mnoha těžkými stavy nejen po porodech dětí, dokáže je bravurně popsat, což ze skladby čiší s každým slovem. Nenucený, křehký, éterický i silný a procítěný vokál dokáže na posluchače přenést tíhu slov a zároveň se hodí do dob karantény, kdy mnoho lidí zažívá úzkostné stavy z osamění.

So I am debilitated (Jsem tak vysílená)
I can't remember where the sentence started when I'm trying to finish it (že si nemohu vzpomenout, jak začala věta, kterou se snažím dokončit)
And all of you are so frustrated (a všichni jste tak otrávení)
And everyone around me is trying to help as much as they can (a všichni okolo se mi snažíte pomoci, jak nejlépe můžete)...

Napsal(a):

Zanechat komentář